اوقات شرعی

ردیف

موضوع برنامه

اقدامات انجام یافته

1

حمایت از موسسات قرانی

35موسسه قرانی و اتحادیه موسسات قرآنی استان از مرکز استان و شهرستانهای تابعه (هر کدام مبلغ 500000تومان ) مورد حمایت قرار گرفتند

این حمایت در4 قسط و طی 5 تفاهم نامه منعقد گشته است

 

2

حمایت از هیات مذهبی

تا آخر سال 95- 2تفاهم نامه در این خصوص منعقد گشته که 10 هیئت مورد حمایت قرار خواهند گرفت. در قالب تامین و خرید 150 جلد قرآن حمایت گردید

3

حمایت از خانه های قران شهری و روستایی

تا کنون : 20 باب خانه قرانی از شهرستانهای ارومیه- چالدران- نقده- بوکان- تکاب- خوی- سردشت- سلماس- ماکو- مهاباد- شاهین دز- میانواب و پیرانشهر مورد حمایت نقدی قرار گرفته اند . با دعوت از مدیرمسولان مد نظر طی مناسبتی در مسجد لطفعلی خان ارومیه

5باب خانه قران از شهرستانهای ارومیه مهاباد و خوی نیز در بهمن ماه طی واریز نقدی مورد حمایت قرار گرفته اند.

تفاهم نامه های منعقده: 4مورد برای هر خانه  تشکل قرآنی مبلغ 2000000ريال حمایت گردید.

4

حمایت از جلسات و حلقه های تفسیری

جلسات برگزار شده :

-          جلسه آقای میر قلنج - کتب مورد تدریس: زندگی با قران تفسیر نور- تفسیر نمونه تفسیر تسنیم تعداد شرکت کنندگان : 73نفر- مکان برگزاری جلسات: مسجد امام خمینی(ره)

-          جلسه اقای لاهوتی- کتاب مورد تدریس: سبک زندگی با قران- تعداد شرکت کنندگان: 37نفر- مکان برگزاری: گردشی در مساجد

-          جلسه اقای مختاری: یک دوره 5 جلدی زندگی با قران-تعداد شرکت کنندگان: 42نفر- مکان جلسات: حسینیه مسجد عرب باغی

تا کنون 4 تفاهنامه در این باب منعقد گشته

5

راه اندازی جلسات خانگی قران

طی تفاهم نامه منعقده با سازمان دارالقران الکریم از 24 جلسه خانگی قران در سطح استا ن حمایت غیر نقدی ( دبسته حمایتی شامل رحل و قران و...) حمایت صورت گرفت.

6

همایش تخصصی حافظان قران

همایش با حضور جناب اقای شکری در مکان سالن کنفرانس خانه جوان در مورخه  2/6/95 با حضور اکثریت مدعوین برگزار گردید.

اساتید و سخنرانان همایش : آقایان مهدی شکری- سید محمد میر قلنج- علیرضا عیوضی- مرتضی محمد نژاد- خدیجه مولایی- فاطمه زرین

تعداد شرکت کنندگان در همایش : 41 نفراز حافظان استان

تعداد تفاهم نامه های منعقده: 2مورد و مبلغ 17000000ريال  هزینه گردید

7

طر ح استعدادهای ویژه قرانی

تعداد ثبت نام کننده در طرح 86نفر  پسر و 158نفر دختر بودند که بعد از امتحان قرائت دو کلاس 25 نفره با همکاری موسسه مجری ( دارالحافظین) تشکیل گردید. اساتید دوره: آقایان مجید عیاری- سید محمد میر قلنج- حامد ولیزاده- رسول سلیمانی- علیرضا عیوضی-)

تدریس و تعداد جلسات مطابق سرفصلهای آموزشی مندرج در دستورالعمل است-

محل تامین اعتبار: تفاهم نامه با سازمان دارالقران الکریم

تا آخر سال 95 -4تفاهم نامه همکاری در اجرای این طرح منعقد گشته ومبلغ 100000000ريال حمایت گردید.

8

طرح با قران در رمضان(مراسم و محافل انس با قرآن کریم)

برگزار شده در شهرستانهای ( ارومیه در 8مسجد- نقده در 4مسجد- محمدیار در 2مسجد- چالدران در 2مسجد- سلماس در 2مسجد- تکاب در 2مسجد- خوی در 4مسجد- ماکو در 2مسجد) مبلغ 100000000ريال هزینه گردید

9

یازدهمین دوره طرح ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان قران

این ازمون در موسسه دارالحافظین با حضور     38     نفر شرکت کننده در اردی  بهشت 95 برگزار گردید. جناب اقای بهبودی کارشناس اعزامی از تهران بعنوان ناظر آزمون بودند. برگه های ازمون جمع اوری برای تصحیح به تهران ارسال گردید. نفرات منتخب طی نامه ای به اراده تبلیغات استان ارسال وبرای ایشان  گواهی صادر گردید.

10

برگزاری محفل انس با قران

این محفل در مناطق اهل سنت استان( مهاباد و سردشت ) در تیر ماه برگزار گردید.

برنامه مشابه در مسجد جامع ارومیه با حضور قاریان میر قلنج-  محمد محمدی وحامد ولی زاده  در شهریور ماه برگزارگردید . در این محفل به تعاد 10 نفر هدایایی اهدا گردید.

 

11

برگزاری کارگاه سبک زندگی قرانی

این کارگاه بمدت 3روز در شهرستانهای نقده-خوی-ارومیه با حضور آقایان سلیمانیان و شکری اعزامی از سازمان دارالقران الکریم برگزار گردید.

 

12

باز آموزی معلمان قرآن

به تعداد 150 نفر در قالب برگزاری دوره های تربیت معلم قرآن کریم

 

13

برگزاری کلاسهای روخوانی و روانخوانی قرآن کریم

به تعداد2000نفر در مراکز و موسسات قرآنی استان کلاسهای روخوانی و روانخوانی قرآن کریم برگزار گردید.

 

14

برگزاری کلاسهای حفظ یک تا 3 جزء قرآن کریم

به تعداد 600 نفر در مراکز و موسسات قرآنی استان کلاسهای حفظ قرآن کریم برگزار گردید.

 

15

برگزاری طرح با قرآن در زلال اعتکاف

به تعداد 40 مسجد در سطح استان در ایام اعتکاف هر مسجد 1000000ريال برگزار گردید.

 

 

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب