اوقات شرعی

 

سازمان تبليغات اسلامي از ابتدا تاكنون

 

 

 

فكر گسترش و توسعه فرهنگ اسلامي و بسط معارف الهي در صدر اهداف انقلاب قرار داشت كه با استقرار نظام جمهوري اسلامي اين تفكر نهادينه شد و نهاد شوراي عالي تبليغات اسلامي در اوايل تيرماه 1360 به صورت نهادي منسجم و مستقل و وابسته به ولايت فقيه با اراده حضرت امام خميني (ره)؛ به منظور پرداختن به امر تبليغات به وجود آمد.

 

اين نهاد كه متولد شده از متن انقلاب بوده در گذرگاه هاي حساس و خطير؛ سرشار از بحران و توطئه و تهاجمات مختلف دشمنان اسلام ناب بوده و بزرگاني چون آيات عظام جنتي، مهدي كني و امامي كاشاني و نيز شهيدان گرانقدري چون حجت الاسلام حقاني و ... در اين مسير زحمات فراواني كشيدند.

 

اين نهاد انقلابي در سير تكاملي خود در 14/1/68 با دست خط مبارك حضرت امام خميني (ره) به سازمان تبليغات اسلامي تغيير نام يافت و آيت الله جنتي از سوي ايشان به رياست اين سازمان برگزيده شد.

 

پس از ارتحال امام و پايان هشت سال دفاع مقدس، ضرورت گسترش فعاليتهاي فرهنگي و تبليغي دو چندان شد و رهبر آگاه و دلسوز انقلاب اسلامي هر از چندگاهي در ديدار با مبلغان و مسئولان و كارگزاران فرهنگي كشور بر امر تبليغ و استفاده از ابزارهاي نوين تبليغي تاكيد داشتند تا آنكه بالاخره در سال 71 با تشكيل هيأت امناي سازمان تبليغات اسلامي (مركب از : آيت الله جنتي، حجت الاسلام والمسلمين محمدي عراقي، حجت الاسلام والمسلمين محمدعلي رزم، دكتر افروز، دكتر پورنجاتي، دكتر حداد عادل، حجت الاسلام والمسلمين قرائتي، حجت الاسلام والمسلمين سيدابوالحسن نواب، حجت الاسلام والمسلمين محمدعلي تسخيري و حجت الاسلام والمسلمين علي اكبر رشاد) سياستهاي تدوين شده پيشنهادي هيئت امنا با جرح و تعديل به تصويب معظم له رسيد كه ايشان آن را تحت عنوان وظايف اساسي سازمان تبليغات اسلامي ابلاغ نمودند.

 

سازمان تبليغات اسلامي بجز سالهاي اوليه كه به صورت شورايي اداره مي شد تا سال 71 به رياست آيت الله جنتي فعاليت نمود و پس از آن حجت الاسلام والمسلمين محمدي عراقي در تاريخ 11/4/71 به اين سمت منصوب شدند و از سال 1380 هدايت اين مجموعه انقلابي به دست حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيدمهدي خاموشي سپرده شد.

 

سازمان تبليغات اسلامي از ابتدا تاكنون در راه اشاعه فرهنگ غني اسلامي در جامعه از هيچ كوششي فروگزار نكرده است؛ در اين راستا همين بس كه مقام معظم رهبري مي فرمايد : بحمدالله سازمان تبليغات از اول انقلاب تاكنون حقاً و انصافاً خدمات زيادي را ارئه كرده است.

 

سازمان تبليغات اسلامي استان آذربايجانغربي نيز در سال 1362 جنب مسجد اعظم شهرستان اروميه واقع در خيابان امام خميني (ره) تشكيل و بعدها به محل فعلي خود كه قبلا بعنوان مدرسه اسلامي مورد استفاده بود انتقال يافت .

 

مسئوليت اوليه سازمان تبليغات اسلامي استان آذربايجانغربي به عهده حضرت حجت الاسلام والمسلمين اصغري نهاده شد و پس از ايشان حضرت حجت الاسلام والمسلمين عين الله حسني تا سال 1367 عهداره مسئوليت آن بود. پس از ايشان رياست سازمان تبليغات اسلامي استان آذربايجانغربي به عهده حضرت حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد فخري قرار گرفت كه با بازنشسته شدن ايشان حضرت حجت الاسلام والمسلمين محمد داداش زاده كه رياست اداره تبليغات اسلامي شهرستان مهاباد را بعهده داشت به عنوان مدير كل تبليغات اسلامي استان آذربايجانغربي منصوب گرديد.

 

استان آذربايجانغربي در 13 شهرستان استان داراي اداره تبليغات اسلامي مي باشد كه مشغول انجام فعاليت هاي ديني ، مذهبي ، قرآني ، فرهنگي و .........مي باشند. كه از اين قرار مي باشند (ماكو ، چالدران ، خوي ، سلماس ،اروميه ، نقده ، مياندوآب ، شاهين دژ ، تكاب ، بوكان ، مهاباد، پيرانشهر و سردشت ).

 

 

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب