معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان در جلسه هم اندیشی سنت حسنه اعتکاف ضمن تاکید بر مردمی بودن این مراسم گفت:حضور دستگاه‌های مختلف کشور در برگزاری مراسم اعتکاف ضروری است.

حضور دستگاه‌های مختلف در برگزاری مراسم اعتکاف ضروری است

چهارشنبه, 25 بهمن 1396 ساعت 09:59

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام حسین روحانی نژاد معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان در این نشست فرا رسیدن ایام الله دهه فجر را تبریک گفت و افزود:

از جمله رویش های انقلاب شکوهمند اسلامی توجه به آیین های مذهبی و مناسک دینی و احیای سنتهای ارزشمند معنوی و دین مبین اسلام است که یکی از آنها مراسم اعتکاف است که خوشبختانه نه تنها در جغرافیای کشور ما فراگیر شده بلکه خارج از مرزها در برخی از کشورهای دنیا به صورت همزمان با ما برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این از برکت انقلاب اسلامی است که در ایام البیض ماه رجب صدها هزار تن از زن و مرد به‌ویژه نسل جوان در مراسم اعتکاف حضور پیدا می‌کنند. با توجه به محدویت فضاهایی که می‌شود در آن جا اعتکاف را برگزار کرد، تبلیغ زیادی برای مشارکت مردم نمی شود اما خوشبختانه اولیای مساجد به این امر مهم توجه دارند و سال به سال بر ظرفیت موجود کشور افزوده می‌شود و مساجد برگزار کننده اعتکاف توسعه پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد اعتکاف، تصریح کرد: رهبر انقلاب عنایت ویژه ای به مساله اعتکاف دارند و چندین بار از اعتکاف و استقبال عمومی مردم یاد کرده اند و به طور ویژه به آن پرداخته اند.

روحانی نژاد همچنین یادآور شد: امسال ایام اعتکاف مصادف است با ایام تعطیلات ابتدای سال جدید. بعضی ها نظرشان این است که به دلیل تعطیلی دانشگاه ها و مدارس احتمالا استقبال از اعتکاف امسال نسبت به سنوات گذشته کمتر باشد یا حد اکثر همان سقف سال گذشته یعنی ۷۰۰ هزار نفر حفظ شود.اما به نظر من همین تعطیلات یک فرصتی را برای جوانان ایجاد کرده است که دغدغه مدرسه و دانشگاه را ندارند و ممکن است استقبال بیشتری از مراسم اعتکاف امسال بکنند.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان در ادامه تاکید کرد: ما به‌عنوان ستاد اعتکاف برای برگزاری این مراسم در ایام دیگر مثل ماه مبارک رمضان خیلی تبلیغ و ترویج نمی کنیم. البته با برگزاری اعتکاف در ایام دیگر مقابله هم نمی کنیم. بالاخره اعتکاف یک عمل مستحب است و سنت حسنه نبوی با چارچوب اسلامی گرچه قبل از اسلام هم به شکل دیگری وجود داشته است.

وی اضافه کرد: در کشور ما فرهنگ سازی شده که این مراسم در ایام البیض ماه رجب برگزار شود. احساس ما این است که اگر ایام دیگری را اضافه کنیم ممکن است به این شکوه و عظمت خدشه وارد شود. بعضی از مراکز هستند که تمایل دارند در دهه آخر ماه مبارک رمضان اعتکاف برگزار کنند که ما مخالفتی با آنها نداریم. به جز عیدین در همه ایام سال می‌شود اعتکاف را برگزار کرد. روز اول و دومش مستحب است و روز سومش که با روزه گرفتن همراه است واجب می‌شود.

روحانی نژاد: ما این جلسه را تشکیل دادیم که با دستگاه های مرتبط با اعتکاف هماهنگ باشیم و نقطه نظرها را بشنویم. مسئولین سازمان تبلیغات اسلامی در مراکز استانها مسئول برگزاری اعتکاف هستند و بقیه اشخاص حقیقی و حقوقی هم در جلسات استانی شرکت می‌کنند.

وی تاکید کرد: اصل اعتکاف به صورت مردمی برگزار می‌شود. یعنی هزینه های آن از طریق خود مردم تامین می‌شود ولی این مراسم الزاماتی دارد که دستگاه ها نمی توانند نسبت به آن بی تفاوت باشند. مثل بحث امنیت معتکفین، اورژانس، بهداشت، تغذیه آنها، انسجام انها، مراقبت های ویژه برای جلوگیری از نفوذ عرفانهای کاذب و غیره.به همین دلیل دستگاه های مرتبط باید حضور داشته باشند.

روحانی نژاد افزود: برنامه های ویژه مداحی و قرائت ادعیه در مراسم اعتکاف وجود دارد اما سیاست ما این است که خیلی هم به صورت متراکم برنامه نداشته باشیم که معتکفین عزیز آن خلوت خودشان را داشته باشند.

وی در پایان تصریح کرد: دشمنان تمام سعی خود را در این ایام می‌کنند که نظام را ناکارامد جلوه بدهند و مردم را علیه انقلاب بشورانند. وظیف تک تک ما این است که با هر چه که در توان داریم به این مساله بپردازیم. حضور مردم در صحنه خیلی از معادلات سیاسی جهان را به هم می ریزد و کشور را تقویت می‌کند.

گفتنی است،این نشست با عنایت به ضرورت استفاده بهینه و بهره گیری هر چه بیشتر از ایام البیض و مسئولیت دستگاه‌های مرتبط در این امر فرهنگی و معنوی و به منظور تبادل تجربیات و هماهنگی های لازم؛یکشنبه مورخ ۱۵ بهمن با حضور نمایندگان بیش از ۲۰ دستگاه ذیربط و مرتبط با حوزه اعتکاف در سالن اجتماعات معاونت امور فرهنگی و تبلیغ برگزار شد.

ارائه گزارش مربوط به اعتکاف سال ۹۶ یکی از مهمترین برنامه های این نشست بوده است.

خواندن 140 دفعه

سخنرانی های مهم

فیلم‌ها و تصاویر منتخب