اوقات شرعی

 

اداره تبليغات اسلامي شهرستان مياندوآب

رييس اداره : حجت الاسلام والمسلمين علي اعتمادي

مياندوآب : خيابا كاشاني جنب پژوهش سراي دانش آموزي بن بست شهداي گمنام شهرباني

شماره هاي تماس : 45264216- 45224800

پيش شماره : 044

 

 

 

 

نمایی از موقعیت جغرافیای، فرهنگی و گردشگری شهرستان

 

 

شهر میاندوآب مركز شهرستان مياندوآب در استان آذربايجان غربي با پهنه اي حدود 10 كيلومتر مربع قرار دارد. شهر مياندوآب به دليل اينكه ميان سيمينه رود و زرينه رود قرار گرفته است « ميان دو آب » ناميده شده است . مياندوآب بدليل قرار گرفتن در مسير راه تبريز ـ مراغه ـ سنندج و اروميه و پيوند دادن استان هاي آذربايجان غربي و شرقي و كردستان از جايگاه ارتباطي و نظامي و استراتژيك ويژه اي برخوردار است . هلاكوخان مغول روستاي حسين آباد را كه در چند كيلومتري جنوب شهر مياندوآب قرار دارد ، به پايتختي تابستاني خود انتخاب كرد . در گذر تاريخ ، مردان گوناگوني چون مادها ، ماناها ، اورارتوها ، كردها ، سلجوقيان ، ترك و مغولها در اين ناحيه سكونت يافته اند.

اين بنا در كوچه طاق ، منشعب از خيابان 17 شهريور واقع است و به نظر ميرسد كه بين سالهاي 1210 ـ 1200 هجري قمري توسط « احمد خان بيگلر بيگي » حاكم مراغه ساخته شده است.

بناي مسجد بصورت شبستاني ستوندار با پوشش طاق و گنبد است . پوشش اين مسجد ، متشكل از 9 گنبد كوچك است كه بر طاق ها و چهارستون مياني و جزرهاي ديواري قرار گرفته اند . كه ستونهاي مياني ، مكعب شكل هستند . طاق ها از آجر با ملات گچ و شالوده از سنگ و ديوارها از خشت ساخته شده اند و در دوره هاي بعد ، الحاقات زيادي به مسجد صورت گرفته است.

 قلعه بختك كه بقاياي خرابه هاي آن هنوز هم در روستاي ميلان ( يكي از روستاهاي مياندوآب ) قرار دارد ، گويا توسط يكي از سرداران خسرو انوشيروان به نام بخدك ساخته شده است . ظاهراً علت احداث قلعه آزمودن قدرت نظامي و نشان دادن آن به شاهنشاه ساساني بوده كه توسط بخدك پيشنهاد شده بود . بناي قلعه بسيار محكم ساخته شده است . طبق آثار موجود ، آب مورد نياز قلعه را از چهار فرسنگي طوري به قلعه هدايت مي كرده اند كه غير از خود بختك و تني چند از مقربين او كسي از سرچشمه آب اطلاعي نداشته است.

 داش تپه به اعتبار آثار قلعه مانندي كه روزگاري بر فراز آن بوده و دهانه آن با وسايل و مصالح لازم و با نهايت مهارت مسدود شده است در كنار روستاي داش تپه در حوالي مياندوآب قرار دارد . در سمت شرقي تپه ، محل يك درب ورودي به درون تپه ديده مي شود كه از ساروج و آهك ساخته شده است ، اهالي محل ، اقدامات زيادي براي ورود به تپه ( درون قلعه ) انجام داده اند كه تاكنون بي نتيجه مانده است . محققين و باستانشناسان بسياري از اين تپه ديدن كرده اند و مقداري از بقاياي ظروف سفالين خرد شده در اطراف تپه يافته اند . بين اهالي شهر مشهور است كه قبر زرتشت پيامبر پاك آيين ايراني درون اين تپه قرار دارد . اين تپه هنوز جز آثار باستاني به ثبت نرسيده است.

 اين پل تاريخي در 5 كيلومتري مياندوآب بر روي رودخانه زرينه رود بنا شده است . اين اثر كه قدمت آن به دوره قاجاريه مي رسد در حال حاضر ، در كنار جاده مياندوآب به اروميه واقع شده است . طول اين پل 52 متر و تعداد دهانه هاي آن 7 دهانه مي باشد . مصالح بكار رفته در اين بنا در قسمت پايه ها و سيل شكن ها ، سنگ و در بقيه قسمتها آجر مي باشد . اين بنا به شماره 2068 در فهرست آثار ملي ثبت شده است.

 پل كوسه لر در 10 كيلومتري شمال شرقي مياندوآب در مسير جاده مياندوآب به شهر چهار برج در روستاي كوسه لر بر روي كانالي به نام « آجي گوبي » كه از زرينه رود منشعب است ، ساخته شده است  با توجه به نوع ساخت آن قدمت اين پل به اواخر دوره قاجاريه براي ارتباط ميان دو طرف كانال آب مي رسد . پل كوسه لر داراي 2 پايه است كه با لاشه سنگ و ملات آهك بر روي پي هاي نه چندان محكم استوار گشته اند پايه ها 6/1 متر عرض و 5/4 متر طول و در جهت مخالف جريان آب داراي آب شكن هاي مثلثي مي باشند كه هم اكنون بقاياي آنها باقي مانده است . طول آب شكن ها حدود 1 متر و ارتفاع پايه ها و آب شكن ها از كف پل تا قسمت پايه طاقها 5/1 متر مي باشد.

ساختمان پل داراي سه دهانه يا چشمه است كه طول آنها 2 متر و ارتفاع آنها از كف پل 2/3 متر مي باشد و با آجر و ملات آهك ساخته شده است . در حال حاضر اين پل متروكه مي باشد و پيشنهاد مي شود پس از مرمت با همان كاربري سابق خود جهت عبور عابر پياده استفاده شود.

از ديگر آثار تاريخي و باستاني مياندوآب مي توان به نقاط زير اشاره كرد:

مجاري صخره اي معروف به چهل پله ، امازاده تاجن علي ، قلعه هلاكو ، آرامگاه ملا شهاب الدين ، قلعه حسين آباد ، قلعه خرابه ، قزل قلعه ( قزون 7 و 8 هـ . ق ) دليك داش) ( دوره تاريخي) )

در أين شهرستان، علاوه بر موارد فوق تپه‌هاي تاريخي ذيل نيز قابل اشاره مي‌باشد:

تپه قره گوزلو، تپه شين‌آباد، بقاياي تپه يارجان عليا، جواد تپه سي، تپه كهنه كند، قوروقچي تپه سي، تپه چال خماز، تپه ايت اؤلن (سگ مرده)، سيچان تپه سي، تپه انجير داغي، تپه چليك، تپه اوزون قلاي، تپه گورآباد (تپه بازار)، تپه قرمز خليفه، تپه شورجه باروق، ياغلان تپه، تپه سد نوروزلو، تپه گرده شين، رش، تپه همين باريك، تپه گرد، تپه عباس بلاغي، تپه شيطان تختي، تپه كشاوير، تپه چراغ بابا، تپه ملك‌آباد، پاره تپه، تپه فسندوز، تپه دولت آباد ، تپه قلعه هلاكو، تپه مادي، تپه قبچاق، تپه اوزون قشلاق، اوچ تپه شهرك، باو تپه يا (اسلام تپه)، تپه ميرزا علي عسگر، حاج تپه سي، تپه قبرستان ـ فيروزآباد، ميرزا نظام تپه سي، ايلان تپه سي، نصيبان تپه سي، تپه كول يري ورزن، دوشان تپه، تپه صارمي، تپه‌هاي يقين علي تپه،
دم دم تپه، تپه اوچ تپه گرد، تپه بازار شيطان آباد، داش تپه، تپه چوغان لو، گردملاحسن، تپه سوگلي تپه، تپه قره تپه، زمين‌هاي گاوميش گولي، ارمني تپه، شورتپه، تپه‌هاي نصير كندي، تپه و گورستان قارياغدي، تپه شوريجه، تپه ملا شهاب‌الدين شماره 1، تپه چهار برج قديمي، تپه‌هاي آي ديشه، گوگ تپه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب