نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی:

اگر بخواهیم کشورمان از هجمه دشمنان در امان باشد باید از رهبر معظم انقلاب تبعیت کنیم

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 14:22

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز عید سعید فطر ضمن تبریک و تهنیت عید سعید فطر گفت:

حتماً امروز دعای وداع با ماه مبارک رمضان که در صحیفه سجادیه به وسیله امام سجاد (ع) فرموده شده است را بخوانید، دعای وداع با ماه رمضان مضامین عجیبی دارد.

وی در ادامه افزود: اعمال مستحبی که در ماه مبارک رمضان به انجام آن ها عادت کرده بودیم، کنار نگذاریم؛ مخصوصاً قرائت قرآن و حداقل در روز چند آیه ای از قرآن را بخوانیم.

وی افزود: حتماً در خانه ها قرآن خوانده شود، خواندن قرآن با صدای بلند در خانه، برکت خانه را بیشتر می کند و شیاطین را از خانه ها فراری می دهد.

وی خاطر نشان کرد: نوعاً نمازهای صبح در مساجد برقرار است، تلاش کنیم نمازهای صبح را به جماعت اقامه کنیم؛ نماز صبح برکت زیادی دارد، در روایت داریم که اگر مردم ثواب نماز جماعت صبح را بدانند چهار دست و پا خود را به مسجد می رساند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در خطبه دوم نماز عید سعید فطر گفت: اگر بخواهیم کشورمان از هجمه دشمنان در امان باشد و بتوانیم به پیروزی نهایی برسیم و پرچم توحید در سراسر عالم به اهتزاز درآید باید از رهبر معظم انقلاب تبعیت کنیم.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری به عنوان سکان دار انقلاب اسلامی تمامی مباحث را زیر نظر دارد و به عنوان ولی فقیه دستورات ایشان برای ما لازم الاطاعت است.

وی افزود: اگر مسئولین امر و ما از ایشان و فرامین ایشان اطاعت کنیم یقیناً پیروزی نهایی با ما خواهد بود.

امام جمعه ارومیه در ادامه گفت: از مسئولین امر و دولت محترم تقاضا داریم فرمایشات و منویات مقام معظم رهبری را دقیق و مو به مو اجرا کنند، مخصوصاً در این اوضاع که به نوعی با جنگ روانی که رسانه ی امپراطوری غرب راه انداخته مواجه هستیم.

وی افزود: مخصوصاً در وضعیت کنونی اقتصادی کشور که با گرانی و افزایش قیمت ها مواجه هستیم، همانطور که خود دولت اعلام کرده است این افزایش قیمت ها غیر واقعی است، لذا اگر این غیر واقعی است از این مسئله جلوگیری نمایند و با مراکزی که قیمت ها را بالا می برند مقابله کنند تا مردم در این وضعیت اقتصادی بیش از این در فشار اقتصادی نباشند.

استاد حوزه و دانشگاه در بخش دیگری از خطبه دوم گفت: ما باید دقت کنیم که دشمن به کدام ارگان یا قسمت و یا به کدام عمل ما در کشور بیشترین حمله را دارد، بنابراین یقین کنیم که در آن کار درست عمل کرده ایم.

وی افزود: در این ایام دشمن کمیته امداد امام خمینی (ره) را بیش از حد مورد هجمه قرار داده است، این نشان می دهد که کمیته امداد عملکرد موفقی داشته است.

وی خاطر نشان کرد: دشمن هیچگاه از انسان تعریف نمی کند و نظر دشمن همیشه ضربه زدن است، به هر کجا بیشتر حمله کردند معلوم می شود در آن قسمت موفق عمل کرده ایم و باید آن جا بیشتر مواظبت نماییم.

خواندن 61 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب