اوقات شرعی

راه‌اندازی تحصیلات تکمیلی و تربیت محققین انقلابی از تحریف تاریخ انقلاب اسلامی جلوگیری می‌کند

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربي:

شنبه, 27 خرداد 1396 ساعت 11:13

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مهدی قریشی، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی در رابطه با کتاب انقلاب اسلامی در ارومیه، مصاحبه تفصیلی با خبرنگار باریش نیوز داشته است.

 

این کتاب در سال 92 در دو جلد جداگانه و چهار بخش با عنوان‌های جغرافیای ارومیه، ارومیه در دوران قاجار و پهلوی، ارومیه در دوران انقلاب اسلامی و ارومیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دست مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ گردیده است.

با توجه به نقش پراهمیت مردم شهرستان ارومیه در پیروزی انقلاب اسلامی، در امر ترویج تربیت انقلابی و پایداری آن در سطح کشور، امام‌جمعه ارومیه به سؤالات زیر پاسخ دادند.

 باریش نیوز: اهمیت لزوم بررسی تاریخ انقلاب اسلامی در استان آذربایجان غربی، شهرستان‌ها و حتی روستاها چقدر می‌باشد؟

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مهدی قریشی: استان آذربایجان غربی به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مزیت‌های قومی یکی از حالات کم‌نظیر در کشور را برخوردار است. همدوشی مردم استان (ترک و کرد و آشوری) فارغ از دغدغه‌های دینی و مذهبی (شیعه و سنی و مسیحی) در برهه‌های مختلف مثال زدنی بوده و همواره یکی از نقاط قوت این استان به شمار رفته است.

انقلاب اسلامی یکی از مقاطع حساس تاریخ ایران در این استان نیز از جایگاه خاصی برخوردار بوده و مردم استان نیز با درک آرمان‌های امام راحل عظیم الشان از همان اوایل آغاز نهضت پای رکاب مولای خود حاضر شده و در این راه فرزندان گلگون کفنی را تقدیم داشته است که خود یادگاری است از این دیار تا برای همیشه در تارک تاریخ این سرزمین بدرخشد.

 اگر از ارومیه به‌عنوان اولین شهر آغاز کننده مبارزه مسلحانه با رژیم منحوس پهلوی یاد می‌کنیم نشان از حضور همه‌جانبه مردم در صحنه انقلاب دارد؛ اما به‌واقع آیا حق این مردم در معرفی مجاهدت‌های انقلابی‌شان ادا شده است؟ اینجانب معتقدم خیر، البته کارهایی انجام شده ولی کافی نیست. جای‌جای استان آذربایجان غربی نشان از دلاور مردی‌های مردان و زنان خستگی‌ناپذیری دارد که در کمتر جایی ثبت شده و امروز جوانان این استان که ایام انقلاب را درک نکرده‌اند به‌سختی می‌توانند به منابع دست یابند
لذا به نظر می‌رسد ترسیم تاریخ انقلاب اسلامی در استان آذربایجان غربی و نقش مردم این دیار در پیروزی آن امری است ضروری و باید از بهترین دانشمندان خود در این زمینه بهره جوییم تا مقاطع مختلف تاریخ انقلاب در استان مورد دقت قرار گرفته و نهایتاً مطالعاتی مستند تهیه گردد تا بتواند منابع مطالعاتی قشر جوان را فراهم آورد. اگر این اتفاق نیافتد شاهد فاصله‌گیری جوانان از آرمان‌های انقلاب خواهیم بود که در نوع خود امری ناپسند می‌باشد و آینده را دچار مخاطرات جدی می‌نماید.

باریش نیوز: نقش جوانان در رابطه با استوار نگه داشتن انقلاب اسلامی در کشور ایران به چه میزان اهمیت و ارزش دارد؟

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مهدی قریشی: جوانان به‌عنوان پیشقراولان و موتور محرکه انقلاب اسلامی باید با بصیرت و ولایتمداری راه نسل اول انقلاب را به شایستگی ادامه دهند.

تجربه چهل ساله انقلاب و تاریخ نهضت انقلاب اسلامی نشان می‌دهد در هر جا به جوانان اعتماد شده و کار به آنها سپرده شده است اتفاقات درخور توجهی رخ داده است و کارهای نشدنی بسیاری شده و امروز شاهد دستاوردهای بسیاری حاصل از این اعتماد هستیم.

تولید علوم و فن‌آوری هسته‌ای، نانو، صنایع موشکی، اقدامات هوا و فضا و صدها مقوله دیگر در سال‌های اخیر و مجاهدت‌ها و دلاوری‌ها در ایام دفاع مقدس و انقلاب اسلامی همگی حاصل حضور جوانان در صحنه بوده است. اینکه عرض شد تعارف نیست بلکه حرف تحقیقی و ثابت شده‌ای است. میانگین سنی دانشمندان، شهدا و انقلابیون همه نشان دهنده آرایش بدنه انقلاب اسلامی در مسائل مهم می‌باشد.

امروز نیز جوانان از نظر اینجانب دارای نقش محوری در نگهداری و صیانت از دستاوردهای انقلاب می‌باشند. باید به جوانان اعتماد کرد و با آگاهی بخشی به ایشان راه ظهور و بروز این عزیزان را در عرصه‌های مختلف گشود.

باریش نیوز: برای ادامه پایداری انقلاب اسلامی، تربیت و کادرسازی آن در کشور چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

 حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مهدی قریشی: انقلاب اسلامی از همان ابتدای شکل‌گیری نهضت حضرت امام «رحمت ا... تعالی علیه» نیازمند کادر سازی بوده و تا پایان جنگ تحمیلی این امر را به‌خوبی پیش برده است.

در قاموس امام عظیم الشان و رهبر فرزانه انقلاب باید به جوانان اعتماد کرد و کار را به ایشان سپرد و از این طریق امور انقلاب را با سرعت پیش برد تا شاهد شکوفایی در عرصه‌های مختلف گردیم لیکن در سال‌های پس از جنگ تحمیلی کمتر شاهد این اتفاق بوده‌ایم.

چرخش نخبگان و تربیت نسل بعدی مدیران و اداره‌کنندگان امور انقلاب ضروری است که متأسفانه میانگین سنی مدیران کل و مسئولیت دیگر نشان می‌دهد که باید اراده‌ای جدی بر این امر ایجاد شود و باید به‌عنوان مطالبه جدی مطرح و پیگیری گردد.

باریش نیوز: برخی در داخل و خارج از کشور درصدد تحریف تاریخ انقلاب اسلامی هستند، برای جلوگیری از این اقدامات چه‌کارهایی می‌توان انجام داد؟

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مهدی قریشی: مستندسازی و شفاف‌سازی وقایع انقلاب در این استان و بازگویی آن از زبان شاهدان عینی منصف و معتقد و مکتوب سازی این اظهارات جهت بهره‌برداری نسل‌های بعدی به نظر امری ضروری است که باید از سوی دستگاه‌های مسئول جدی گرفته شود.
بنده راه‌اندازی جدی تحصیلات تکمیلی در رشته‌های علوم انسانی در استان و حمایت مطالعات پژوهشی دانشجویان مقاطع تحصیلی در راستای انقلاب و دفاع مقدس یکی از زمینه‌های مستندسازی می‌باشد. از سوی دیگر تربیت محققین انقلابی در همین دانشگاه‌های استان می‌تواند انگیزه‌های لازم برای مطالعه انقلاب را فراهم آورد. حال اگر همین دو اتفاق در یک برنامه 4 ساله در این استان رقم بخورد ان شاء الله تا افق 1404 می‌توانیم سند گردآوری شده جهت مطالعات جدی پیرامون انقلاب را فراهم آوریم. البته باید توجه داشت که این امر به‌سرعت اتفاق افتد چرا که متأسفانه ذخایر نیروی انسانی انقلاب در استان به دلیل کهولت سن هرسال از دست می‌روند و جایگزینی برای آنها وجود ندارد.

خواندن 399 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب