اوقات شرعی

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه

پیوست فرهنگی طرح های اقتصادی و معیشتی به حاشیه رانده نشود

یکشنبه, 03 ارديبهشت 1396 ساعت 08:29

حجت الاسلام سید مهدی قریشی امام جمعه ارومیه در جلسه شورای فرهنگ عمومی آذربایجان غربی افزود: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر وجود پیوست فرهنگی در طرح های مختلف، مسئولان باید توجه لازم را داشته باشند و این پیوست در طرح های اقتصادی و معیشتی به حاشیه رانده نشود.

وی با بیان اینکه محور همه مسائل معیشتی و اقتصادی، فرهنگ است و با توجه به ضرورت اقتصاد و معیشت خانواده ها در دنیای امروز نباید از فرهنگ غفلت شود اضافه کرد: در معرفی افراد موفق در اقتصاد و کسب و کار نیز باید به اقدامات فرهنگی آنها توجه و به مردم در خصوص موفقیت اقتصادی با پیشینه فرهنگی اطلاع رسانی شود.

حجت الاسلام قریشی عنوان کرد: نباید مباحث فرهنگی در حاشیه قرار گیرد بلکه در معرفی واحدهای تولیدی بخش های فرهنگی آن نیز باید در متن موفقیت ها ارائه شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی تاکید کرد: اگر همه توجه مسئولان به معیشت و اقتصاد جامعه معطوف شود و فرهنگ در این میان مورد بی مهری قرار گیرد، شاهد پسرفت فرهنگی خواهیم بود.

حجت الاسلام قریشی با بیان اینکه در تفرجگاه های ارومیه به ویژه تفرجگاه بند، پیوست فرهنگی لحاظ نشده است، ادامه داد: فضای این مکان طوری است که نمی توان با اعضای خانواده در آنجا وقت گذراند و این برای شهر بزرگی نظیر ارومیه مناسب نیست.

وی گفت: در موضوعات دیگری نظیر تله کابین، شهربازی ارومیه و حتی برخی از نمایشگاه های پوشاک و صنعت نیز تمام تلاش ها به انجام کار معطوف شده و هیچ پیوست فرهنگی برای این طرح ها در نظر گرفته نشده که این یک آسیب جدی است.

وی با اشاره به اینکه در دنیای امروز پیش از تولید کالاهای جدید، ابتدا فرهنگسازی برای استفاده از آن کالا انجام می شود، افزود: این امر راز موفقیت کشورهای پیشرفته است ولی ما هنوز در این خصوص کار خاصی انجام نداده ایم.

امام جمعه ارومیه اضافه کرد: افراد یا نهادهایی که می خواهند مراکز تفریحی و گردشگری راه اندازی کنند، ابتدا باید پیوست فرهنگی آن را ارائه دهند و سپس به فکر اجرای طرح با لحاظ کردن پیوست فرهنگی باشند.

خواندن 446 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب