اوقات شرعی

اداره تبليغات اسلامي شهرستان چالدران :

سرپرست : آقاي ولي احمدزاده

چالدران : خيابان 17 شهريور روبروي اداره پست كد پستي : 5871943147

شماره هاي تماس : 34266869

دورنگار : 34266869

پيش شماره 044

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمایی از موقعیت جغرافیای، فرهنگی و گردشگری شهرستان

چالدران یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی شمال باختری این استان قرار گرفته است. مرکز شهرستان چالدران در درازای خاوری 44 درجه و 22 دقیقه و پهنای شمالی 39 درجه و 3 دقیقه و ارتفاع 194متری از سطح دریا واقع شده است. این شهرستان از شمال به ماكو و از باختر به مرز ایران و تركیه و از جنوب به شهرستان خوی محدود می شود. چالدران در منطقه ای كوهپایه ای برافراشته شده و آب و هوای آن معتدل و نیمه مرطوب است. راه سیه چشمه - خوی، به سمت جنوب خاوری به درازای 87 كیلومتر از مسیرهای دسترسی به این منطقه هستند. راه فرعی سیه چشمه - قره ضیاء الدین، به سوی خاور به درازای 65 كیلومتر نیز از دیگر راه های دسترسی به این منطقه است.

آواجیق دیگر شهر آن است. زبان رایج در این شهرستان ترکی آذربایجانی و کردی کرمانجی می‌باشد. شهرستان چالدران بیشتر به خاطر جنگ چالدران شهرت دارد که یاد آور دلاور مردی‌های غیور مردان ایرانی در شاه جنگ ایرانیان با ترکان عثمانی در دفاع از کیان ایران زمین است.این جنگ که بین نیروهای شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم اول عثمانی در ۳۱ مرداد ۸۹۳ خورشیدی رخ داد. بقایای این جنگ در شهرستان، به صورت مزار شهدای جنگ و چندین مجسمه در محل جنگ و داخل شهر موجود می‌باشد.
چالدران به دلیل داشتن هوای سرد در فصل زمستان و خنک در فصل گرما، یکی از مناطق گردشگری استان می‌باشد. این شهر یکی از مرتفع‌ترین شهرهای کشور ایران است. تالاب «ناور» در مرزی‌ترین منطقه قرار گرفته‌است. مرداب‌ها و تالاب‌های متنوع، از جلوه‌های طبیعی این شهرستان است.

شغل مردم چالدران، کشاورزی و دامداری است و علی رغم اقدامات اخیر از سوی دولت برای ایجاد شهرک صنعتی، هنوز هم این خصیصه تغییر نیافته‌است. چالدران دارای دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی بوده و جویندگان علم و دانش از خود شهرستان ومناطق دورونزدیک به این مراکز علم و دانش روی می آورند.


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

نام سابق سیه چشمه «قره عینی» بود كه طبق روایتی از نام پدر و پسری كه« قره» و«عینی» نام داشتند و اولین ساكنان این منطقه بودند؛ گرفته شده است. به روایتی دیگر، نام سیه چشمه از منطقه ای نیمه باتلاقی و چمن زار به نام قره بلاغ (سیه چشمه) گرفته شده است. سیه چشمه یا چالدران، بین شهرهای خوی و ماكو با وسعتی معادل 5000 كیلومتر مربع واقع شده است. منطقه چالدران كه در این قسمت از استان قرار گرفته، ‌به علت وقایع جنگ های شاه اسماعیل اول با سلطان سلیم عثمانی اهمیت تاریخی دارد. مركز این منطقه همان سیه چشمه است كه سابقه تاریخی آن به حدود پنج قرن پیش می رسد.

جاذبه های گردشگری

آبگرم معدنی (ایسی سو)

ایسی سو واقع در روستای آبگرم 5 كیلومتری شهرستان چالدران شهر سیه چشمه واقع شده است
این مكان تفریحی بالا تر از روستای ایسی‌سو(آبگرم) قرار گرفته است با راه ارتباطی مناسب (در سالجاری عملیات آسفالت ریزی آن صورت خواهد گرفت) به علت اشتهاری كه در خاصیت طبی و درمانی آن وجود دارد از قدیم الا یام مورد توجه اهالی منطقه و شهرها ی همجوار می باشد .كه هر ساله افراد بسیاری در فصل بهار وتابستان از نقاط مختلف استان بجهت كو هستانی بودن منطقه وآب و هوای بسیار مطلوب و چشم انداز طبیعی بسیار زیبای آن به این محل سرازیر می شوند.

آبشار عرب دیزج معروف به شور شور

در بخش دشتك (آواجیق) شهرستان چالدران و روستای عرب دیزج واقع شده است .دارای چشم اندازطبیعی بسیار زیبائی بوده كه غارهای طبیعی زیبایی در اطراف كوههای مشرف برآبشار وجود دارد كه در نوع خود بی نظیر است. افراد دوستدار طبیعت برای بهره مندی از این مناظر طبیعی خدادادی وچیدن گیاهان داروئی هرساله به این مكان جذاب مراجعه می نمایند.

 كوههای شاه بندلو

موقعیت : چالدران ـ دره آبگرم

این كوهها نیز از جمله كوههای سرسبز می‌باشد كه در كنار دره شاه‌بندلو قرار گرفته است.

دره قره‌كلیسا

در فراز تپه این دره خوش آب و هوا با محیط سرسبز طبیعی یكی از قدیمی‌ترین كلیساهای عالم مسیحیت بنام قره كلیسا بنا شده است كه همه ساله تعداد كثیری از گردشگران داخل و خارج از كشور (مسیحیان)

جهت بازدید و همچنین شركت در مراسم مذهبی از این كلیسا و دره آن دیدن می‌نمایند.

دره شاه بندلو

موقعیت : چالدران ـ اواجیق نزدیكی روستای شاه بندلو

دره شاه‌بندلو (و دره خان كه تالاب‌خان‌گل در این دره در مرز ایران و تركیه واقع شده) كه شاخه‌ای از رودخانه زنگبار می‌باشد مورد توجه بسیاری از علاقه مندان و دوستداران طبیعت می‌باشد.

دره آبگرم

موقعیت : چالدران ـ دره آبگرم

دره آبگرم یكی از سرسبز‌ترین دره‌های شهرستان می‌باشد. با توجه به وجود آبگرم (ایستی‌سو)افرادی كه برای استحمام به آن مراجعه می‌نمایند از دره‌های سرسبز اطراف برای استراحت استفاده می‌كنند.

قره كلیسا (چالدران)

كلیسای طاطائوس یا قره كلیسا با سابقه بیش از یك قرن واقع در روستای قره كلیسا در 15كیلومتری شمال شرقیمركزشهرستان چالدران (سیه چشمه) واقع شده است . بنای كلیسا در دامنه كوهها و روی تپه « ماهوار » قرار گرفته است.

این كلیسای مقدس از معتبرترین و پرنقش و نگارترین كلیساهای ارمنیان در ایران است و از شهرت جهانی برخوردار است . در چهارم مرداد هر سال برابر با 26ژوئن میلادی ارمنیان جهان برای زیارت كلیسای طاطائوس مقدس به این محل می آیند كه به همراه آنها تعدادی از سفرای كشورهای مسیحی در ایران و نیز گردشگران خارجی در مراسم زیارت كلیسای طاطائوس شركت می‌كنند

تاریخچه
آبكار پادشاه ارمنستان از حضرت مسیح (ع) دعوت كرد كه به ارمنستان سفر كند ، حضرت مسیح (ع) به فرستاده آبكار پاسخ داد كه یكی از حواریون را نزد او خواهد فرستاد . پس از عروج حضرت مسیح، توماس حواری « طاطائوس» را كه از حواریون حضرت مسیح بود به ارمنستان نزد آبكار فرستاد . طاطائوس، آبكار و مردم شهر بدسیا را تعمید داد . پس از مرگ آبكار، خواهر زاده اش « سانا دروك » بر تخت نشست. پس از چندی به طاطائوس دستور داد از تبلیغ دین مسیحیت دست بردارد . طاطائوس از فرمان او سرپیچی كرد . سانادروك دستور قتل طاطائوس را صادر كرد.

چون طاطائوس به شهادت رسید او را در محل كنونی كلیسای طاطائوس به خاك سپردند و بعد ها بر روی مزار او كلیسایی بنا كردند بطوری كه مزار طاطائوس در سمت راست محراب كلیسا قرار گرفت . كلیسای طاطائوس مقدس در طول زمان بارها دچار زلزله، غارت، چپاول و انهدام شده است . تنها عاملی كه باعث شد این كلیسا پس از پشت سر گذاشتن هزاران مصائب و سختی پس از سده ها پا برجا بماند همانا جنبه مقدس بودن آن است. ظرافت، تناسب، زیبایی و مضمون‌های به كار برده شده در نقش برجسته‌های این كلیسا در نوع خود در جهان مسیحیت بی‌نظیر است. حجاران هنرمندی كه با توشه‌ای سرشار از هنر، تجربه و مهارت، نقش برجسته‌های این اثر هنری نفیس و بسیار زیبا را خلق كرده‌اند، دارای چنان ذوق و قریحه‌ای بودند كه توانستند چنین نقش برجسته‌هایی از خود به یادگار بگذارند و آن را بصورت یكی از گنجینه‌های هنر حجاری ایران زمین در آورند و زایران كلیسای طاطائوس مقدس را وادار به تحسین كنند.

مقبره ساندوخت ( چالدران)

این مقبره در حومه چالدران در جنوب غربی قره كلیسا قرار دارد . بنای یاد شده در قرن 14 میلادی همزمان با احداث بنای قره كلیسا ، احداث شده است . مصالح بكار رفته در آن سنگ های مكعبی تراشیده شده می باشد و طاقهای استفاده شده در آن از نوع رومی می باشد و ملات مورد استفاده در آن ماسه آهك می باشد . این مقبره دارای سالن اصلی و اتاق محراب می باشد و تحت نظر شورای خلیفه گری دیوارهای جانبی و ساقه گنبد آن بازسازی و احیا شده است.

مقبره سید صدرالدین ( چالدران)

مقبره منفرد سید صدرالدین كه متعلق به دوره اسلامی می باشد در كوهپایه شمال شرق سیه چشمه (چالدران ) و كناره جنوبی جاده شوسه روستای « گل اشاقی » به سعدل قرار دارد . شكل پلان خارجی آن شش گوش و فرم داخلی آن مدور است. بنای موجود از سه ماده اصلی سنگ با ملات گل و آهك ساخته شده است ضمن سنگ‌های حجاری شده بكار رفته در بنا از نوع آتش فشانی و اسیدی متعلق به كواترنر بوده و عمدتاً برنگ سفید هستند . مطالعات باستان شناسی در آن نشان داده است كه بنا بر روی یك كرسی چینی سنگی ساخته شده و بالا بودن آبهای تحت الارضی پی مقبره را غرقاب كرده است.
این مقبره بعد از تاریخ جنگ دشت چالدران كه بین سپاه ترك و شاه اسماعیل صفوی رخ داده ساخته شده است . روایت می كنند كه یكی از افراد شاه اسماعیل صفوی به نام « میر سید شریف صدر الصدور » در جریان این جنگ به قتل رسیده است و به سپاس و قدردانی از زحمات این مجاهد ، مقبره اش مورد زیارت مردم واقع می شود . مقبره سیدصدرالدین بعنوان یك استثناء در مكتب معماری آذربایجان می باشد كه اهمیتش عمدتاً به دلیل مصالح آن كه از آجر قرمز رنگ می باشد ، بالا رفته است . سازمان میراث فرهنگی كشور در سال 1378 به دلیل تكریم محل توسط اهالی چالدران با حفظ پلان مقبره مكشوفه یك یادمان آجری گنبد دار در اطراف آن احداث نمود كه نقشه آن ملهم از بنای اولیه مقبره می باشد.

سخنرانی های مهم

فیلم‌ها و تصاویر منتخب