معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان در جلسه هم اندیشی سنت حسنه اعتکاف ضمن تاکید بر مردمی بودن این مراسم گفت:حضور دستگاه‌های مختلف کشور در برگزاری مراسم اعتکاف ضروری است.

حضور دستگاه‌های مختلف در برگزاری مراسم اعتکاف ضروری است

چهارشنبه, 25 بهمن 1396 ساعت 09:59

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام حسین روحانی نژاد معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان در این نشست فرا رسیدن ایام الله دهه فجر را تبریک گفت و افزود:

از جمله رویش های انقلاب شکوهمند اسلامی توجه به آیین های مذهبی و مناسک دینی و احیای سنتهای ارزشمند معنوی و دین مبین اسلام است که یکی از آنها مراسم اعتکاف است که خوشبختانه نه تنها در جغرافیای کشور ما فراگیر شده بلکه خارج از مرزها در برخی از کشورهای دنیا به صورت همزمان با ما برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این از برکت انقلاب اسلامی است که در ایام البیض ماه رجب صدها هزار تن از زن و مرد به‌ویژه نسل جوان در مراسم اعتکاف حضور پیدا می‌کنند. با توجه به محدویت فضاهایی که می‌شود در آن جا اعتکاف را برگزار کرد، تبلیغ زیادی برای مشارکت مردم نمی شود اما خوشبختانه اولیای مساجد به این امر مهم توجه دارند و سال به سال بر ظرفیت موجود کشور افزوده می‌شود و مساجد برگزار کننده اعتکاف توسعه پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد اعتکاف، تصریح کرد: رهبر انقلاب عنایت ویژه ای به مساله اعتکاف دارند و چندین بار از اعتکاف و استقبال عمومی مردم یاد کرده اند و به طور ویژه به آن پرداخته اند.

روحانی نژاد همچنین یادآور شد: امسال ایام اعتکاف مصادف است با ایام تعطیلات ابتدای سال جدید. بعضی ها نظرشان این است که به دلیل تعطیلی دانشگاه ها و مدارس احتمالا استقبال از اعتکاف امسال نسبت به سنوات گذشته کمتر باشد یا حد اکثر همان سقف سال گذشته یعنی ۷۰۰ هزار نفر حفظ شود.اما به نظر من همین تعطیلات یک فرصتی را برای جوانان ایجاد کرده است که دغدغه مدرسه و دانشگاه را ندارند و ممکن است استقبال بیشتری از مراسم اعتکاف امسال بکنند.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان در ادامه تاکید کرد: ما به‌عنوان ستاد اعتکاف برای برگزاری این مراسم در ایام دیگر مثل ماه مبارک رمضان خیلی تبلیغ و ترویج نمی کنیم. البته با برگزاری اعتکاف در ایام دیگر مقابله هم نمی کنیم. بالاخره اعتکاف یک عمل مستحب است و سنت حسنه نبوی با چارچوب اسلامی گرچه قبل از اسلام هم به شکل دیگری وجود داشته است.

وی اضافه کرد: در کشور ما فرهنگ سازی شده که این مراسم در ایام البیض ماه رجب برگزار شود. احساس ما این است که اگر ایام دیگری را اضافه کنیم ممکن است به این شکوه و عظمت خدشه وارد شود. بعضی از مراکز هستند که تمایل دارند در دهه آخر ماه مبارک رمضان اعتکاف برگزار کنند که ما مخالفتی با آنها نداریم. به جز عیدین در همه ایام سال می‌شود اعتکاف را برگزار کرد. روز اول و دومش مستحب است و روز سومش که با روزه گرفتن همراه است واجب می‌شود.

روحانی نژاد: ما این جلسه را تشکیل دادیم که با دستگاه های مرتبط با اعتکاف هماهنگ باشیم و نقطه نظرها را بشنویم. مسئولین سازمان تبلیغات اسلامی در مراکز استانها مسئول برگزاری اعتکاف هستند و بقیه اشخاص حقیقی و حقوقی هم در جلسات استانی شرکت می‌کنند.

وی تاکید کرد: اصل اعتکاف به صورت مردمی برگزار می‌شود. یعنی هزینه های آن از طریق خود مردم تامین می‌شود ولی این مراسم الزاماتی دارد که دستگاه ها نمی توانند نسبت به آن بی تفاوت باشند. مثل بحث امنیت معتکفین، اورژانس، بهداشت، تغذیه آنها، انسجام انها، مراقبت های ویژه برای جلوگیری از نفوذ عرفانهای کاذب و غیره.به همین دلیل دستگاه های مرتبط باید حضور داشته باشند.

روحانی نژاد افزود: برنامه های ویژه مداحی و قرائت ادعیه در مراسم اعتکاف وجود دارد اما سیاست ما این است که خیلی هم به صورت متراکم برنامه نداشته باشیم که معتکفین عزیز آن خلوت خودشان را داشته باشند.

وی در پایان تصریح کرد: دشمنان تمام سعی خود را در این ایام می‌کنند که نظام را ناکارامد جلوه بدهند و مردم را علیه انقلاب بشورانند. وظیف تک تک ما این است که با هر چه که در توان داریم به این مساله بپردازیم. حضور مردم در صحنه خیلی از معادلات سیاسی جهان را به هم می ریزد و کشور را تقویت می‌کند.

گفتنی است،این نشست با عنایت به ضرورت استفاده بهینه و بهره گیری هر چه بیشتر از ایام البیض و مسئولیت دستگاه‌های مرتبط در این امر فرهنگی و معنوی و به منظور تبادل تجربیات و هماهنگی های لازم؛یکشنبه مورخ ۱۵ بهمن با حضور نمایندگان بیش از ۲۰ دستگاه ذیربط و مرتبط با حوزه اعتکاف در سالن اجتماعات معاونت امور فرهنگی و تبلیغ برگزار شد.

ارائه گزارش مربوط به اعتکاف سال ۹۶ یکی از مهمترین برنامه های این نشست بوده است.

خواندن 227 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب