مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

شنبه, 06 مرداد 1397 ساعت 08:15

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

 

وی در ادامه گفت: حضرت می فرمایند: "شب و روز در آن جا تمام نخواهد شد و طوس محل رفت و آمد زائران و شیعیان من خواهد شد و هر کس مرا در طوس و در غربت زیارت کند، در قیامت خداوند او را می بخشد و با من در آن جا هم درجه خواهد بود".

وی افزود: این خبر که امام رضا فرموده اند هم خبر غیبی است و هم فضیلت زیارت امام رضا را بیان می کند و این که قبر شریف امام رضا در کشور ماست برای ما یک نعمت بزرگ است و بر همه وظیفه است که اگر قدرت و توان مالی داشته باشیم حداقل یکبار در سال با خانواده به زیارت حضرت برویم.

وی ادامه داد: کشور ما کشور امام رضا و حرم امام رضا یکی از درهای رحمت الهی هست که به سوی ما باز شده و ما باید از این فرصت استفاده کنیم، حرم امام رضا برای ما پناهگاه امنی است.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه خطبه اول به بیان مسئله ای از مسائل خانواده پرداخت و گفت: از جمله از مسائلی که به ما توصیه شده است که در همه جا مخصوصاً در خانواده رعایت کنیم، رعایت انصاف است.

وی در ادامه گفت: مسلمان و مومن در خانواده و جامعه باید با انصاف برخورد نماید، انصاف به این معنی است که هر چه برای خودت می پسندی برای دیگران هم بپسندی.

وی افزود: در جامعه هم به همین شکل است، رابطه بین مسئولین و مردم هم باید با انصاف باشد، مسئول باید خود را به جای زیردستانش بگذارد و ببیند که همانطور که زیردستانش حقوق نگرفته اند اگر حقوق خودش را نمی دادند چه کار می کرد.

وی خاطر نشان کرد: نویسنده و خبرنگاری که بدون انصاف در مورد دیگری می نویسد و نقد می کند باید خود را به جای شخص نقد شونده بگذارد و ببیند که از اینطور نقد شدن خوشش می آید.

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه ارومیه ضمن اشاره به کناره گرفتن خانم الهه قهرمانی بانوی شمشیرباز ارومیه از بازی در مقابل شمشیرباز اسرائیلی گفت: این کار پرعظمت را به ایشان تبریک می گویم و به عمل و تصمیم ایشان احترام می گذاریم.

وی در ادامه گفت: از خداوند می خواهیم تعداد اینچنین ورزشکاران که مایه افتخار و مباهات کشور ما هستند را بیشتر کند و آن ها را در تمامی عرصه موفق گرداند.

وی در ادامه خطبه دوم ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار وزیر امور خارجه، سفرا و کارداران کشور گفت: مقام معظم رهبری مطالب مهمی را برای آن ها بیان کردند و فرمودند: "غرب در مسئله نقض حقوق بشر از همه بیشتر حقوق بشر را نقض کرده است اما چنان ایران را متهم می کند که انسان تعجب می کند".

وی در ادامه گفت: خود صراحتاً اعلام کرده اند که داعش را به وجود آورده اند بعد ایران را به حمایت از تروریست محکوم می کنند، این همه انسان بی گناه را کشته اند اما به طور وقیحانه اعلام می کنند که ایران طرفدار تروریست است.

وی در ادامه افزود: مقام معظم رهبری فرمودند: "من از قبل تذکر داده بودم که مذاکره با آمریکا فایده ای ندارد، آمریکا به هیچ یک از قول های خود وفا نکرده و نخواهد کرد و قابل اعتماد نیست، حتی امضاء آمریکا هم قابل اعتماد نیست".

وی خاطر نشان کرد: همانطور که ریاست محترم جمهور شجاعانه اعلام کرد، "مذاکره با آمریکا یعنی تسلیم شدن به آن ها"، بنده از مواضع قاطع رئیس جمهور در مقابل ترامپ تشکر می کنم.

وی افزود: هدف دشمن این است که با ایجاد جو روانی مردم و مسئولین ما را نا امید کند، اینطور اتفاقات در طول تاریخ اسلام اتفاق افتاده است و خداوند برای همین موضوع آیه نازل کرده است.

وی در ادامه علت تنگ شدن عرصه برای مردم را بنابه آیات قرآن اینگونه بیان کرد: خداوند می خواهد که روزها را در بین مردم بچرخاند و یکبار رقیب جلو می افتد و بار دیگر شما جلو می افتید، اینها برای این است که خداوند می خواهد در سختی ها و فشارهای اقتصادی مومن و مسلمان واقعی را خالص و مشخص کند و کافران را از بین ببرد.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به سخنرانی اخیر سردار سلیمانی گفت: سردار سلیمانی در مقابل رجزخوانی های ترامپ اعلام کرد که لازم نیست ایران در مقابل تو بایستد، من و نیروی قدس حریف تو هستیم و ما برای مبارزه با تو کافی هستیم.

وی در ادامه گفت: بنابه گفته سردار سلیمانی اگر آمریکا بخواهد با ایران جنگ کند تمام امکاناتش نابود خواهد شد، شروع جنگ با شماست ولی پایان آن را ما ترسیم خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: این اتفاق جدیدی نیست و قبلاً نیز چنین جنگ هایی اتفاق افتاده است اگر از پیشینیان خود بپرسید می فهمید که ایرانیان چگونه هستند.

وی افزود: دشمن جرأت حمله به ایران را ندارد و ما باید در داخل کشور انسجام و اتحاد داشته باشیم و مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند، اکنون وقت اتحاد و اتفاق است، عده ای می خواهند مردم و مسئولین را از هم جدا کنند.

وی ادامه داد: عرض بنده به مسئولین استانی این است که آقایان مسئولین استانی، در استان ما ظرفیت های زیادی وجود دارد، باید از ظرفیت های استان استفاده کنیم و مشکلات استان را حل کنیم و نه تنها مشکلات استان خود، استان ما می تواند در حل بسیاری از مشکلات کشور را کمک کند.

وی افزود: لذا مسئولان استانی باید تنبلی، سستی و نا امیدی را کنار گذاشته، آستین ها را بالا زده و با قدرت و قوت به میدان بیایند و از خبرگان و آگاهان استفاده کنند و مشکلات را حل نمایند.

خواندن 28 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب