اوقات شرعی

نمایی از موقعیت جغرافیای، فرهنگی و گردشگری شهرستان

پلدشت یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی ایران است. این شهر در مرکز شهرستان پلدشت  جای دارد. بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۷ ، جمعیت این شهر برابر با ۱۴۰۰۰ نفر بوده است[۱] که به زبان ترکی آذری تکلم می کنند.

 

1- شهرستان پلدشت . در مشرق شهرستان ماکو * در شمال استان آذربایجان غربی ، در کرانة جنوبی رود ارس واقع ، و مشتمل است بر دهستانهای چایباسارشرقی ، زنگبار، گِچْلَرات شرقی و گچلرات غربی ، ۷۲ آبادی و شهر پلدشت . کمابیش منطبق بر دشتی مرتفع و حاصلخیز با آب و هوای معتدل و خشک است . از شمال و مشرق به رود ارس (۱۲۷ کیلومتر مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان )، از جنوب به شهرستان قره ضیاء الدین در شهرستان خوی و از مغرب به شهرستانهای ماکو و شوط محدود است .
از جمله مهمترین کوههای آن ، گِچِه داغ (ارتفاع : ۸۵۶ ، ۱ متر) است در حدود ۷۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر ماکو و مرادتپه (ارتفاع : ۳۶۸ ، ۱ متر) در حدود ۶۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر ماکو (جعفری ، ج ۱، ص ۴۶۵، ۵۰۵ )رود ارس و زَنگِمار/ ماکوچای (از ریزابه های جنوبی ارس ) با چند رود کوچک دیگر و چشمه ها و قنوات ، اراضی آن را مشروب می کنند قسمتی از اراضی نیز با ذخایر آبی سدّ بارون / تنگ بارون (احداث در ۱۳۶۵ـ۱۳۷۴ش بر رود زنگمار در نزدیکی شهر ماکو) و سدّ ارس (احداث در ۱۳۴۶ـ۱۳۴۹ش در شمال آبادیِ شِبیلوی سفلی در حدود ۲۸ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان پلدشت با همکاری فنی و اقتصادی ایران و آذربایجان ) آبیاری می شود.

پوشش گیاهی مهم آن ، درختان بلوط ، بنه ، گز و گیاهان دارویی و نباتات علوفه ای است . از جانوران ، روباه ، شغال ، کبک ، تیهو و پرندگان مهاجر مانند مرغابی ، لک لک و حواصیل دارد. محصولات عمدة زراعی آن پنبه و توتون (عمدتاً در گذشته ) و پس از احداث سدّها، برنج ، گندم و جو است . دامداری شایان توجهی دارد. بعضی از فرآورده های دامی و محصولات زراعی آن صادر می شود. صنایع دستی مهم این بخش ، جاجیم بافی و گلیم بافی است برخی طوایف کوچرو (از جمله جلالی ) در دشت پلدشت قشلاق دارند

بازار مشترک (بازارچة مرزی ) پلدشت صَنم بُلاغی در این شهرستان قرار دارد.

از آثار باستانی آن ، کلیسای آبادی قِزِل وانک (یا وَنک ) در حدود ۴۴ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان پلدشت است (ایران . وزارت کشور. ادارة کل آمار و ثبت احوال ، ج ۱، ص ۴۸۴؛ رزم آرا، ج ۴، ص ۳۷۴). در ۱۳۱۶ ش بخش پلدشت در شهرستان ماکو در استان چهارم تشکیل شد (ایران . وزارت کشور، ۱۳۱۶ش ، ص ۴؛ ایران . وزارت کشور. معاونت سیاسی و اجتماعی ، ص ۶). در تقسیمات ۱۳۵۵ش شامل شهر شوط مشتمل بر سه دهستان و شهر پلدشت بود (ایران . وزارت کشور، ۱۳۵۵ش ، ص ۲۱). با تشکیل بخش شوط در ۱۳۶۸ش ، شهر شوط از پلدشت جدا شد (سازمان جغرافیائی نیروهای مسلّح ، ج ۱، ص ۷۰؛ ایران . وزارت کشور. معاونت سیاسی و اجتماعی ، همانجا). جمعیت شهرستان پلدشت در سرشماری ۱۳۸۷ش ، ۴۵۰۰۰ تن بود که از این تعداد، ۵۰۱ ، ۲۲ تن (۵ر۷۴%) در روستاها و بقیه در شهر ساکن بودند. اهالی پلدشت به فارسی ، ترکی آذربایجانی و کردی سخن می گویند و عده ای از آنان شیعة اثناعشری و عده ای دیگر سنّیِ حنفی اند.

2- شهر پلدشت ، مرکز شهرستان پلدشت . در ارتفاع ۸۱۵ متری در شمال دشت پلدشت و در حدود ۴۶ کیلومتری شمال شرقی شهرستان ماکو واقع است . آبادی شاه تختی در کرانة شمالی رود ارس (در جمهوری آذربایجان ) مقابل آن قرار دارد.

رود زنگمار در جنوب آن به ارس می پیوندد. عرض رود ارس در نزدیکی شهر پلدشت نود تا صد متر و عمق آن حدود دو متر است (بدیعی ، ج ۱، ص ۱۴۸، ۱۵۰)

میانگین بیشترین دما در تابستانها ْ۳۵، میانگین کمترین آن در زمستان ْ۱۰- و میانگین بارش سالانه حدود ۲۵۰میلیمتر است.

 شهر پلدشت از جنوب به فاصلة ۲۴ کیلومتر، و از مغرب به فاصلة ۲۲ کیلومتر به راه اصلی تبریز ـ بازرگان مرتبط است . از طریق راه اصلی با شهرهای شوط در جنوب غربی و جلفا در جنوب شرقی و نیز سدّ ارس در ارتباط است . آثار تاریخی مهم آن بقعة عرب لو و دو پل بر روی رود ارس است ( ایرانشهر ، ج ۲، ص ۱۳۹۰؛ هویدا، ص ۲۳۹)

از سابقة سکونت در پلدشت (سابقاً به نام آبادی عرب / عرب لَر/ عرب لو) و وضع آن اطلاع چندانی در دست نیست ، جز آنکه در ۱۳۳۳/۱۹۱۵، روسیة تزاری ، راه آهنی احداث کرد که شاه تختی را با پل چوبی به آبادی عرب و سپس به ماکو و بایزید (در ترکیه ) به طول ۱۵۰ کیلومتر مرتبط می کرد ( ایرانشهر ، ج ۲، ص ۱۴۷۶؛ ایران . وزارت راه و ترابری ، ص ۸؛ کیهان ، ج ۲، ص ۱۵۵ـ۱۵۶، ج ۳، ص ۴۷۰). پس از واگذاری راه آهن مذکور به دولت ایران در ۱۳۰۰ ش ، آبادی عرب به لحاظ داشتن موقعیت طبیعی و ایجاد اداره های مرزبانی و گمرک اهمیت خاصی یافت (کیهان ، ج ۳، ص ۴۳۵؛ سازمان جغرافیائی نیروهای مسلّح ، ج ۲، ص ۴). در ۱۳۱۱ ش به دفتر گمرکی «عرب » برای وارد کردن مال التجاره اجازه داده شد و با تصویب دولت مقرر شد که از گمرکخانة آن اجناسی وارد شود ( رجوع کنید به کیهان ، ج ۳، ص ۳۳۵، ۳۵۵، ۴۱۵ـ۴۱۶). نام آبادی عرب ، با تصویب فرهنگستان زبان ایران ، در ۱۳۱۷ش به پلدشت تغییر یافت (فرهنگستان زبان ایران ، ص ۱۹؛ هویدا، ص ۲۳۸). پلدشت در ۱۳۴۳ش به شهر تبدیل و به موجب تصویبنامة شمارة ۳۶۶، ۱۱۴ ت مورخ ۲۴/۹/۱۳۶۶ هیئت وزیران مرکز بخش پلدشت شد (ایران . وزارت کشور. معاونت سیاسی و اجتماعی ، ص ۶؛ ایران . وزارت کشور. حوزة معاونت برنامه ریزی و خدمات مدیریت ، ص ۷۸)

به لحاظ جغرافیایی ، پلدشت در کناره رود ارس واقع شده‌است. رود زنگبار نیز دقیقا از مرکز شهر می‌گذرد و به ارس می‌ریزد.این شهر دارای آب و هوای نیمه خشک است. زمستان بسیار سرد و تابستان نیز گرم است. این شهر در یک دشت مسطح مابین دو دشت شیبلو و زنگنه واقع شده‌است. نام این شهر هم از این مورد نشات گرفته‌است. البته آن سوی رود ارس، کاملاً کوهستانی است که این خود یکی از موارد جالب و دیدنی این منطقه به حساب می‌آید. حاشیه رود ارس در اطراف این شهر پوشیده از جنگل است که زیبایی خاصی به آن داده‌است. ضمنا محیط مناسبی برای چرای حیوانات به حساب می‌آید.
از نکته نظراقتصادی در چند سال گذشته و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تشکیل جمهوری آذربایجان، پلدشت از نظر تجاری اهمیت پیدا کرد و اکثر مردم به کار تجارت روی آوردند. یک بازارچه مشترک مرزی نیز در این شهر ایجاد شده‌است . البته در چندین سال گذشته به دلیل رفع مشکل کم آبی که با احداث سد ماکو و انتقال آب آن به اراضی پلدشت و روستاهای اطراف حاصل شده‌است ، کشاورزی دوباره رونق پیدا کرده است.

ارس نام رودخانه‌ای نسبتاً پرآب و خروشان است که از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته، از مرز ترکیه نخجوان جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان وارد جمهوری آذربایجان گشته و به رودخانه کورا می‌ریزد.

رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه گلستان به عنوان مرز ایران و روسیه برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد.

بعدها ایران و اتحاد شوروی با هم سدی در ناحیه پلدشت به نام سد ارس بنا نمودند.در حال حاضر سد خداآفرین و سد قیزقعله‌سی به صورت مشترک با ارمنستان بر روی ارس احداث شده است.

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب