انتظارمان از دولتمردان این است که در مقابل دشمن بصورت روشن و شفاف موضع گیری نمایند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی:

شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 13:13

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن اشاره به 25 شوال سالروز شهادت امام جعفرصادق (ع) گفت:

 

امام صادق (ع) نسبت به سایر اهل بیت عصمت و طهارت، بر گردن ما حق بیشتری دارند به این علت که امام صادق در زمان حیات خویش در یک موقعیتی قرار گرفتند که توانستند، معارف اهل بیت عصمت و طهارت را بصورت گسترده تبلیغ و تبیین نماید، فلذا مذهب و دین ما مدیون امام صادق (ع) است.

وی در ادامه گفت: علت آنکه به مذهب شیعه، جعفری مذهب می گویند در حقیقت مذهب ما مذهب پیامبری، علوی، حسنی، حسینی و تمام ائمه است اما امام صادق (ع) چون فرصت مناسبی برای تبیین مبانی تشیع و دین الهی پیدا کردند و چون خیلی از اعتقادات و احکام ما به وسیله امام صادق تبیین شده به ما جعفری مذهب می گویند.

وی ادامه داد: امام صادق (ع) در یازده سال از زندگی خود، با جد خویش امام سجاد (ع) هم عصر بودند و ایشان را درک کرده اند و بعد از جد خویش تا سی و دو سالگی در محضر امام محمد باقر (ع) بودند و بعد از آن در سال 114 امامت و رهبری امت اسلامی را عهده دار شدند و در حدود پنجاه سال با سلطنت حاکمان اموی هم عصر بودند و در زمان خویش شاهد خون ریزی ها و جنایات امویان بودند.

وی افزود: در سال 122 هجری، زبد ابن علی فرزند امام سجاد (ع) را به همراه یارانش به شهادت رساندند و پنج سال اجساد آن ها را به صلیب کشیدند، حاکمان اموی نوادگان حضرت علی (ع) را در پایین منابر خود جمع می کردند و آن ها را مجبور به توهین و جسارت به امیرالمومنین می کردند.

وی خاطر نشان کرد: بعد از پنجاه سال که بنی امیه منقرض شدند و بنی عباس به حکومت رسیدند، ابتداً به عنوان خونخواهی اهل بیت و حمایت از اهل بیت قیام کردند و از امام صادق خواستند که رهبریت آن ها را عهده دار شود، امام چون نیت آن ها را می دانستند و از عاقبت آن ها خبر داشتند قبول نکردند، بعد از به حکومت رسیدن بنی عباس، بدتر از امویان اهل بیت عصمت و طهارت را مورد ظلم و ستم قرار دادند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه به تشریح اوضاع اقتصادی و سیاسی زمان امام صادق (ع) پرداخت و گفت: افراد مختلف با انحرافات فکری مختلف به وجود آمدند و همه آن ها علیه دین اسلام تبلیغ می کردند، امام صادق هم با ظلم امویان و عباسیان و هم با افکار باطل مبارزه می کردند.

وی در ادامه گفت: عده ای از مردم هم به اهل بیت نسبت خداوندی می دادند، امام صادق (ع) با آن ها نیز مبارزه می کردند و یک حوزه وسیع شیعی به راه انداخت و در آن هم درس خصوصی و هم درس عمومی داشتند، علمای رجال نام چهارهزار راوی موثق را جمع آوری کرده اند که همه آن ها شاگردان امام صادق (ع) هستند و چهار صد کتاب از بیانات امام نوشته شد.

وی ادامه داد: امام صادق در مکه یک نهضت علمی به راه انداخت و توسط آن توانست دین مقدس اسلام و مذهب اهل بیت عصمت و طهارت را حفظ نماید.

وی در ادامه افزود: از جمله کارهایی که امام صادق (ع) انجام دادند نوشتن رساله ای بود که به اصحاب خود وصیت فرمودند که باید این رساله را به یکدیگر تدریس کنند و بخوانند و به آن عمل کنند، ما باید این رساله ای که امام صادق (ع) نوشته اند بخوانیم و بدانیم که امام چه فرموده اند.

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه این هفته، ضمن اشاره به نامه ای که توسط سردار سلیمانی به ریاست جمهوری نوشته شده گفت: سردار سلیمانی نامه ای به جناب رئیس جمهور نوشته و از ایشان نسبت به مواضع قاطع و محکم در مقابل زیاده طلبی آمریکا و اذناب آمریکا تشکر کردند.

وی در ادامه گفت: جناب رئیس جمهور در سخنان خود گفت که اگر قرار باشد نفت ایران صادر نشود، هیچ کشوری در منطقه توان و امکان صادرات نفت را نخواهد داشت و اینکه شفاف و صریح در مقابل رژیم صهیونیستی اعلام موضع کرده اند، همه ما از این موضع گیری شفاف و روشن تشکر می کنیم.

وی افزود: انتظارمان از دولتمردانمان این است که اینطور قاطع و شفاف در مقابل دشمن موضع گیری نمایند و عمل سردار سلیمانی برای همه ما الگو و سرمشق است که گفته اند "خاضعانه از دست رئیس جمهور می بوسم که در مقابل دشمنان، رهبر و ملت را در دنیا سرافراز کردند" ما هم از دست چنین سرداری می بوسیم که چنین اندیشمند و زمان شناس است.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه خطبه دوم، ضمن اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دانشگاه امام حسین (ع) گفت: بر همه ما لازم است که بیانات مقام معظم رهبری را هر چه بیشتر تبیین نماییم و مبانی قرآنی و روایی این بیانات را کاملاً تشریح نماییم و باید بیانات مقام معظم رهبری برای مردم و مسئولین آویزه گوش شود.

وی در ادامه گفت: یکی از فرمایشات رهبری این بود که "دشمن می خواهد در نظام ما بین نظام و مسئولین و مردم جدایی ایجاد کند، هدف دشمن اختلاف افکنی است" در کشور ما نظام از مردم جدا نیست و مردم از نظام جدا نیستند، در کشور ما در تمام عرصه های مدیریتی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با رای مردم است.

وی افزود: مردم و مسئولین باید هوشیار باشند و نگذارد دشمن تفرقه ایجاد نماید، ‌دشمن می خواهد تفرقه ایجاد کند "باید در کشور انسجام ملی باشد و همه ما باهم باشیم"، این دستور خداوند است، مقام معظم رهبری عین دستورات خداوند و فرمایشات ائمه اطهار را انتقال می دهند.

وی خاطر نشان کرد: وظیفه ما در شرایط کنونی، اتحاد و انسجام است، به جای اینکه یکدیگر را زیر سوال ببریم، نکات مثبت یکدیگر را به هم بگوییم تا مستحکم باشیم، این به معنی اغماض در مقابل متخلفین نیست، نباید بگذاریم دشمن بین ما اختلاف ایجاد کند، اصل هدف دشمن ایجاد اختلاف است.

وی در ادامه گفت: بنابه فرمایش امیرالمومنین شیطان که امروز شیطان بزرگ آمریکا است می خواهد در بین شما اختلاف ایجاد کند و شما را فرقه فرقه نماید و انسجام شما را از بین ببرد و ایادیش را به میدان بیاورد و شما را از بین ببرد.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه گفت: مقام معظم رهبری فرمودند: "نظر دشمن این است که با این فشار اقتصادی ملت را به تنگ بیاورد اما کسانی که در جامعه همه را به تسلیم شدن در مقابل آمریکا دعوت می کنند بدانند که هزینه تسلیم شدن در مقابل دشمن از مقابله با دشمن زیاد است".

وی در ادامه افزود: این یک سخن بدیهی است که هم کلام خداوند، هم پیامبر و هم عقل و منطق است و هم اینکه ما در این زمینه تجربه داریم که در هر شهر و منطقه سوریه و عراق مقابل تکفیری هایی که آمریکا ایجاد کرده بود ایستادند، پیروز شدند اما در جاهایی که عقب نشینی کردند، دسته دسته سرهایشان را بریدند و زن ها را اسیر کردند و به کودکان رحم نکردند.

وی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که "اگر ایستادگی کنید پیروز خواهید شد، اگر بایستید و تقوای الهی داشته باشید دشمن هیچ کاری نمی تواند بکند، اذیت خواهد کرد اما به نتیجه نخواهد رسید" همانطور که در این چهل سال نتوانسته اند به جایی برسند، چهل سال است که ما را اذیت می کنند و از هیچ کاری مضایقه نکرده اند.

وی افزود: تقوا این است که در این وضعیت اقتصادی به فکر مال اندوزی نباشیم و به دیگران کمک کنیم اگر چنین کنیم خداوند کید آن ها را به خودشان بر می گرداند.

دکتر قریشی در ادامه خطبه دوم با اشاره به روز 21 تیرماه سالروز حادثه مسجد گوهرشاد گفت: رضاشاه مسئله بی حجابی را در کشور ما نهادینه کرد و کشف حجاب کرد و در روز 21 تیر که مردم برای اعتراض به این موضوع در مسجد گوهرشاد تجمع کرده بودند را به گلوله بستند.

وی افزود: جنایتی ایجاد کردند که از دوهزار تا پنج هزار نفر را انسان مظلوم را به شهادت رساندند، این نباید از خاطر ما برود که عفت، حیا و حجاب از محورهای اساسی دین اسلام است که باید خانواده ها و جامعه به این مسئله توجه بیشتری داشته باشند.

خواندن 35 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب