اوقات شرعی

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی، از اعزام ۹۰۰ نفر مبلغ و مبلغه ی دینی همزمان با ماه مبارک رمضان به مناطق مختلف استان خبر داد.

900نفر مبلغ در ماه مبارک رمضان به مناطق مختلف آذربایجان غربی اعزام خواهند شد

چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 12:18

به گزارش روابط عمومی اداره ی کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام محمد داداش زاده،

روز شنبه ۱۵ اردیبشهت ماه سال ۹۷ در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان ۹۰۰ نفر مبلغ و مبلغه برای تبیین و تشریح آموزه های دینی و قرآنی به مناطق مختلف شهری و روستایی استان اعزام می شوند افزود: از این تعداد ۷۰۰ نفر از آنها مبلغ و ۲۰۰ نفر نیز از خواهران مبلغه هستند که به مساجد شهری و روستایی استان جهت تبلیغ دین اسلام اعزام خواهند شد.

وی ادامه داد: مبلغان دینی در ماه مبارک رمضان علاوه بر فعالیت‌های سنتی، فرهنگی و تبلیغی از قبیل اقامه ی نماز، برگزاری مراسم دعا، سخنرانی و نیایش به اموری همچون تبلیغ چهره به چهره، برگزاری کلاس‌های آموزشی روخوانی و روانخوانی و تفسیر قرآن می‌پردازند تا نسبت به آگاه سازی و بالابردن اطلاعات دینی مردم اقدام کنند.

حجت‌الاسلام داداش زاده با بیان اینکه باید رهنمودهای قرآن در اندیشه و زندگی مردم جاری شود افزود: در این زمینه قاریان و حاملان قرآن نقش بسزایی می توانند ایفا کنند.که در راستای بهره مندی از آنها برپایی محافل انس با قرآن در رمضان امسال طرح ریزی شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی اعزام مبلغان دینی و روحانیون به مساجد و ادارات برای اقامه ی نماز جماعت، تبلیغ و سخنرانی، برگزاری محافل انس با قرآن، مشارکت در برنامه ی جمع خوانی قرآن کریم در مصلی امام خمینی (ره) به صورت روزانه، برپایی نمایشگاه قرآنی را از جمله برنامه‌های اداره ی کل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی در این ماه پر فضیلت برشمرد.

وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان، شهرالله، ضیافت الله، ماه تزکیه ی نفس، ماه نزول رحمت و آیات قرآن، ماه محاسبه نفس، استغفار و توبه، همچنین میهمانی الهی است اضافه کرد: در این ماه بندگان خدا بر سر سفره و خوان الهی میهمان هستند و سفره‌های معنوی گسترانده می‌شود و فضای تکایا، مساجد و منازل مومنان منور به نور قرآن می‌شوند.

حجت‌الاسلام داداش زاده با اشاره به اینکه در ارتباط با فضلیت ماه مبارک رمضان، خطبه ی پیامبر اسلام (ص) در آستانه ی حلول ماه مبارک رمضان بهترین معرفی‌ کننده ی این ماه است که ماه رمضان را ماه رحمت، برکت و مغفرت نامیده و فرمودند، «هدف از روزه گرفتن رسیدن به تقوای الهی است، تقوا بهترین زاد و توشه برای انسان بوده و تقوا ملاک برتری انسان است، برتری در نزد خداوند به مراتب درجات تقوای آنهاست و هرکس بیشتر تقوا داشته باشد نزد پروردگار برتر خواهد بود».

خواندن 71 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب