نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه ی اول نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن اشاره به اوصاف عالم قیامت گفت: از ظاهر آیات و روایات اینطور به دست می آید که تا جایی که ما می دانیم در بین موجودات، اشرف موجودات انسان

مردم از آهنگ های غیرمجاز و غیرشرعی که در محیط عمومی پخش می شود گلایه مند هستند

یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 10:50

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه ی اول نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن اشاره به اوصاف عالم قیامت گفت:

از ظاهر آیات و روایات اینطور به دست می آید که تا جایی که ما می دانیم در بین موجودات، اشرف موجودات انسان است و خداوند افضل تر از انسان در بین موجودات نیافریده است و خیلی از موجودات برای انسان آفریده و در تسخیر انسان قرار داده است.

وی در ادامه گفت: چون ارزش انسان در بین سایر موجودات بیشتر است لذا عملکرد انسان مهم و حساس است و به قدری ارزش انسان زیاد است و به قدری سرمایه گذاری بروی انسان حساس است که کوچکترین اعمال انسان هم قابل محاسبه است.

وی افزود: در روز قیامت از جمله صحنه هایی که اتفاق خواهد افتاد این است که از جانب خداوند ترازوهای مخصوصی وضع خواهد شد و اعمال انسان را خواهند سنجید و بر هیچ کس در روز قیامت ظلم نخواهد شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: طبق صریح آیه قرآن، کسانی که اعمالشان وزن نداشته باشد کسانی هستند که جان هایشان را به زیان می دهند چرا که به آیات خداوند ظلم کرده اند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه خطبه اول بیان مسئله ای از مباحث خانواده گفت: از جمله مسائلی که باید در خانواده ها رعایت شود این است که اعضای خانواده باید یکدیگر را با الفاظ خوب صدا کنند.

وی در ادامه گفت: اینکه انسان یکدیگر را با الفاظ بد و توهین آمیز صدا کند، شرعاً حرام و معصیت است و باعث می شود کینه و نفرت در خانواده ایجاد شود.

وی افزود: طبق فرمایش پیامبر اسلام سه چیز دوستی بین مومنان را با صفا می کند اول اینکه وقتی برادر مومن خود را می بیند با قیافه بشاش ملاقات کند، دوم اینکه وقتی برادر مومنی نزد او آمد برای او جا بازکند و در نزد خود بنشاند و سوم اینکه با بهترین اسامی او را صدا کند.

وی خاطر نشان کرد: در خانواده ها باید زن و مرد ببینند که طرف مقابل از کدام لفظ خوشش می آید با آن لفظ او را صدا بزند، استفاده از القاب خوب در خانواده باعث محبت و مودت بیشتر می شود.

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه ارومیه، ضمن اشاره به 21 تیرماه روز عفاف و حجاب گفت: رضاشاه پهلوی در سال 1313 در مسافرت خود به ترکیه و در ملاقات با آتاترک تحت تاثیر اصلاحات غرب گرایانه آتاترک قرار گرفت و بعد از بازگشت به ایران تصمیم گرفت وضعیت فرهنگی ایران را مانند ترکیه کند، تا نشان دهد که کشوری عقب افتاده نیست.

وی در ادامه گفت: از جمله مسائلی که تحت تاثیر آن قرار گرفته بود مسئله کشف حجاب بود و به صراحت اعلام کرد که از حجاب و زن های چادری بدش می آید و حجاب و چادر زن ها را از ترقی و پیشرفت بازداشته است و لذا در 17 دی 1314 دستور کشف حجاب را داد و به زور حجاب را از سر زن ها برداشت و به بی حیایی و بی عفتی رسمیت داد.

وی افزود: بهانه و دلایل رضاشاه برای کشف حجاب دقیقاً دلایل شیطان برای وسوسه انسان است، شیطان و اذناب شیطان همیشه با شعارهای زیبا و فریبنده جلو می آیند، بی حجابی و بی حیایی را تمدن و پیشرفت و به روز بودن و حجاب را امل بودن معرفی می کنند و نظر آن ها با این شعارهای عوام فریبانه این است که مقام انسان را در حد حیوانات پایین بیاورند.

وی خاطر نشان کرد: شیطان می خواهد که انسان لباس به تن نداشته باشد اگر نشد لباس نیمه عریان داشته باشد و اگر نشد چسبان و بدن نما باشد، اما امام حسین (ع) لباس چسبان و بدن نما را لباس افراد خوار و ذلیل می داند.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه گفت: اینکه می گویند حجاب محدودیت نیست بلکه مصونیت است این واقعاً کلام الهی است و حضور زنان محجبه و موفق در عرصه های پزشکی، جراحی و استادی دانشگاه دقیقاً بیانگر این است که حجاب محدودیت نیست.

وی در ادامه افزود: حجاب برای زن ها شخصیت و ارزش است، انسان های بوالهوس برای اینکه بتوانند مفت و مجانی به ناموس مردم چشم چرانی کنند برای این بی عفتی فلسفه بافی می کنند و با سخنان به ظاهر خوب بتوانند به مطامع خود برسند.

وی در ادامه ضمن اشاره به سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر گفت: این ایام را برای همه دختران تبریک عرض می کنم، بهترین روز را به عنوان روز دختر انتخاب کرده اند و دختران ما باید حضرت فاطمه معصومه را برای خود به عنوان الگو و سرمشق قرار دهند.

دکتر قریشی در ادامه خطبه دوم ضمن اشاره به معصیت و گناه اذیت و آزار دیگران گفت: یکی از بندهای حقوق شهروندی که در کشور ما تصویب و اعلام کرده اند این است که مردم باید آزادانه زندگی کنند و دیگران آزادی کسی را از او نگیرند.

وی در ادامه گفت: از جمله آزار و اذیت های مردم آلودگی های صوتی است، اگر کسی دوست دارد به موسیقی گوش دهد باید در فضای خصوصی خود این کار را انجام دهد، اما اینکه عرصه را بر مردم تنگ کند هم بر نیروی انتظامی و هم بر قوه قضاییه وظیفه است که جلوی این افراد را بگیرند.

وی افزود: مردم مومن از آهنگ های غیرمجاز و غیرشرعی که در محیط استخرها پخش می کنند گلایه مند هستند، مگر محیط عمومی و داخل استخر رقاص خانه و محل برگزاری کنسرت است، مسئولین ورزشی باید جلوی این کارها را بگیرند، این مسئله از مسئولان ما قابل پذیرش نیست.

وی خاطر نشان کرد: مجوزی که به این افراد داده می شود باید کاملاً معقول باشد، کسی که می خواهد برای معالجه به استخر برود حق و حقوق ندارد و وقتی که اعتراض می کنند مسئول مربوطه متوسل به اخراج از استخر می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: مسئولین امر بدانند که مومنین از این وضعیت به تنگ آمده اند و باید جلوی این کارها گرفته شود و اگر نمی توانید جلوی آن را بگیرید استعفاء دهید.

وی در پایان تصریح کرد: این کارها نشانه بی ادبی است و کسانی که به دیگران اهمیت قائل نیستند برای خود نیز ارزش و اهمیتی قائل نیستند.

خواندن 29 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب