خاموشی در راستای اهمیت ارتباطات در دنیای امروز بیان کرد: در دنیای امروز می‌توان از این ظرفیت برای تبلیغ بهتر دین بهره برد، اما باید تعاریف دقیق در این زمینه ارائه کرد.

حریم خصوصی یک مرز انسانی است و نباید دریده شود

پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 ساعت 13:03

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، سید مهدی خاموشی رییس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم تجلیل از استاد علی‌اکبر فرهنگی، بیان کرد:

 

امروز روزگار در حال تغییر و تحول است. چرا که بسیاری از حرکت‌ها بدون پیش‌بینی‌ها در حال رخ دادن است. پس جا دارد به دانشجویان این تذکر را بدهم که فضای امروز با فضای روز قبل و سال قبل بسیار تفاوت دارد.

وی توضیح داد: زمانی می‌گفتند باید خود را معرفی کنید و توضیح دهید چه کرده‌اید؟ اما امروز مراحل تدوین هر مقاله در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شود. یعنی می‌توان لحظه‌ای رشد علمی و تلاش دانشجو را بررسی کرد. عصر حاضر عصری است که باید قید جدیدی به آن اضافه کرد، با این عنوان که «چه نباید گفت». چه تبلیغی نباید کرد؟

خاموشی ادامه داد: در روایات ما زبان عامل ارتباطی عنوان شده است. در روایات آمده است که زبان جرم کوچکی دارد، اما طاعتی که از این زبان ساطع می‌شود زیاد است و جُرم آن نیز بسیار زیاد خواهد بود.

وی به مبحث جلسه‌ای که روز گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای «اینترنت اشیا» برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: در این فضا موتورهای جست‌وجو هم شیء هستند و یک کاربر محسوب می‌شوند. اگر در دنیای امروز به این مطالعات دقیق‌تر شویم، زیرساخت جریان ارتباطات به سرعت در حال تغییر است.

رییس هیات امنا دانشگاه سوره همچنین با تاکید بر نقش موضوع «بلاک چین» در ارتباطات بیان کرد: این فناوری بحث جدی دنیای امروز است که باید دقیق شناسایی شود. در همین راستا نبایدهای انسان‌های عصر حاضر پررنگ‌تر خواهد بود. برای مثال نباید حریم خصوصی خود را در دنیای مجازی منتشر کنید و نباید وارد حریم خصوصی دیگران شوید. حریم خصوصی یک مرز انسانی است و نباید دریده شود.

وی ادامه داد: این نبایدها مرز امروز است، چرا که جریان انفجار اطلاعاتی اتفاق غریبی است. اتفاقی که در پول‌های رمزنگاری‌شده هم قابل توجه است. در این پول‌ها ادعا می‌شود امکان هک این رمزها نیست. پس پدیده‌ای جدید در دنیا محسوب می‌شود. پس توصیه می‌کنم دانشکده فرهنگ و ارتباطات در این زمینه بسیار با دقت و علمی حرکت کند.

خاموشی با تاکید بر این مسئله که دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره باید بتواند جلوتر از زمان خود حرکت کند، افزود: فهم قضایا در دنیای معاصر بسیار دقیق‌تر خواهد بود.


از ارتباطات می‌توان برای تبلیغ دین بهره برد

به گفته رییس سازمان تبلیغات اسلامی ارتباطات دستور دین ماست و جامعه بشری نیاز به ارتباطات دارد. پس باید الزامات این موضوع را نیز از عقل و حکم و شرع دریافت کند.

وی در این راستا توضیح داد: چه خوب است در این سه قید عقل و حکم و شرع قوانینی تعریف و تدوین شود که چه می‌گویند؟ این بحث هویت ماست. اگر نه هویت ما از دست می‌رود. هویت ما در جهان ارتباطی امروز باید بازخوانی شود.

خاموشی بر هدایت مردم از سوی پیامبران عظیم الهی، اولیا و انبیا با بهره‌گیری از ارتباطات تاکید کرد و افزود: ارتباط است که هدایتگر خواهد بود. نگاه ما به عرصه ارتباطات باید به گونه‌ای باشد که با تعریف محورها و مرزها از این قابلیت به بهترین وجه بهره ببریم.

وی بیان کرد: اگر روزی قرار بود بر روی تفهیم فکر خود بر جهان کار کنیم، باید تلاش بسیاری صورت می‌دادیم. کاغذ دست می‌گرفتیم، مقاله‌ای می‌نوشتیم، ارتباط رخ‌به‌رخ شخصی انجام می‌دادیم. اما امروز می‌توان بی‌نهایت محتوا تولید کرد. باید از این ظرفیت استفاده کرد و از منش پیامبران برای بیان راه راست بهره برد.

رییس هیات امنا دانشگاه سوره در آخر با تبریک به دانشجویان و مدیریت دانشگاه فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره در راستای مراسم تکریم یکی از اساتید پیشکسوت این دانشگاه گفت: امیدوارم این تکریم سنت جاریه برای بزرگان شاخه‌های مختلف علوم باشد.

خواندن 56 دفعه

سخنرانی های مهم

فیلم‌ها و تصاویر منتخب