مدیرکل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه امروز ما را به‌عنوان شیعه عزا می شناسند، گفت: باید نسبت به برگزاری مجالس شادی اهتمام بورزیم.

تشکل های دینی نسبت به برگزاری مجالس شادی اهتمام بورزند

یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 11:38

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، رضا معممی مقدم صبح پنج شنبه در همایش استانی ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسب های مذهبی خراسان جنوبی بیان کرد:

نهادینه سازی احکام و اخلاق و بسط آن به توحید موحدانه از مهم ترین وظایف این ستاد است.

وی با بیان اینکه این ستاد برای صیانت از حقیقت و فلسفه وجودی مناسبت های مذهبی تشکیل شده است، افزود: همچنین پرهیز از خرافات در مجالس مذهبی از کارکرد های این ستاد است.

معممی مقدم بیان کرد: یک هئیت مذهبی طراز انقلاب باید آگاهی بخش، امیدوار کننده، وحدت آفرین، بیدارگر و در چهارچوب شرع باشد.

وی با بیان اینکه یک هئیت مذهبی طراز باید ما را به ظهور امامعصر(عج) امیدوار کند، افزود: همچنین باید مبتنی بر احکام اولیه و ثانویه فقه اسلامی باشد.

معممی مقدم بیان کرد: ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسب های مذهبی به دنبال برگزاری مراسم بر اساس محکمات دینی است.

چالش هدف پنداشتن عزاداری پیش روی جامعه

مدیرکل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: این ستاد با عمر ۱۰ ساله خود توفیقات زیادی داشته که باید روز به روز بر آن افزوده شود.

وی با بیان اینکه رهبری دو بار از عملکرد هیئت های مذهبی و شور و شعور به وجود آمده در مناسب های مذهبی تقدیر کردند، گفت: ارتقاء اشعار آیینی و برگزاری مراسم باشکوه از جمله عملکرد این ستاد بوده است.
معممی مقدم با بیان اینکه عمده چالش امروز، هدف پنداشتن عزاداری ها است، افزود: وقتی عزاداری را یک هدف بدانیم دچار چالش هایی می شویم که ما را از اصل دور می‌کند.

وی ادامه داد: اگر عزاداری را هدف بدانیم، مخاطب مجالس به فکر فرو نمی رود بلکه به حس فرو می رود.
مدیرکل تشکل های دینی تبلیغات اسلامی و مراکز فرهنگی بیان کرد: امروز باید نسبت به احیای جشن های سرود و شادی اهتمام بورزیم.

ضرورت توجه هیئت ها به نذر فرهنگی

مدیرکل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر ما را به‌عنوان شیعه عزا می شناسند، افزود: تعالیم و تربیت دینی از بستر مجالس شادی هم می تواند به جامعه تزریق شود.

معممی مقدم با تاکید بر اینکه امروز تشکل های دینی نسبت به برخی از آسیب های اجتماعی باید اصلاح گری داشته باشند، گفت: باید آسیب های

اجتماعی موجود در جامعه را جدی بگیریم.

وی با بیان اینکه باید جایگاه بانوان و آقایان در مجالس و اجتماع ها تفکیک شود، افزود: همچنین باید تشکیل مجمع خیرین قرآن و عترت مورد توجه قرار گیرد.

معممی مقدم خواستار توجه هیئت های مذهبی به نذر فرهنگی شد و بیان کرد: اگر بنا است تفکر و نهضت امام حسین(ع) در جامعه نهادینه شود باید به بسط و گسترش فعالیت های قرآنی در جامعه توجه شود.

وی بیان کرد: هر دستگاه عضو ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی باید از اعتبار سالانه خود، برای این ستاد پول بگذارند.

خواندن 219 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب