بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت (43)

معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه گفت: توسعه مراکز درمانی در این استان قابل توجه بوده و روند اجرای طرح های بیمارستانی به ویژه در ارومیه خارج از تصور است.

‍پیگیری شهریاری استاندار آذربایجان غربی و دکتر آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان از پروژه های عرصه سلامت این بار در تهران

پرواز مدینه دختر ۱۷ ساله مهابادی که به دلیل وقوع حادثه مرگ مغزی شده بود با اهدای اعضای خود به ۱۱ نفر حیات دوباره بخشید.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی گفت: مصرف هشت قلم آنتی بیوتیک پرهزینه در استان ساماندهی می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی ،عدم پرداخت بدهی ها توسط بیمه های تجاری را موجب بروز مشکلاتی در ارائه خدمات درمانی رایگان به مصدومین تصادفات رانندگی عنوان کرد.

این مطلب را رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در گفتگو با پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا عنوان کرد.

 

دکتر آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان که در جلسه ای با حضور استاندار آذربایجان غربی و معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی 26 دی ماه 1396 شرکت کرده بود در گفتگویی با پایگاه خبری وب دا گفت : این جلسه برای پیگیری های مربوط به پروژه های عرصه سلامت در سفر دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت متبوع به استان برگزار شد .

وی افزود : در این جلسه آقای شهریاری استاندار گرانقدر ضمن اظهار رضایت از پروژه های در دست احداث حوزه سلامت استان بر ادامه روند تکمیل و تجهیز این پروژه ها تاکید کرده و معتقدند که سلامت مردم موجب سلامت جامعه و توسعه پايدار است و امري است حاكميتي  كه دولت به آن اهتمام ويژه كرده و دارد و ما هم  برای به انجام رساندن این اقدامات مهم ، کمک مي کنیم .

دکتر آقازاده در ادامه گفت : بر خود وظیفه می دانم از همراهی و پیگیری های استاندار محترم و حضورشان در این جلسه که مایه قوت قلب تلاشگران عرصه سلامت است سپاسگزاری نمایم .

رئیس دانشگاه در ادامه اضافه کرد : جلسه بسیار پر باری با حضور معاون درمان وزارت داشتیم و  موافقتهای لازم در خصوص ادامه احداث فاز دوم پروژه بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان ، پروژه توسعه بیمارستان حضرت فاطمه (س) میاندوآب و تجهیز این بیمارستان ، تجهیز کلینیک و دی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی تدبیر ، انجام اصلاحات در سیستم تاسیساتی بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد از جمله جایگزینی چیلر ، دیگهای بخار ، ژنراتور ، آسانسور ، تجهیزات CSR و اکسیژن ساز آن بیمارستان ، راه اندازی تختخهای ویژه در نقده و پیرانشهر ، تجهيزتوسعه  بيمارستان های مطهري و امام خميني (ره) اروميه ، تجهيز كلينيك هاي ويژه و مراكز پايش سرطان در استان أخذ گرديد.

دکتر آقازاده در ادامه گفت : بر خود وظیفه می دانم از همراهی و پیگیری های استاندار محترم و حضورشان در این جلسه که مایه قوت قلب تلاشگران عرصه سلامت است سپاسگزاری نمایم  .

دکتر آقازاده تصریح کرد : هدف ما خدمت به مردم است و تلاشگران عرصه سلامت بصورت جهادی و بی هیچ منتی در جهت ارتقای سلامت و رفع کمبود های حوزه های مختلف بهداشتی درمانی و آموزشي در حال انجام وظیفه می باشند و ما به این خدمت افتخار می کنیم .

وی همچنین تاکید کرد : بی تردید اقدامات انجام یافته در طی این چند سال اخیر در حوزه سلامت علاوه بر اینکه توانسته موجب ارتقای شاخصهای سلامت استان گردد بلکه با ادامه این روند و بهره برداری از پروژه های مربوطه از نظر شاخص ها وضعیت بهتری را نیز خواهیم داشت و آینده درخشانی در عرصه های بهداشتی ، درمانی ، آموزشی و پزوهشی استان رقم خواهد خورد .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در پایان افزود : تمامی افتخارات عرصه سلامت مرهون تلاش جمعی مجموعه مدیریتی دانشگاه و همکاران گرانقدر در تمامی واحد های تابعه و همچنین همراهی و همگامی مقام عالی سابق و فعلی استان ، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی ، شهرداریها، فرمانداریها و تمامی سازمانها اعم از نظامی ، انتظامی امنیتی، نظارتي ، خيرين سلامت و سایر ارگانها می باشد که از همه سپاسگزاریم .

گفتنی است دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و هیات همراه 13 و 14 دی ماه 1396 با حضور در استان آذربایجان غربی ضمن افتتاح 50 دستگاه آمبولانس در استان و همچنین سی تی اسکن 16 اسلایس و پیشرفته پیرانشهر از پروژه های مهاباد ، میاندوآب، نقده و ارومیه بازدید داشته و از اقدامات بسیار گسترده دانشگاه با اجرای پروژه های عدیده و در برخی موارد منحصر به فرد در کشور اظهار شگفتی و رضایت نموده و قولهایی مبنی بر تکمیل این پروژه ها داده بود که در این جلسه مورد پیگیری مسئولین ذیربط قرار گرفت و دستورات مساعدی صادر نمود.

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب