اوقات شرعی

 

اداره تبليغات اسلامي شهرستان : نقده

رييس اداره : حجت الاسلام والمسلمين سيد سجاد مدني 

نقده : خيابان پاسداران 2 جنب موزه- كد پستي 5761619877

شماره هاي تماس : 35626856 35626855

پيش شماره : 044

دورنگار : 35633350

 

 

 

 

 

 

نمایی از موقعیت جغرافیای، فرهنگی و گردشگری شهرستان

 

 

معرفی شهرستان نقده :

 

نقده بر اساس دلايل و شواهد زياد بعلت وجود زمينهاي حاصلخيز و موقعيت نظامي آن ايجاد شده است . اين شهرستان مقصد مهاجرت و سكونت اقوام مختلفي مانند آشوريها، كردها و تركان بوده است . تا اينكه طايفه قره پاپاق يعني كلاه سياه كه در زمان فتحعلي شاه از قفقاز به ايران مهاجرت كرده بودند در جلگه وسيع سلدوز (سلدوز نامي قديمي و اسم قبيله‌اي از مغولهاست) مسكن گزيدند و آثار باستاني فراواني در تپه و روستاي حسنلو در 12كيلو متري شمال شرقي نقده كشف شده است بطوري كه مردگان در حالت چمباتمه به خاك سپرده مي‌شدند. سفالهاي زيادي نظير قوريها، جام ها و ظروف ديگري با نقش‌هاي زيبا يافت شده است كه نشان مي‌دهد اين تمدنها  به 2000 سال پيش از ميلاد مسيح بر مي گردند (تمدن تپه حسنلو به 7 قرن پيش از ميلاد مسيح برميگردد) و مربوط به طوايف مانا بوده است. تريرلوس از قبور سلاطين مسيحيت و سكائي در شمال جلگه نقده و متعلق به نيمه هزاره قبل از ميلاد است . دژ باستاني قلات گاه در شمال نقده مربوط به 900 سال قبل از ميلاد مسيح مي باشد .

ويژگي هايي سياسي و اداري شهرستان نقده :

شهرستان نقده در 100 كيلو متري جنوب و جنوب شرقي مركز استان آذربايجان غربي بين شهرستانهاي اروميه، اشنويه، پيرانشهر و مهاباد واقع گرديده است و از شمال به درياچه اروميه محدود مي‌گردد. اين شهرستان داراي دو بخش به نامهاي محمديار و مركزي است و چهار دهستان دارد. بخش محمد يار با دهستانهاي المهدي و حسنلو و بخش مركزي با دهستانهاي بيگم قلعه و سلدوز است.

  

تقسيمات شهرستان نقده به تفكيك بخش و دهستان : 1379

نام مركز

تعداد روستا

نام

بخش / دهستان

خالي از سكنه

داراي سكنه

جمع

نقده

ـ

96

96

087/1050

كل شهرستان

محمديار

شهرك مهدي

حسنلو

ـ

ـ

ـ

37

17

20

37

17

20

221/483

868/215

353/222

محمد يار

المهدي

حسنلو

بيگم قلعه

بيگم قلعه

ميرآباد

ـ

ـ

ـ

59

31

2

59

31

28

866/611

927/394

939/216

مركزي

بيگم قلعه

سلدوز

 

 

ويژگيهاي جغرافيايي طبيعي شهرستان نقده :

ـ موقعيت، حدود وسعت شهرستان نقده :

شهرستان نقده با وسعت 087/1050 كيلومتر مربع حدود 67/2 درصد از استان را به خود اختصاص داده است. اين شهرستان در محدوده ارتفاعي 1000 تا بيش از 2000 متر از سطح دريا قرار گرفته و شيب متوسط وزني آن 10 درصد محاسبه گرديده است. جمعيت مركز شهرستان 64807 نفر و جمعيت شهرستان 162228 نفر مي‌باشد. و در مختصات جغرافيايي َ22و ْ45 طول شرقي و ً57 , ْ36عرض شمالي از نصف‌النهار گرينويچ قرار گرفته است.

 

ـ كوههاي شهرستان نقده :

شهرستان نقده با توجه به موقعيت خاص توپوگرافي در جلگه واقع شده است و تپه‌هاي با ارتفاع  كم كه پايكوه سلسله جبال زاگرس در منطقه اشنويه را تشكيل مي‌دهند. كوههاي مهم شهرستان نقده عبارتند از : كوه قره داغ با ارتفاع 1652 متر سلطان يعقوب با ارتفاع 2149 متر و كوه بابا حسن، كاني رش سرشاخان، كوه خرنگ، قلعه ماران.

 

منظره‌ايي از دامنه‌هاي كوه قره داغ               

 

ـ دشت شهرستان نقده :

دشت نقده در جنوب‌غربي درياچه اروميه واقع شده است. عمده‌ترين محدوده اراضي قابل كشت آبي در اين دشت مربوط به سطح آب زيرزميني, زهكشي و مسائل مربوط به جنس خاك است. محصولات عمده زراعي دشت نقده در كشت آبي گندم وجو و در كشت ديم نيز گندم و جو و حبوبات مي‌باشد. منابع تأمين آب سطحي دشت رودخانه گدارچائي كه از ارتفاعات دالانپر و بزسينا در مرز ايران و عراق سرچشمه گرفته و پس از آبياري نمودن مزارع دشت اشنويه وارد دشت نقده مي‌گردد. اين رودخانه در طول دشت جريان دارد و از شمال شهرستان نقده سپس از جنوب محمد يار عبور كرده و در انتها به شوره‌زار جنوب درياچه اروميه وارد مي‌شود و شاخه‌هاي فرعي ديگري درمسير وارد گدارچائي مي‌شوند و جريان آب فصلي دشت را تأمين مي‌نمايند.

 ـ دره هاي شهرستان نقده :

دره زيباي گدار كه از شمال شهرستان نقده و جنوب محمد يار واقع شده و رودخانه گدار در آن جاري است به لحاظ خوش آب و هوايي و باغات سواحل رودخانه مورد توجه و استفاده افراد خسته از كار روزمره و محيط كسالت‌آور شهري در روزهاي تعطيل سال قرار مي‌گيرد.

 ـ منابع آب شهرستان نقده :

منابع آب شهرستان نقده در 3 بخش عمده آبهاي سطحي (رودها)، آبهاي زير زميني (چشمه ها, قنا ت, چاه‌ها) و آبهاي راكد (سدها, تالابها, درياچه‌ها) بررسي مي‌نمائيم.

  ـ آبهاي سطحي شهرستان نقده :

 

ـ رودخانه‌ها :

در شهرستان نقده تنها رودخانه گدار جاري است، بطوريكه در بخش منابع آب شهرستان اشنويه ذكر گرديده اين رودخانه از ارتفاعات مرزي ايران و عراق سرچشمه مي‌گيرد و پس از عبور از دشت اشنويه وارد درياچه اروميه مي‌گردد، جريان اين رودخانه در جهات غربي و شرقي است، ميزان آب آن بر حسب فصول مختلف فوق‌العاده تغيير مي‌يابد.

 ـ رودخانه گدار :

اين رودخانه يكي از رودخانه‌هاي دائمي شهرستان نقده بوده و از ارتفاعات مرزي ايران و عراق سرچشمه مي‌گيرد و پس از دريافت  شاخه‌هاي متعدد از دشت اشنويه عبوركرده و وارد دشت نقده مي‌گردد، در اين دشت قسمتي از آب رودخانه توسط كانال احداث شده توسط آب منطقه‌اي استان آذربايجان غربي وارد سد حسنلو (تالاب حسنلو) شده و بقيه در مسير اصلي رودخانه و پس از گذشتن از محمديار و جاده اروميه، مهاباد و روستاهاي درگه سنگي، گرده قيط و مميند از محل نيزارهاي گرده قيط و مميند و پاي كوه بوغه داغ وارد باتلاق جنوبي درياچه اروميه مي‌گردد و وسعت حوزه آبريزي رودخانه گدار 2103 كيلومتر مربع و مجموعه آبدهي سالانه 9/237 ميليون متر مكعب برآورد گرديده است.

 

سخنرانی های مهم

فیلم‌ها و تصاویر منتخب