حجت‌الاسلام دارابی بابیان آینده نگری نسبت به فعالیت های فرهنگی،گفت: در مسیر اصول حاکم بر فرهنگ دینی، تحقق مطالبات فرهنگی و آرمان های فرهنگی باید تلاش های فاخری انجام شود.

آینده نگری فعالیت های فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد

یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 08:55

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، حجت‌الاسلام علی دارابی در دیدار با کارکنان اداره کل تبلیغات اسلامی این استان گفت:

داشتن عقل کامل یکی از موهبت های عظیم الهی است و امام حسین علیه السلام می فرمایند: پنج ویژگی است که اگر در کسی نباشد، از زندگی بهره ای نبرده است و نخستین این پنج مورد عقل است.

حجت‌الاسلام دارابی با اشاره به دعایی از امام سجاد علیه السلام افزود: امام سجاد علیه السلام می فرمایند اَللّهُمَّ ارْزُقنى عَقْلاً کامِلاً خدایا مرا عقلى کامل عنایت کن، بنابر این سعی ما باید بر تکمیل عقل باشد و اینکه عقلمان در مسیر رشد قرار بگیرد و اینکه فعالیت های ما در سازمان تبلیغات اسلامی جنبه ی عقلانیتش پر رنگ تر شود و جلوه ی بیشتری پیدا کند.

وی با بیان کارکرد های متفاوت سازمان تبلیغات اسلامی در دهه های مختلف ادامه داد: سازمان تبلیغات اسلامی در دهه ۶۰ یک نوع فعالیت داشت، در دهه ۷۰ کارکرد هایش تغییر کرد و با رویکرد دیگری ادامه داد، در دهه ۸۰ یک نوع کارکرد دیگر و دهه ۹۰و اواجر دهه ۹۰ به شکل دیگری جریان ساز است و بارویکرد گفتمان آفرینی ادامه می دهد و جریان سازی فرهنگی متفاوتی با دهه های قبل دارد.

معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: طبیعتا ضرورت آینده نگری نسبت به فعالیت های فرهنگی در مسیر آنچه که به‌عنوان اصول حاکم بر فرهنگ دینی و برای تحقق مطالبات فرهنگی و آرمان های فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد و تلاش های فاخری انجام شود.

حجت‌الاسلام دارابی در ادامه ی سخنان خود گفت: امام سجاد علیه السلام در ادامه ی دعای خود می فرمایند خدایا به من یک اراده ای پولادین برای تحقق آنچه که می خواهم عنایت کن و از این دعا مشخص می‌شود عزم هم در پیشبرد فعالیت ها و اهداف خیلی مهم است.

وی افزود: اینکه ما بتوانیم برای تحقق انچه که در اساسنامه ی سازمان تبلیغات اسلامی آمده و تحقق آنچه که در سند چشم انداز سازمان تبلیغات اسلامی آمده، تلاش کنیم نیازمند یک اراده ی جدی هستیم.

حجت‌الاسلام دارابی ادامه داد: هر گونه تنبلی، سستی، انفعال و کم عزمی، مخل به جریان تحقق اهداف فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی است و ما امروز فرصت طلایی خدمت در سازمان تبلیغات اسلامی را برای تحقق اهداف فرهنگی باید غنیمت بشماریم.

معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: امام علی علیه السلام به صعصعة بن صوحان می فرمایند تو برای من قلیل المؤنه و کثیر المعونه هستی به این معنا که وی خیلی کم هزینه بود برای حکومت امام علی و حکومت اسلامی هزینه تراشی نمی کرد و در عوض بسیار کمک کننده و یاری رسان نطام و حکومت اسلامی بود.

وی گفت: مدیران، کارشناسان و کارکنان سازمان تبلیغات اسلامی مصداق اتمّ بیان نورانی امیرالمؤمنین علیه السلام هستند، بسیار کم هزینه برای نظام جمهوری اسلامی هستند و این از میزان دریافتی کارکنان این سازمان به خوبی مشهود است و در مقابل یاری رسان برای عرصه ی دینی هستند.

حجت‌الاسلام دارابی افزود: کارکنان سازمان تبلیغات اسلامی در تمام مناسبت های ملی و مذهبی از جمله ایام شهادت و ولادت ائمه علیهم السلام و مناسبت هایی همچون ایام اعتکاف، دهه کرامت، ایام ماه محرم، ماه رمضان و ایام تعطیل سال فعالانه تلاش می‌کنند.

وی بیان کرد: یکی از رسالت های سازمان تبلیغات اسلامی تعظیم شعائر دینی است و طبیعتا در ایام تعطیل در مناسبت ها باید کار ویژه ای را ارائه دهند و از این حیث عزم جدی برای تحقق اهداف فرهنگی، یکی از مؤلفه هایی است که باید به ان توجه ویژه شود.

معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی گفت: حضرت سجاد علیه السلام در ادامه دعای خود بیان می دارند خدایا خردی برتر برای من عنایت فرما و به حمد الله امروز سازمان تبلیغات اسلامی با رشد علمی که در بین کارشناسان پیدا شده توانسته هر چه بهتر در فعالیت ها و تلاش های خود موفق باشد و این در مسیر تبلیغ حکیمانه ی دین می تواند کمک مؤثری باشد.

حجت‌الاسلام دارابی استفاده از نظریات کارشناسان برای تحقق کارها را از جمله نقاط مثبت فعالیت های سازمان تبلیغات اسلامی برشمرد و افزود: امروزه مدیران ما با بهره مندی از نظریات کارشناسی کارشناسان سعی می‌کنند امور را پیگیری و دنبال کنند، نظریات کارشناسی بسیارتعیین کننده است و کارشناسان با برنامه ریزی هایی که انجام می دهند و به مراجع بالاتر ارائه می دهند در صحن ستاد مرکزی مورد بررسی و چکش کاری قرار می گیرد و از سوی ریاست سازمان تبلیغات اسلامی ابلاغ برنامه می‌شود.

وی ادامه داد: در ادامه ی دعای امام سجاد امده است خدایا به من ادب عنایت کن و ادب ممکن است به ساحت پروردگار عالم باشد یا یا ادب نسبت به ساحت ائمه علیهم السلام و ادب نسبت به والدین و مراتب مختلف دیگر باشد.

حجت‌الاسلام علی دارابی روزی قراردادن انجام عمل زیاد و کار فراوان را از دیگردعا های امام سجاد علیه السلام دانست و گفت: عمل گرایی یکی از موضوعاتی است که ما در کارهامان باید به ان توجه داشته باشیم و اهل تلاش، کار و فعالیت باشیم و یکی از ویژگی های ممتاز کارشناسان و مدیران سازمان تبلیغات اسلامی همین ویژگی جهادی عمل کردن است.

گفتنی است، حجت‌الاسلام علی دارابی، معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی روز چهارشنبه ۲۰تیر ۹۷ با مدیر کل و کارکنان اداره کل تبلیغات اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

خواندن 25 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب