رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در نشست کارشناسان امور مساجد استانها ضمن تاکید بر اهمیت نقش مساجد در کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت:تبلیغ دین را از طریق اعانه اجتماعی در مساجد پیگیری کنیم.

تبلیغ دین را از طریق اعانه اجتماعی در مساجد پیگیری کنیم

چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 10:58

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، دکتر سید مهدی خاموشی در این نشست سخنانش را با مطرح کردن چند سوال اساسی در مورد مساجد مطرح کرد:

از جمله اینکه آیا آمایش سرزمینی در ساخت مساجد رعایت شده است؟ آیا مساجد کشور ما از معماری منسجم برخوردارند؟الزامات معماری مساجد چیست؟ آیا مساجد به صورت منسجم و یکپارچه مدیریت می‌شوند؟ آیا برنامه‌های فرهنگی مساجد از همپوشانی لازم برخوردار است؟ موقوفات مساجد چگونه اداره می‌شود؟

وی سپس به تبیین وضعیت مساجد کشور از لحاظ آمار و ارقام، مدیریت، سخت افزار و ابعاد مختلف دیگر پرداخت و با تاکید بر اهمیت نقش مساجد در تحقق شعار سال و کاهش آسیب های اجتماعی یادآور شد: نگاه مقام معظم رهبری به مسجد همان نگاه ستنی تاریخی روحانیون به مسجد است که امام جماعت در آن محله ریشه کند و خود مردم امور مسجد را بگردانند. بیش از ۹۰ درصد مساجد توسط خودم مردم ساخته شده اند.

دکتر خاموشی خطاب به کارشناسان امور مساجد ادارات کل تبلیغات اسلامی استانها گفت: باید مساجد محوری در هر شهر را شناسایی و از آنها حمایت کنید. حضور سازمان در مساجد محوری باید پررنگ باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش افزود: باید مساجد حاشیه شهرها و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی را فعال‌تر کنیم. نکته دیگر این است که به مساجدی که جوانها در آن حضور بیشتری دارند توجه کنیم. کانونهای بانوان مساجد را فعال کنیم. به ارائه مشاوره‌های خانواده در مساجد اهمیت بدهیم. عمق فعالیت‌های مساجد در محله ها را افزایش بدهیم. تعامل برنامه‌های فرهنگی مسجد با بسیج باید زبانزد بشود. بهره‌برداری از فناوری‌ها و فضای مجازی مناسب را در مساجد برنامه‌ریزی کنیم.

دکتر خاموشی در ادامه یادآور شد: نکته بعدی این است که اعانه اجتماعی در دستور کار مساجد باشد. یعنی چه؟ یعنی به‌عنوان مثال مسجد برای مقابله با سه آسیب اجتماعی دارای اولویت یعنی؛ مفاسد اخلاقی، اعتیاد و طلاق برنامه داشته باشد. ما باید تبلیغ دین را از طریق اعانه اجتماعی در مساجد پیگیری کنیم.

وی بخش پایانی سخنانش را به پاسخ دادن به پرسش‌های کارشناسان امور مساجد استانها اختصاص داد.

گفتنی است، نشست کارشناسان اعزام و استقرار ادارات کل تبلیغات اسلامی استانها به همت اداره کل امور مبلغین و مساجد سازمان تبلیغات اسلامی ۱۸ اردیبهشت در سالن اجتماعات معاونت امور فرهنگی و تبلیغ سازمان برگزار می‌شود.

خواندن 16 دفعه

سخنرانی های مهم

فیلم‌ها و تصاویر منتخب