کلیسای تاریخی هفتوان سلماس در 4 کیلومتری جنوب شهرسلماس واقع در روستای "هفتوان" قدیمی ترین کلیسای سلماس با نقاشی های قدیمی و منحصربفرد و به عنوان پتانسیلی بالقوه برای جذب توریست و گردشگر برای این شهرستان مطرح است.

قدیمی ترین کلیسای سلماس، موزه می شود؟

چهارشنبه, 03 مرداد 1397 ساعت 08:05

کلیسای هفتوان در فاصله 4 کیلومتری جنوب سلماس واقع در روستای هفتوان در سال 1012 هجری قمری در زمان شاه عباس صفوی تعمیر شده و کتیبه‌ای در دیوار جبهه غربی آن دیده می‌شود که شاید قدیمی‌ترین کلیسای سلماس باشد و در داخل بنا نیز نوشته‌ای به زبان ارمنی در داخل دیوار گذاشته شده است.

 

این کلیسا داخل یک باغ بزرگ قرار گرفته بود و در گذشته در اعیاد مذهبی، ارمنیان از این کلیسا برای انجام اعمال مذهبی استفاده می کردند و جزو معدود بناهای تاریخی است که از زلزله مخرب 1309 دیلمقان (سلماس قدیم) جان سالم به در برده است و دارای کتیبه های و سنگ نوشته های نفیس ارمنی است.

معصوم حسنی، مدیر دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی و گردشگری در شهرستان سلماس در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در خصوص این اثر تاریخی با ارزش گفت: ساختمان این کلیسا بصورت قرینه بوده و دارای 4ستون در سالن اصلی و یک هرم 12ترک در سقف خود است.

حسنی بیان کرد: اولین سالن آمفی تئاتر شمال غرب کشور نیز در جوار این کلیسا قرار دارد و می‌توان گفت کاربرد سینمای امروزی را داشته و برای نمایش صحنه های تئاتر استفاده می شده که متاسفانه دو دیوار این سالن در اثر گذشت زمان ریزش کرده و سردرب و دیوار ضلع جنوبی آن باقی مانده است.

وی افزود: همچنین در کنار مقبره این کلیسا قبرستان قدیمی ارامنه با قدمتی بالغ بر 200سال پیش قرار دارد که افراد معروف آن زمان را در این مکان دفن می کردند.

مدیر دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی و گردشگری در سلماس در خصوص اقدامات انجام شده برای مرمت این کلیسا اظهار کرد: برای نخستین بار حدود 350 میلیون ریال اعتبارات اولیه در سال 92 برای مرمت قسمت های سقف این بنا و ایجاد عایق رطوبتی تخصیص یافت و پس از آن در سال 95 نیز حدود 900میلیون ریال برای انجام عملیات کف سازی داخل و محوطه این اثر تاریخی هزینه شده است و در سال 96 نیز 400 میلیون ریال برای محوطه سازی و دیوارچینی دور سقف کلیسا هزینه شده است.

وی با اشاره به آثار یافت شده حین مرمت در این کلیسا خاطرنشان کرد: حین کف سازی داخل کلیسا تنورهای دست ساز محلی و اسکلت دو کودک مربوط به حدود200 سال پیش نیز کشف شد که بخاطر حفظ حرمتشان در همان مکان دفن شدند.

حسنی با اشاره به وجود نقاشی های نفیس تازه کشف شده از لایه های زیرین دیوارهای این کلیسا، بیان کرد: حین لایه برداری و دیوارچینی های اخیر در داخل کلیسا نقاشی های نفیسی کشف شده که هنوز اطلاعات کاملی از مشخصات، قدمت و مطالب نهفته در این نقاشی ها در دست نیست و پس از احیا و برجسته سازی این نقاشی ها، فعالیت های پژوهشی و تاریخ شناسی روی انها صورت خواهد گرفت.

وی اتصریح کرد: این مکان تاریخی تا سال92 یعنی تا قبل از آغاز عملیات مرمت برای بازدید عموم در ایام نوروز باز بود و پس از آن بسته شد اما در نوروز سال 97 که این مکان را بصورت آزمایشی برای بازدید عموم بازگشایی کردیم، طبق آمار دفتر ثبت بازدیدها 1700 نفر بازدیدکننده و گردشگر از این کلیسای تاریخی دیدن کردند که نشانگر ارزش و اهمیت این جاذبه مهم تاریخی و گردشگری شهرستان است.

حسنی با اشاره به در دستور کار قرارگرفتن احیای سالن آمفی تئاتر موجود در این محوطه تاریخی، تصریح کرد: باتوجه به ریزش کامل 2 دیواره این بنا و سالم ماندن سردرب و دیوار ضلع جنوبی آن، اولویت اول ما تثبیت بنای موردنظر طبق نقشه ها و طرح های سه بعدی موجود و و سپس بازسازی و احیای آن است.

مدیر دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی و گردشگری در سلماس با اشاره به قابلیت این بنای باارزش تاریخی برای ایجاد یک موزه سنگ خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی ها و شناسایی ظرفیت های سلماس، این شهرستان پتانسیل بالقوه ای برای احداث موزه سنگ های قدیمی و ارزشمند و تاریخی دارد و می‌توان از این ظرفیت هایی همچون سنگ قبرهای تاریخی و وجود مجسمه های با قدمت از حیوانات و... برای احداث موزه در محوطه این کلیسای تاریخی در سلماس استفاده کرد.

خواندن 23 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب