اوقات شرعی

برچسب ها صدرا  

آشنايي با مدارس صدرا

 

 

 

 

 

 

آشنایی بامدارس علوم ومعارف اسلامی صدرا

 

باعنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر ترویج اندیشه ی تابناک اسلام درهمه ی زمینه های موردنیاز واینکه تبلیغ همه جانبه ی دین ، تلاش گسترده ی انسانهای مجرب رامی طلبد سازمان تبلیغات اسلامی بارویکرد جدید خود درجهت تحقق فرمایشات معظم له وباهدف تربیت فرهیختگان وپژوهشگران اسلام شناس وکادرسازی درعرصه فرهنگی جامعه اقدام به راه اندازی مدارس علوم معارف اسلامی صدرا نمود.

صدور مجوز تاسیس مدارس علوم ومعارف اسلامی صدرا درششصد وهفتاد وهشتمین نشست شورای عالی آموزش وپرورش درتاریخ 2/8/81 به تصویب رسید مجوز مذکور عام وبه نام سازمان تبلیغات اسلامی به نمایندگی حقوقی حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی صادر شده است .طبق مجوز مذکور سازمان تبلیغات اسلامی می تواند باهماهنگی سازمان آموزش وپرورش مناطق مختلف کشور ، درصورتی که پتانسیل وامکانات لازم آموزشی وتربیتی جهت تاسیس مدارس علوم ومعارف اسلامی صدرا  وجود داشته  باشد  اقدام به راه  اندازی  مدارس صدرا نماید.

 

نگاهی اجمالی به رشته علوم ومعارف اسلامی

 

رشته ی علوم ومعارف اسلامی یکی ازچهار رشته ی نظری مصوب آموزش وپرورش است که مجوز راه اندازی آن منحصراً ازسوی شورای عالی آموزش وپرورش برای اشخاص حقیقی وحقوقی بامعیارهای گزینشی خاص صادرمی گرددواین موضوع به لحاظ ارزش واعتبار ذاتی این رشته می باشد دروس رشته ی علوم ومعارف اسلامی شامل دروس عمومی وتخصصی است که مجموعاً دردوره ی متوسطه 96 واحد درسی ودوره ی پیش دانشگاهی 24 واحد درسی می باشد که جدول کامل دروس درادامه آمده است.

به دانش آموزان پس ازطی دوره متوسطه ،مدرک تحصیلی دیپلم رشته علوم ومعارف اسلامی که به تایید وزارت آموزش وپرورش می رسد اعطاء می گرددوپس ازطی دوره پیش دانشگاهی می تواند جهت ادامه ی تحصیل دردوره های آموزش عالی ، زیرمجموعه ی کنکور سراسری گروه ادبیات وعلوم انسانی شرکت نموده وپس ازموفقیت دررشته ی موردعلاقه که پذیرفته شده اند ادامه تحصیل نمایند. نکته حائز اهمیت این است که فارغ التحصیلان این رشته درآزمون کنکور سراسری 20 سوال تخصصی ازکتب اصول عقاید وفقه دریافت می نمایند که فقط ضریب مثبت داشته وسبب کسب رتبه های بالاتر توسط این متقاضیان نسبت به فارغ التحصیلان رشته ادبیات وعلوم انسانی می گردد.

 

 

دبيرستان دخترانه علوم و معارف اسلامي صدراي اروميه

 

آدرس : اروميه - خيابان شهيد بهشتي - نرسيده به پل قويون - سمت راست كوچه 43

شماره هاي تماس : 33440902- 33441114- پيش شماره 044

سال تاسيس : 1386

مدير سابق : خانم زينب كرباسي

مدير فعلي : خانم اكرم زيب ارزاني

تعداد دانش آموزان : 78 نفر

تعداد كادر : 25 نفر

 

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب