رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در نشست کارشناسان امور مساجد استانها ضمن تاکید بر اهمیت نقش مساجد در کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت:تبلیغ دین را از طریق اعانه اجتماعی در مساجد پیگیری کنیم.

تبلیغ دین را از طریق اعانه اجتماعی در مساجد پیگیری کنیم

چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 10:58

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، دکتر سید مهدی خاموشی در این نشست سخنانش را با مطرح کردن چند سوال اساسی در مورد مساجد مطرح کرد:

از جمله اینکه آیا آمایش سرزمینی در ساخت مساجد رعایت شده است؟ آیا مساجد کشور ما از معماری منسجم برخوردارند؟الزامات معماری مساجد چیست؟ آیا مساجد به صورت منسجم و یکپارچه مدیریت می‌شوند؟ آیا برنامه‌های فرهنگی مساجد از همپوشانی لازم برخوردار است؟ موقوفات مساجد چگونه اداره می‌شود؟

وی سپس به تبیین وضعیت مساجد کشور از لحاظ آمار و ارقام، مدیریت، سخت افزار و ابعاد مختلف دیگر پرداخت و با تاکید بر اهمیت نقش مساجد در تحقق شعار سال و کاهش آسیب های اجتماعی یادآور شد: نگاه مقام معظم رهبری به مسجد همان نگاه ستنی تاریخی روحانیون به مسجد است که امام جماعت در آن محله ریشه کند و خود مردم امور مسجد را بگردانند. بیش از ۹۰ درصد مساجد توسط خودم مردم ساخته شده اند.

دکتر خاموشی خطاب به کارشناسان امور مساجد ادارات کل تبلیغات اسلامی استانها گفت: باید مساجد محوری در هر شهر را شناسایی و از آنها حمایت کنید. حضور سازمان در مساجد محوری باید پررنگ باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش افزود: باید مساجد حاشیه شهرها و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی را فعال‌تر کنیم. نکته دیگر این است که به مساجدی که جوانها در آن حضور بیشتری دارند توجه کنیم. کانونهای بانوان مساجد را فعال کنیم. به ارائه مشاوره‌های خانواده در مساجد اهمیت بدهیم. عمق فعالیت‌های مساجد در محله ها را افزایش بدهیم. تعامل برنامه‌های فرهنگی مسجد با بسیج باید زبانزد بشود. بهره‌برداری از فناوری‌ها و فضای مجازی مناسب را در مساجد برنامه‌ریزی کنیم.

دکتر خاموشی در ادامه یادآور شد: نکته بعدی این است که اعانه اجتماعی در دستور کار مساجد باشد. یعنی چه؟ یعنی به‌عنوان مثال مسجد برای مقابله با سه آسیب اجتماعی دارای اولویت یعنی؛ مفاسد اخلاقی، اعتیاد و طلاق برنامه داشته باشد. ما باید تبلیغ دین را از طریق اعانه اجتماعی در مساجد پیگیری کنیم.

وی بخش پایانی سخنانش را به پاسخ دادن به پرسش‌های کارشناسان امور مساجد استانها اختصاص داد.

گفتنی است، نشست کارشناسان اعزام و استقرار ادارات کل تبلیغات اسلامی استانها به همت اداره کل امور مبلغین و مساجد سازمان تبلیغات اسلامی ۱۸ اردیبهشت در سالن اجتماعات معاونت امور فرهنگی و تبلیغ سازمان برگزار می‌شود.

خواندن 75 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب