بزرگترین نعمتی که دولت ها در نظام جمهوری اسلامی دارند حمایت رهبری است

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 11:45

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن بیان برخی از اوضاع و شرایط عالم قیامت گفت: به خاطر ارزش و جایگاه بشر نزد خداوند تمام اعمال انسان ثبت و ضبط می شود و در محضر خداوند وزن خواهد شد و هر ذره از اعمال انسان حساب و کتاب می شود.

 

وی در ادامه گفت: ما باید کاملاً در دنیا نسبت به اعمالمان متوجه باشیم، چرا که همه اعمالی که انجام می دهیم در قیامت حساب و کتاب و وزن خواهد شد و اگر اعمال خوب انسان سنگین باشد خواهد توانست نجات پیدا کند و رستگار شود و اما اگر اعمال بد انسان سنگین باشد تا ابد در جهنم خواهد بود.

وی در ادامه ضمن بیان روایتی از پیامبر اسلام (ص) گفت: دوست گرفتن پیامبر و اهل بیت در هفت زمان که ترس در آن ها زیاد و بزرگ است به کمک انسان می آید، در هنگام مرگ، در عالم قبر، در هنگام برخواستن از قبر، زمانی که نامه اعمال را به دست انسان می دهند، در زمان حساب و کتاب، زمانی که اعمال وزن می شوند و هنگام عبور از پل صراط.

وی در ادامه با بیان روایتی از امام جعفر صادق (ع) گفت: بنابه روایت اهل بیت، سنگین ترین عملی که در قیامت در ترازوی اعمال انسان قرار می دهند صلوات بر پیامبر و آل پیامبر است، لذا هر کس می خواهد نامه اعمالش سنگین تر باشد به صلوات زیاد خود را عادت دهد.

وی در ادامه افزود: صلوات عمل عجیبی است که خداوند در قرآن فرموده است که خداوند و ملائک خداوند بر پیامبر صلوات می فرستند، این نشان دهنده ارزش صلوات است که خداوند و ملائک خداوند به پیامبر صلوات می فرستند و بنابه به روایت شیعه و اهل سنت از پیامبر صلوات بر پیامبر باید همراه با اهل بیت ایشان باشد و صلواتی که فقط برای پیامبر باشد صلوات ابتر و ناقصی است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت زیارت اهل بیت عصمت و طهارت گفت: از جمله اعمالی که در قیامت به کمک انسان می آید زیارت اهل بیت است، بنابه روایتی از امام رضا (ع) حضرت فرموده اند که هر کس به دیدار من در حالی که خانه ام دور است و یا بعد از مرگم به زیارت قبرم بیاید در قیامت در سه زمان سخت به کمک او می آیم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بعضی از اعمال ثواب بی نهایت دارند، از جمله نماز جماعتی که تعداد نفرات آن بیش از ده نفر باشد، گریه کردن از ترس خداوند که که گریه یک نفر از ترس خداوند در بین امت، باعث جلب رحمت خداوند به کل مردم می شود.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه خطبه اول به بیان مباحث خانواده پرداخت و گفت: مسلمان و مومن باید در خانواده یکدیگر را با القاب خوب صدا بزند، انسان اگر یکدیگر را با القاب بد صدا بزند، اولاً معصیت است، دوماً محبت را در بین اعضای خانواده از بین می برد و نفرت جای محبت را می گیرد.

وی در ادامه گفت: بهتر است انسان وقتی دیگری را صدا می زند با اسم و لقبی که طرف مقابل دوست دارد صدا بزند، این فقط مختص انسان نیست در روایت داریم که انسان به هنگام دعا خداوند را با اسامی محبوب خداوند صدا بزند.

وی در ادامه افزود: بنابه فرموده پیامبر اسلام چیزی که انسان را به بهشت می رساند نیک حرف زدن با مردم است.

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن اشاره به سالگرد تاسیس شورای نگهبان گفت: از جمله نعمات بزرگ خداوند به ما این است که هر چه در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود توسط چند تن از فقها، این مصوبات با دین اسلام و قانون اساسی تطبیق داده می شود و اگر مخالف دین و قانون باشد آن را رد می کنند.

وی در ادامه گفت: این بزرگترین افتخار برای نظام جمهوری اسلامی است که هر آن چه که در مجلس تصویب می شود با احکام و شریعت تطبیق داده می شود.

وی در ادامه افزود: از خداوند می خواهیم که نظام مقدس جمهوری اسلامی و دستاوردهای این نظام را در کنف حمایت حضرت ولی عصر برای ما حفظ نماید.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه خطبه دوم ضمن اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری به هیئت دولت گفت: مقام معظم رهبری در جمع هیئت دولت سفارشاتی به دولت محترم بیان کردند که لازم است هم دولت و هم ملت دست به دست هم دهیم و این سفارشات را عملی نماییم.

وی در ادامه گفت: بزرگترین نعمتی که دولت ها در نظام جمهوری اسلامی دارند حمایت رهبری است، چرا که بعضی از عرصه و صحنه های سخت و دشواری برای دولت ها پیش می آید که دولتمردان حامیان و مشوقان خود را از دست می دهند اما در همه این عرصه های سخت رهبر انقلاب ضمن انتقاد از برخی از عملکردها از دولت و مسئولین حمایت کرده است.

وی در ادامه با اشاره به برخی از فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: "دولت باید با تکیه بر توانایی های داخلی کارها و مشکلات را با جدیت دنبال کند و باید بخش خصوصی را تقویت و بدنه خود را کمتر نمایند و باید جلوی پولشویی و قاچاق کالا را بگیرد"، مسئولین استانی ما نیز باید برای این محورها جلسه تشکیل دهند و کار انجام دهند.

وی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری چند خصوصیت دولت را اینگونه بیان کردند: "اولین خصوصیت روحیه قوی است که باید دولت و دولتمردان روحیه قوی داشته باشند، دومین خصوصیت عزم راسخ است، سومین خصوصیت شجاعت است".

وی در ادامه افزود: بنابه فرمایش مقام معظم رهبری، موضع گیری جناب آقای رئیس جمهور در مقابل اروپا مقتدرانه و خوب بود و همیشه باید اینگونه باشد و باید با شجاعت در مقابل دشمن ایستاد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری به هیئت دولت فرمودند که فساد در هر سطح و در هر اندازه ای که باشد باید با آن مبارزه کنید و به صورت شفاف به مردم اطلاع رسانی کنید، البته به معنی آبرو ریزی نیست.

دکتر قریشی در ادامه خطبه دوم ضمن اشاره به مسئله حج و مشرف شدن حجاج به خانه خداوند گفت: خوش به حال حجاج، حجاج باید خود را نماینده جمهوری اسلامی بدانند.

وی در ادامه افزود: بنابه فرمایش مقام معظم رهبری، حج باید همراه با براعت باشد و حج واقعی این است، این دستور خداوند است که در سفر حج و در کنار بیت الله الحرام مشخص شود که مسلمانان از مشرکان بیزار هستند.

وی در پایان افزود: مقام معظم رهبری فرمودند: "مکه برای همه است"، این حکم خداوند است و طبق صریح قرآن اهل مکه با مسافران و حجاج برابر هستند.

خواندن 32 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب