پیام استاندار آذربایجان غربی به هموطنان آشوری و ارمنی استان

سه شنبه, 05 دی 1396 ساعت 08:53

استاندار آذربایجان غربی با صدور پیامی ، میلاد حضرت عیسی (ع) و آغاز سال 2018 میلادی را به هموطنان آشوری و ارمنی استان تبریک گفت:

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم


هموطنان عزیز آشوری و ارمنی ساکن در استان آذربایجان غربی

 با اهدا سلام و تحیت

به مناسبت میلاد خجسته مبشر برگزیده بزرگ الهی حضرت عیسی (ع) و آغاز سال 2018 میلادی ، مراتب تبریکات صمیمانه خویش را به تمامی عزیزان مسیحی ساکن در استان آذربایجان غربی اعلام و از پیشگاه خدای مهربان در سال جدید برای همگان ، آرزوی سلامتی ، موفقیت و شادکامی دارم. 

مایه خرسندی است که شان رسالت حضرت عیسی بن مریم (ع) به عنوان منجی و راهبر ، در قالب فرامین دینی و اخلاقی آن بزرگوار مانند "با همگان مهربان باش و همسایه ات را مانند خویش دوست بدار " چشم انداز روابط انسانی سالم و اسباب زندگی اجتماعی آسوده و ثمربخشی را بنیان نهاده است . با وجود چنین رویکرد اعتقادی و رفتاری متعالی در ادیان الهی است که می توان به رستگاری و نجات همه انسانها از گمراهی و ضلالت امیدوار بود . بی شک جوامع انسانی امروز به تعالیم انسان ساز آن حضرت برای استوار ساختن اساس زندگی اجتماعی مطلوب بصورت " نفی خشونت " و "هم زیستی مسالمت آمیز"بیشتر نیازمند است.


جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد به عنوان کشور دارای تکثر قومی و دینی ، حافظ و مدافع حقوق پیروان همه ادیان الهی است . این افتخار بیش از هر جای دیگر ، بر پیشانی مردم استان آذربایجان غربی که محل سکونت و زندگی پیروان ادیان مختلف اعم از مسلمان ، مسیحی ، یهودی و زرتشتی در طول تاریخ بوده است می درخشد . ما همواره بر خود فرض می دانیم به عنوان فرزندان و وراث نیاکان نیک اندیش ، چنین میراث ، تایریخی فرهنگی گرانبها را حفظ و بر غنای آن بیفزاییم.

 در خاتمه فرصت را مغتم شمرده یاد و خاطره همه شهیدان ، آزادگان و جانبازان والامقام جامعه مسیحیان و خانواده های عزیز آنان و همچنین مسیحیان هم استانی مقیم سایر کشورها را گرامی میداریم.

 

 
   محمدمهدی شهریاری  

 استاندار آذربایجان غربی

خواندن 286 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب