اخبار

اخبار (244)

به گزارش روابط عمومی اداره ی کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام محمد داداش زاده، روز چهارشنبه ۱۷ مردادماه سال ۹۷ در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با بیان اینکه این برنامه ی قرآنی از ابتدای سالجاری تاکنون برگزار شده است اظهارداشت:

به گزارش روابط عمومی اداره ی کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام محمد داداش زاده، روز یکشنبه ۱۷ تیرماه سال ۹۷ در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی به مناسبت ایام شهادت امام جعفرصادق (ع) اظهارداشت:

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام محمد داداش زاده، در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی با بیان اینکه این پایگاه های اوقات فراغت با هدف ارتقای سطح آموزش های دینی و قرآنی نسل جوان جامعه راه اندازی شده اند افزود:

به گزارش روابط عمومی اداره ی کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام محمد داداش زاده، روز سه شنبه ۱۲ تیرماه سال ۹۷ در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی اظهار داشت:

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام محمد داداش زاده، روز سه شنبه ۵ تیرماه سال ۹۷ در دیدار با نماینده ی ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ی ارومیه به مناسبت سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی که به همراه معاونین و جمعی از کارکنان این اداره ی کل، در محل دفتر امام جمعه ی ارومیه ترتیب یافت اظهارداشت: برگزاری ۳۰ محفل انس با قرآن کریم به همراه ۱۰ دوره ی تفسیر بینات از دیگر برنامه های مهم اداره ی کل در ماه رمضان بود.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت دو هزار و ۷۶۰ روحانی در سطح استان افزود: از این تعداد ۱۳۰۰ روحانی در سامانه ی سجام ثبت و ساماندهی شده اند.

حجت‌الاسلام داداش زاده با بیان اینکه بر اساس آمارهای غیررسمی نزدیک چهارهزار مداح در سطح استان فعالیت می‌کنند ادامه داد: بر اساس آمارهای رسمی دو هزار و ۷۲۷ مداح در استان شناسایی شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی گفت: همچنین هزار و ۷۲۶ هیئت مذهبی در سطح استان فعال است که در سامانه ی طوبی ثبت و ساماندهی شده اند.

وی از فعالیت شورای هیئت های مذهبی در ۱۱ شهرستان و کانون مداحان در ۱۰ شهرستان استان خبر داد و تصریح گرد: در زمان حاضر ۹ آموزشگاه مداحی در شهرهای ارومیه، خوی و میاندوآب مشغول فعالیت هستند که در نظر داریم در سایر شهرهای استان نیز این آموزشگاه ها راه اندازی کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی از افزایش تعداد روحانیون مستقر در استان به ۱۵۰ نفر خبر داد و اضافه کرد: روحانیون مستقر فعالیت های گسترده ای در سطح استان به خصوص مناطق محروم استان انجام می دهند.

به گزارش روابط عمومی اداره ی کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام حسینی، روز چهارشنبه ۳۰ خردادماه سال ۹۷ در گفتگو با اصحاب رسانه به مناسبت سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه سال گذشته ۴۲ دوره ی آموزشی آسیب شناسی اجتماعی برگزار شد افزود:

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب