هیئت علمی و دانشگاهی هنرهای تجسمی و نمایشی شهر کلمبو کشور سریلانکا ضمن بازدید از حوزه هنری، نشستی با جمعی از مسئولان این نهاد انقلابی داشت.

هیئت علمی کشور سریلانکا از حوزه هنری بازدید کرد

شنبه, 28 بهمن 1396 ساعت 13:49

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، پروفسور ساراد چاندرویجا، رئیس دانشگاه هنرهای تجسمی و نمایشی شهر کلمبو کشور سریلانکا به همراه هیئتی از این دانشگاه، دوشنبه ۲۳ بهمن‌ماه از حوزه هنری بازدید کرد.

این هیئت دانشگاهی پس از ادای احترام به شهدای غواص، از فروشگاه کتاب سوره مهر، گالری ابوالفضل عالی، نمایشگاه گنجینه هنر انقلاب، گالری خانه عکاسان ایران، نمایشگاه انقلاب با موضوع فصل بیداری و بازدید از کارگاه هنری و گنجینه و کتابخانه تخصصی جنگ نیز بازدید کردند.

ساراد چاندرویجا در نشست با جمعی از مدیران ستادی حوزه هنری، اظهار کرد: با هماهنگی رایزن فرهنگی ایران در کلمبو به ایران آمدیم. امسال دانشگاه ما ۲۵اُمین سال تأسیس خود را جشن گرفت. این دانشگاه قدیمی‌ترین موسسه کشورمان است که در سال ۲۰۰۵ از یک موسسه فرهنگی و هنری، تبدیل به دانشگاهی با چهار دانشکده مجزا شد.

وی ادامه داد: این نخستین دیدار من و همکارانم از ایران است. من در سابقه تحصیلی خود، سابقه تدریس هنرهایی از پارسی باستان و راه ابریشم به دانشجویانم دارم. همچنین فرش ایرانی در سریلانکا از جایگاه بالایی برخوردار است و از این طریق نیز با کشور ایران آشنا هستیم. اما در جریان نمایش فیلم‌های ایرانی در فستیوال فیلمی در سریلانکا به ایران بیش از پیش علاقه‌مند شدم و علاقه‌مند هستم فستیوال‌های مشترک فیلم و برنامه‌های مشترک فرهنگی، هنری با ایران برگزار کنیم.

چانی اوسانا مسئول ارزشیابی و معاونت ریاست دانشگاه هنر شهر کلمبو نیز در سخنانی ضمن تأکید بر لزوم تبادل فرهنگی و هنری بین دو کشور، عنوان کرد: این همکاری‌ها می‌تواند در زمینه‌هایی همچون سینما، نمایش، نمایشگاه آثار تجسمی و. .. باشد..

امیدوارم بتوانیم برای راه‌اندازی دپارتمان دانشگاه از همکاری شما استفاده کنیم؛ چرا که به دنبال تجربه‌های جدید فرهنگی و هنری هستیم. فکر می‌کنم اولین و آخرین بار نخواهد بود که در ایران حضور دارم و در آینده می‌توانیم همکاری خوبی به‌ویژه با حوزه هنری داشته باشیم.

عبدالحمید قره‌داغی، مدیر عامل انتشارات سوره مهر، نیز در ادامه این نشست، با بیان اینکه ارتباط نزدیک حوزه هنری با هنرمندان و تولید آثار هنری، تفاوت حوزه هنری با مراکز دانشگاهی است، اظهار کرد: همین‌طور توجه ویژه حوزه هنری به اقسام هنر که بعد از پیروزی انقلاب ایران ایجاد شد و شکل گرفت از دیگر تفاوت‌های این نهاد با بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری است.

وی ادامه داد: یکی از این ویژگی‌ها بخشی‌ است که ما از آن به‌عنوان خاطرات شفاهی ادبیات جنگ تحمیلی ایران نام می‌بریم. در بخش پژوهش هنر هم هر ساله پژوهش‌هایی داریم که مورد استفاده هنرمندان و اساتید دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد.

قره‌داغی گفت: با کشورهای زیادی تبادل اطلاعات و همکاری داشته‌ایم و خوشحال می‌شویم که این همکاری با کشور سریلانکا و دانشگاه شما هم صورت بگیرد.

سمنانی، سرپرست دفتر برنامه‌ریزی و نظارت، نیز در سخنان کوتاهی گفت: امیدوارم در تمام جشنواره‌ها به‌ویژه جشنواره‌های بین‌المللی حوزه هنری مشارکت خوبی با دوستان داشته باشیم؛ همچنین در بخش‌های دیگر همچون سینما هم حوزه هنری آمادگی همکاری با دانشگاه هنر شهر کلمبو کشور سریلانکا را دارد.

هادی مولوی‌دوست، مدیرکل اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل حوزه هنری، نیز در این نشست توضیحاتی درباره چگونگی فعالیت‌های حوزه هنری ارائه داد.

خواندن 198 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب