خاموشی در راستای اهمیت ارتباطات در دنیای امروز بیان کرد: در دنیای امروز می‌توان از این ظرفیت برای تبلیغ بهتر دین بهره برد، اما باید تعاریف دقیق در این زمینه ارائه کرد.

حریم خصوصی یک مرز انسانی است و نباید دریده شود

پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 ساعت 13:03

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، سید مهدی خاموشی رییس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم تجلیل از استاد علی‌اکبر فرهنگی، بیان کرد:

 

امروز روزگار در حال تغییر و تحول است. چرا که بسیاری از حرکت‌ها بدون پیش‌بینی‌ها در حال رخ دادن است. پس جا دارد به دانشجویان این تذکر را بدهم که فضای امروز با فضای روز قبل و سال قبل بسیار تفاوت دارد.

وی توضیح داد: زمانی می‌گفتند باید خود را معرفی کنید و توضیح دهید چه کرده‌اید؟ اما امروز مراحل تدوین هر مقاله در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شود. یعنی می‌توان لحظه‌ای رشد علمی و تلاش دانشجو را بررسی کرد. عصر حاضر عصری است که باید قید جدیدی به آن اضافه کرد، با این عنوان که «چه نباید گفت». چه تبلیغی نباید کرد؟

خاموشی ادامه داد: در روایات ما زبان عامل ارتباطی عنوان شده است. در روایات آمده است که زبان جرم کوچکی دارد، اما طاعتی که از این زبان ساطع می‌شود زیاد است و جُرم آن نیز بسیار زیاد خواهد بود.

وی به مبحث جلسه‌ای که روز گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای «اینترنت اشیا» برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: در این فضا موتورهای جست‌وجو هم شیء هستند و یک کاربر محسوب می‌شوند. اگر در دنیای امروز به این مطالعات دقیق‌تر شویم، زیرساخت جریان ارتباطات به سرعت در حال تغییر است.

رییس هیات امنا دانشگاه سوره همچنین با تاکید بر نقش موضوع «بلاک چین» در ارتباطات بیان کرد: این فناوری بحث جدی دنیای امروز است که باید دقیق شناسایی شود. در همین راستا نبایدهای انسان‌های عصر حاضر پررنگ‌تر خواهد بود. برای مثال نباید حریم خصوصی خود را در دنیای مجازی منتشر کنید و نباید وارد حریم خصوصی دیگران شوید. حریم خصوصی یک مرز انسانی است و نباید دریده شود.

وی ادامه داد: این نبایدها مرز امروز است، چرا که جریان انفجار اطلاعاتی اتفاق غریبی است. اتفاقی که در پول‌های رمزنگاری‌شده هم قابل توجه است. در این پول‌ها ادعا می‌شود امکان هک این رمزها نیست. پس پدیده‌ای جدید در دنیا محسوب می‌شود. پس توصیه می‌کنم دانشکده فرهنگ و ارتباطات در این زمینه بسیار با دقت و علمی حرکت کند.

خاموشی با تاکید بر این مسئله که دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره باید بتواند جلوتر از زمان خود حرکت کند، افزود: فهم قضایا در دنیای معاصر بسیار دقیق‌تر خواهد بود.


از ارتباطات می‌توان برای تبلیغ دین بهره برد

به گفته رییس سازمان تبلیغات اسلامی ارتباطات دستور دین ماست و جامعه بشری نیاز به ارتباطات دارد. پس باید الزامات این موضوع را نیز از عقل و حکم و شرع دریافت کند.

وی در این راستا توضیح داد: چه خوب است در این سه قید عقل و حکم و شرع قوانینی تعریف و تدوین شود که چه می‌گویند؟ این بحث هویت ماست. اگر نه هویت ما از دست می‌رود. هویت ما در جهان ارتباطی امروز باید بازخوانی شود.

خاموشی بر هدایت مردم از سوی پیامبران عظیم الهی، اولیا و انبیا با بهره‌گیری از ارتباطات تاکید کرد و افزود: ارتباط است که هدایتگر خواهد بود. نگاه ما به عرصه ارتباطات باید به گونه‌ای باشد که با تعریف محورها و مرزها از این قابلیت به بهترین وجه بهره ببریم.

وی بیان کرد: اگر روزی قرار بود بر روی تفهیم فکر خود بر جهان کار کنیم، باید تلاش بسیاری صورت می‌دادیم. کاغذ دست می‌گرفتیم، مقاله‌ای می‌نوشتیم، ارتباط رخ‌به‌رخ شخصی انجام می‌دادیم. اما امروز می‌توان بی‌نهایت محتوا تولید کرد. باید از این ظرفیت استفاده کرد و از منش پیامبران برای بیان راه راست بهره برد.

رییس هیات امنا دانشگاه سوره در آخر با تبریک به دانشجویان و مدیریت دانشگاه فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره در راستای مراسم تکریم یکی از اساتید پیشکسوت این دانشگاه گفت: امیدوارم این تکریم سنت جاریه برای بزرگان شاخه‌های مختلف علوم باشد.

خواندن 111 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب