معاون امورمجلس و استان های سازمان تبلیغات اسلامی کشور گفت: هم اکنون سه هزار و ۶۰۰ روحانی به فعالیت دینی مشغول هستند که ظرفیت افزایش این تعداد به ۱۴هزار نفر وجود دارد.

۳۶۰۰روحانی مستقر در کشور فعالیت دارند

چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 10:25

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، حجت‌الاسلام علی دارابی در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل اظهار داشت:

در حال حاضر سه هزار و ۶۰۰ روحانی مستقر در سطح کشور فعالیت دارند و با هماهنگی حوزه های علمیه ظرفیتی به وجود آمده که این تعداد به ۱۴هزار نفر افزایش یابد.

وی افزود: زمانی که شبکه ای گسترده و هوشمند از روحانیون مستقر در سراسر کشور را دارا باشیم، اقدامات مطلوبی در زمینه فرهنگی و دینی به انجام خواهد رسید.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان تبلیغات اسلامی کشور بیان کرد: همکاری، همراهی و پشتیبانی های مادی می تواند کمک کننده سازمان در راستای تحقق اهداف باشد، با وجود این حرکت فرهنگی و دینی سازمان تبلیغات اسلامی در نبود اعتبارات متوقف نمی شود و این حرکت مقدس در عرصه توسعه فرهنگ دینی به واسطه ظرفیت های مردمی و خیرین پیش می رود.

حجت‌الاسلام دارابی با توجه به برگزاری نشست های مشترک سازمان تبلیغات با نمایندگان مجلس خاطرنشان ساخت: یکی از اقداماتی که به انجام رسانده ایم برگزاری سلسله نشست های مشترک با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده و امسال از مدیران کل ادارات استانی برای شرکت در این نشست ها دعوت به عمل آمد تا از نزدیک با گفت و گوهای کاربردی نسبت به تبیین وضعیت فرهنگی استان ها و رفع کمبودها و تقویت نقاط قوت اقدام کنیم.

وی تصریح کرد: همچنین چندین نشست با مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شده که آنها نیز دغدغه مندانه به رفع مشکلات علاقه نشان داده اند و وعده هایی در راستای یاری رساندن به سازمان تبلیغات عنوان شده است.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به لزوم برنامه ریزی برای ارتقای فعالیت های ادارات کل تبلیغات اسلامی در استان ها گفت: برای افزایش تاثیرگذاری برنامه ریزی های فرهنگی نیازمند شرکت مدیران مجموعه های استانی در نشست های تخصصی هستیم، امسال سلسله نشست هایی در این رابطه برگزار شد چراکه معتقدیم مدیران تبلیغات اسلامی باید با از آخرین دستاوردهای فرهنگی، پژوهشی و تحقیقاتی در این زمینه آشنا باشند.

حجت‌الاسلام دارابی ادامه داد: مسئولان ادارات استانی و شهرستانی تبلیغات اسلامی باید بتوانند به صورت شفاف و با بصیرتی کامل مسیر فرهنگی را رصد کنند تا بتوانند هجمه های نرم دشمنان انقلاب اسلامی را بشناسند، از نقاط تهدید مطلع شوند و برنامه ریزی و اقدامات هوشمندانه در این ارتباط داشته باشند.

وی توضیح داد: جمع بندی این نشست ها در شورای جمع بندی و برنامه ریزی سازمان تبلیغات اسلامی به بحث و تحلیل گذاشته خواهد شد تا بتوانیم در سال ۹۷ خدمات فرهنگی بهتر و شایسته تری ارائه دهیم.

معاون امور مجلس و استان‌های سازمان تبلیغات اسلامی کشور افزود: فراهم سازی بانک اطلاعات دینی و فرهنگی که آخرین اطلاعات، تحلیل ها و فراتحلیل های فرهنگی را ارائه کند می تواند به مسئولان حوزه تبلیغات اسلامی کمک کند تا مستند به پژوهش های کاربردی در حوزه فرهنگی و دینی نقطه نظرات خود را بیان و برنامه ریزی کنند.

وی در پایان اضافه کرد: سازمان تبلیغات اسلامی امروزه از ظرفیت نخبگان کشور بهره مند است و جمعیت بانوان فرهیخته ما به‌عنوان یک کانون موثر در حوزه فعالیت های فرهنگی ویژه بانوان اقدامات بسیار خوب و قابل اجرائی را طراحی کرده اند و امیدواریم که این سلسله نشست ها کمک کنند تا اقداماتی فاخر ارائه دهیم.

خواندن 224 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب