اوقات شرعی

 

اداره تبليغات اسلامي شهرستان سلماس :

رييس اداره : حجت الاسلام والمسلمين مصطفي محمد لو

سلماس : خيابان يادبود جنب دفتر امام جمعه كد پستي ( 5881649999)

شماره هاي تماس : 352311013- 35242372

دورنگار :  35242372                 

 پيش شماره 044

 

 

 

 

 

 

نمایی از موقعیت جغرافیای، فرهنگی و گردشگری شهرستان

شهرستان سَلماس شاپور پیشین. یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان غربی ایران است؛ که در قسمت شمالی این استان قرار دارد. مرکز شهرستان سلماس، شهر سلماس است.

شهرستان سلماس، به دو بخش کوهسار و مرکزی تقسیم شده‌است. مرکز بخش کوهسار، شهر کتبان و مرکز بخش مرکزی شهر سلماس است.

 

نام شهرستان سلماس، در زمان هخامنشیان، زاروَند یا زروند بوده و کاوش‌های تپه، بیان تاریخچه دوران مادی سلماس را روشن می‌سازد.

عشایر و کوچ‌نشینان شهرستان سلماس، از تبار طوایف کره‌سنی هستند.

جمعیت شهرستان سلماس، طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۸۰۷۰۸ نفر بوده‌است؛ که از این تعداد ۹۱۷۹۶ نفر آنان مرد و ۸۸۹۱۲ نفر آنان زن بوده‌اند.

)زبان اصلی، ترکی آذربایجانی و کردی می‌باشد)

 

تقسیمات کشوری سلماس

بخش‌ها  سلماس
بخش مرکزی

 بخش کوهسار

شهرها  سلماس:
شهر سلماس

شهر تازه شهر

پیشینه تاریخی سلماس

از دیدگاه تاریخی، دیرینگی سلماس به دوران اورارتویی (هزاره پیش از میلاد) باز می‌گردد.

تاریخ سیاسی سلماس

سلماس در دوران مشروطه، یکی از مراکز اصلی فعالیت مشروطه خواهان بوده‌ است سلماس یکی از معدود شهرهای آذربایجان، بود که همه ساکنان آن مشروطیت را قبول داشته و شهیدانی همچون حیدرخان عمواوغلی و سعید سلماسی از رهبران جنبش مشروطه ایران بوده‌اند. سلماس زولاچای ابشار آبشار سوغات بازار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده 

مشاهیر سلماس 

دکتر توحید ملک زاده دیلمقانی، متولد ۱۳۵۲ دکترای مهندسی ژ‍ئوفیزیک، نویسنده و محقق تاریخ و فرهنگ اذربایجان، استاد دانشگاه، نویسنده کتابهای تاریخ ده هزار ساله سلماس و غرب آذربایجان؛
میرزا سعید سلماسی (۱۲۶۵ سلماس ۱۲۸۷) مبارز و مشروطه خواه؛

جعفر سلماسی (۱۲۹۰ سلماس ۱۳۷۹ تهران) اولین مدال آور تاریخ ورزش ایران در المپیک ۱۹۴۸ لندن و اولین دوره *بازی‌های آسیایی دهلی نو در سال ۱۹۵۱

 زادگاه پهلوان نامی ایران پوریای ولی؛

حسین صدقیانی (۱۲۸۱ سلماس ۱۲۶۰) پدر فوتبال ایران؛

کاظم رجوی دیلمقانی (۱۲۸۶ سلماس ۱۳۷۵ تهران) شاعر؛

ابراهیم خان امین‌السلطان پسر زال جزو رجال دربار قاجار؛

میرزا رسول صدقیانی از بزرگان مشروطیت آذربایجان؛

حیدرخان عمواوغلی اولین مهندس برق ایران و بانی سیستم چراغانی بارگاه امام رضا و مشروطه خواه؛
رافی: رمان نویس ونویسنده.

جاذبه‌های گردشگری سلماس 

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان سلماس؛

ساحل گردشگری و تفریحی دریاچه ارومیه؛

قلعه کوراوغلو هدر سلماس

امامزاده کهنه شهر سلماس؛

امامزاده برگشاد سلماس؛

آبشار خورخورا سلماس؛ 

آبشار تمر سلماس؛

کلیساهای هفتوان سلماس؛

خسروا سلماس؛

قلعه چهریق سلماس؛

قلعه قارنی‌یاریق واقع سلماس؛

دره زولا چای سلماس

تالاب چیچک سلماس؛

تالاب آق زیارت سلماس؛

 دره تمر سلماس؛

 آب گرم ایسی‌سو؛

 سنگ نگاره خان‌تختی سلماس؛

تپه اهرنجان که قدمت نه هزار ساله؛

تپه مغانجوق سلماس؛

حمام شیخ سلماس

ویژگیهای جغرافیای، تاریخی شهرستان سلماس

بنا به شواهد تاریخی و جغرافیایی در ایجاد هسته اولیه شهر سلماس، انگیزه خاصی به نظر نمی‌رسد. در طی اعصار، بوسیله زلزله دستخوش تغییر محل دگرگونی شده است. از حفاریهای به دست آمده از تپه پتان، قدمت سلماس به زمان مادها می‌رسد.

ویژگیهای سیاسی و اداری شهرستان سلماس

شهرستان سلماس، در ۹۱ کیلومتری شمال مرکز استان آذربایجان غربی، که از جانب شمال به شهرستان خوی و شرق به استان آذربایجان شرقی و دریاچه ارومیه و از جنوب به ارومیه و از غرب به کشور ترکیه محدود است.

شهرستان سلماس، با وسعت ۳۱۲/۲۵۴۴ کیلومتر مربع، حدود ۸۷/۶ درصد از سطح استان را به خود اختصاص می‌دهد. 

کوههای شهرستان سلماس

کوههای شهرستان سلماس، از نقطه نظر توپوگرافی در حقیقت ادامه سلسله جبال زاگرس می‌باشد. سلماس زولاچای ابشار آبشار سوغات بازار ایرانگردی توریستی سفر بازدید دیدنیهای جاذبه گردشگری شهر دیدنی های آثار تفریحی تاریخی نقاط مکانهای جاهای مناطق مکان اماکن طبیعی رودخانه شهرستان آرامگاه امامزاده.

دشت‌های شهرستان سلماس

دشت سلماس، مساحتی برابر با ۵۵۰۰۰ هکتار است. منطقه دشتی سلماس از دامنه ارتفاعات غربی، تا حواشی دریاچه ارومیه کشیده شده است و با داشتن رودخانه زولاچای که از ارتفاعات غرب واقع در مرز ایران و ترکیه سرچشمه گرفته، پس از طی یک مسیر در راستای جنوب غرب به شمال شرق از داخل دشت سلماس، عبور نموده و به دریاچه ارومیه می‌ریزد و باداشتن این رودخانه و تغذیه جانبی از ارتفاعات آهکی منابع غنی از آب دارد.

دره‌های شهرستان سلماس

دره‌های سلماس، به لحاظ خوش آب و هوا بودن و قرار گرفتن در مسیر رودخانه‌ها و کنار باغات مورد توجه گردشگران و علاقمندان به طبیعت است.

دره زولاچای 

دره زولاچای، در شهرستان سلماس که رودخانه زولا، در آن جاری است مورد توجه اکثر علاقمندان به گذران اوقات فراغت، که خسته از محیط شهری هستند قرار می‌گیرد.

دره دریک

دره دریک، که رودخانه دریک در آن جاری است؛ دارای چشم‌اندازهای بدیع و دیدنی است و حیات‌وحش اطراف، به‌ خصوص آوای کبک‌ها و دیدن حیات‌وحش مردم را به این منطقه سلماس کشانده و به تفریح می‌پردازند.

دره تمر

دره تمر، در جاده هشتیان، که به چمنزارهای دامنه کوه پیر چاوش و زولا ختم می‌شود؛ از مناطق خوش آب و هوای سلماس بوده و در حقیقت تفرجگاه اصلی سلماس  محسوب می‌گردد.

صنایع دستی سلماس

عمده صنایع دستی سلماس، شامل: قالیبافی- گلیم بافی- سفالسازی- ریسندگی الیاف- سبد و حصیر بافی- زیلو و جاجیم بافی می شود.

 
فرش بافی سلماس

بطور کلی، دست بافی را باید پر سابقه ترین صنعت دستی استان اذربایجان غربی دانست؛ این صنعت در عین حال مهمترین رقم صادرات استان را تشکیل می دهد و در گذشته در کلیه مناطق آن مرسوم و معمول بوده است.

گلیم بافی در سلماس

گلیم بافی در سلماس، بافته ای دو رویه و بدون پرز است؛ که از تار و پود پشم پنبه ای تشکیل شده است؛ گلیم تولید شده در سلماس تقریباً خصوصیات گلیم مناطق خوی و ماکو را دارد.

زیلوبافی و جاجیم بافی در سلماس

زیلو و جاجیم، با ارزش ترین و فراگیرترین محصول تولید شده در سلماس می‌باشد که توسط دستگاه بافت افقی و با ماسوره بافته می شود.

ریسندگی الیاف در سلماس

بطورکلی در هر منطقه ای که بافت دست بافته های پشمی، همانند: گلیم جاجیم و قالی رواج داشته باشد؛ ریسندگی دستی الیاف نیز در آنجا مرسوم است. سلماس نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بافت سبد و حصیر در سلماس

بافت سبد و حصیر، معمولاً بدون استفاده از ابزار و توسط دست با ترکه های نازک درختان بید، سنجد، صنوبر و ساقه خیس گندم متداول است و مصارف مختلفی در خانواده و روستاها سلماس  دارد.

وضعیت بخش صنعت در شهرستان سلماس

بر اساس سرشماری عمومی صنعت و معدن، در سال ۱۳۷۳، تعداد کل کارگاههای صنعتی شهرستان سلماس، ۵۲۳۹ واحد می باشد؛ که ۵۰۶۵ واحد آن کارگاه کوچک ۱۷۴ واحد دیگر جزو کارگاههای بزرگ می باشند.

شهرک صنعتی سلماس

شهرک صنعتی سلماس، در کیلومتر ۷ جاده سلماس ـ طسوج، قرار دارد مساحت کل شهرک ۵/۳۲ هکتار ، مساحت زمین صنعتی ۱۶/۲۲ هکتار و تعداد قطعات تقسیم شده ۲ قطعه می باشد.

وضعیت بخش معدن در شهرستان سلماس

در سال ۱۳۸۰ تعداد معادن فعال سلماس، ۴ واحد می باشد؛ که عمده ترین ماده معدنی استخراج شده از این معادن، شامل سنگ گچ و پوکه معدنی می باشد. بیشتر سرمایه گذاریها در استخراج مواد معدنی سنگ گچ صورت گرفته است.

بیشترین ذخایر معدنی در سلماس، مربوط به مواد معدنی، پوکه معدنی، سنگ گچ و تراورتن می‌باشد. سلماس، از لحاظ تعداد معادن، در رتبه هفتم و میزان سرمایه گذاری انجام شده در معادن در رتبه یازدهم استان، قرار  دارد.

 
بازارهای محلی شهرستان سلماس

تعداد بازارهای موجود در شهرستان سلماس،  عدد می باشد؛ که فقط گاو و گوسفند اعم از گوشتی و پرواربندی در این بازارها عرضه می شود 

( پر رونق ترین فصل بازار، فصل پائیز و کم رونق ترین فصل بازار فصل زمستان می‌باشد و بیشتر این بازارها در روز شنبه و چهارشنبه، برگزار می‌شود)

وضعیت بخش کشاورزی در شهرستان سلماس

امور زراعی و باغی  سلماس

بر اساس آمار منتشره از سوی جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی، در سال ۱۳۷۹، جمع کل اراضی کشاورزی سلماس  ۳۸۶۹۵ هکتار می باشد؛ که از این مقدار ۷۳/۳۹ درصد ( ۱۵۳۷۴ هکتار ) بصورت دیم و ۴۶/۴۳ درصد ( ۱۶۸۱۷ هکتار ) بصورت آبی کشت می شوند.

شهرستان‌ سلماس‌ در‌تولید‌ سیب‌ درختی‌ در‌مقام‌ دوم‌ استان‌ می‌باشد

امور دام، طیور و زنبور عسل در سلماس

شهرستان‌ سلماس‌ در‌ تولید‌ عسل‌ در‌کل‌ استان‌، در‌ رتبه‌ دوم‌ قرار‌دارد.

شهرستان‌ سلماس‌ از‌ لحاظ‌ تولید‌ شیر‌ خام‌، در‌ رتبه‌ سوم‌ استان‌ قرار‌ دارد.

شهرستان‌ سلماس‌، از‌ لحاظ‌ دارا‌ بودن‌ گاو‌ اصیل‌ در‌ مقام‌ دوم‌ استان‌ قرار‌دارد.

 امور شیلات و کرم ابریشم سلماس

بر اساس آمار متشر شده از سوی اداره شیلات استان، در سال ۱۳۷۹، تعداد مزارع پرورش ماهی این شهرستان ۱ واحد می باشد؛ که از این میزان ۱ واحد به تولید ماهیان گرم آبی می پردازد. کل مساحت فعال پرورش ماهیان گرم آبی ۳ هکتار می باشد.

 

آب های سطحی شهرستان سلماس

در شهرستان سلماس رودهای دیرعلی سو، زرین دره و زولاچای جریان دارند، که به‌ترتیب از ارتفاعات مرزی هراویل، ساری‌چیچک و ساری‌داش سرچشمه می‌گیرندرودخانه های شهرستان سلماس

رودخانه زولاچای سلماس

زولا چای، از رودخانه‌های دائمی شهرستان سلماس است.

آبهای زیرزمینی شهرستان سلماس

الف- سفره آب زیرزمینی سطحی دشت سلماس

ب- سفره آب زیرزمینی عمیق یا تحت فشار در دشت سلماس

چشمه های شهرستان سلماس

چشمه‌های سلماس، اغلب در مناطق کوهستانی ظاهر گردیده‌اند.

۱ـ آب گرم ایسته سو/ در سمت چپ جاده ارومیه سلماس، در نزدیکی گردنه قوشچی قرار گرفته است؛
۲ـ چشمه آب معدنی میناس/ در جنوب شرقی سلماس.؛

3ـ چشمه صدقیان/ در دهکده صدقیان شمال شرقی سلماس؛

4ـ آب معدنی دریک/ این آب بسیار گوارا بوده و در روستای چهریق سلماس، قرار دارد.

چاه های شهرستان سلماس

تعداد کل چاههای منطقه سلماس، در سال ۱۳۷۱ حدود ۷۱۳ حلقه بوده است که تخلیه سالانه آنها ۹۵/۸۸ میلیارد مترمکعب بوده است.

آب های راکد شهرستان سلماس

آبهای راکد در سه بخش سدها و تالاب‌ها و دریاچه‌ها، مورد مطالعه قرار می‌دهیم در خصوص دریاچه ارومیه در بخش مرکزی ارومیه مطالبی ارائه گردیده است و همچنین در منطقه شهرستان سلماس سدی احداث نشده و بر روی رودخانه زولا در دست مطالعه و بررسی و اقدام است.

تالابهای شهرستان سلماس

تالاب چیچک سلماس

این تالاب، در حوزه استحفاظی شهرستان سلماس، قرار داشته و با ۵ هکتار وسعت در ۱۵۰۰ متری قریه چیچک و ۲ کیلومتری جاده سلماس، خوی قرار گرفته است.

تالاب آق زیارت سلماس

این تالاب از مانداب‌های کناره دریاچه ارومیه، تشکیل شده و به دلیل نزدیکی به دریاچه ارومیه و شکل نیزاری آن پناهگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر آبزی است.

این تالاب در حد فاصل روستاهای خان‌تختی و آق‌زیارت، در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوبی سلماس و ۸۰ کیلومتری شمال ارومیه قرار گرفته است.

لرزه خیزی سلماس

شهرستان سلماس، از نظر ویژگیهای زلزله خیزی فعالیت‌هایی داشته و اتفاقاتی افتاده است. زلزله شهرستان سلماس، که در سال ۱۳۰۹ شمسی با قدرت ۷ درجه در مقیاس ریشتر اتفاق افتاد و باعث خسارات شدید گردید. بطوریکه شهرستان سلماس تقریباً با خاک یکسان شد و جزو شدیدترین زلزله‌هایی است که در تاریخ به ثبت رسیده است .

گیاه شناسی شهرستان سلماس

جنگلهای سلماس

جنگلهای طبیعی شهرستان سلماس، باقیمانده جنگلهای زاگرس بوده که در بعضی مناطق شهرستان سلماس، از جمله دره دریک و دشوان بصورت نقطه‌ای و یا تک درختی نمایان است.

از گونه‌های مهم درختان ودرختچه‌ها، می‌توان به: زالزالک، بنه (پسته وحشی)، بادام وحشی، ارجنگ، ارس (سروکوهی)، نسترن وحشی اشاره کرد.

مراتع سلماس

پوشش گیاهی غالب در شهرستان سلماس، پوشش مرتعی است و از وسعت ۲۵۴۸۲۰ هکتاری شهرستان سلماس حدود ۳۱/۷۵ درصد به مراتع اختصاص دارد.

آبهای راکد سلماس

دریاچه ها ی سلماس

 
سدهای سلماس

موقعیت و راههای دستیابی سلماس

سد باستانی تازه شهر سلماس، در شهرستان سلماس و در فاصله حدود ده کیلومتری غرب شهر سلماس قرار گرفته است و دسترسی به محل آن با استفاده از جاده آسفالته سلماس به تازه شهر کوره رش امکانپذیر می باشد. (شهر تازه شهر سلماس، در چهار کیلومتری شرق محل سد واقع شده است.) رودخانه دریک به رودخانه بزرگتر زولا و آنهم به شمال دریاجه ارومیه تخلیه می گردد.

برگرفته از سایت tarh-agrw.ir

سلماس، یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است. سلماس، مرکز شهرستان سلماس است. سلماس، در زمان دودمان پهلوی «شاپور» نامیده می‌شد.

امامزاده تازه شهر سلماس

این امامزاده در پنج کیلومتری شهر سلماس، قرار دارد و مدفن چهار تن از فرزندان حضرت علی النقی(ع) به اسامی “اسحق بن محمود”، “ابراهیم بن محمد”، “محمود بن عمر” و “جعفربن محمد” و زیارتگاه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت است.

این امامزاده از سده های گذشته زیارتگاه مردم تازه شهر و سلماس بود و پس از زلزله سال ۱۳۰۹ ش دوباره باز سازی شد. برگرفته از سایت ایران۹۹

ویژگیهای توریستی سلماس

دره دریک سلماس؛

دره دریک سلماس، که رودخانه دریک در آن جاری است؛ دارای چشم‌اندازهای بدیع و دیدنی است و حیات‌وحش اطراف به‌خصوص آوای کبک‌ها و دیدن حیات‌وحش مردم را به این منطقه از سلماس کشانده و به تفریح می‌پردازند.

 

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب