نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی:

کسانی که روز قدس بدون عذر در راهپیمایی شرکت نکردند در قیامت نخواهند توانست پاسخگو باشند

شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 13:11

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه ضمن اشاره به منتصب بودن ایام به حضرت امیرالمومنین (ع) گفت:

مقام معظم رهبری در حرم امام خمینی (ره) فرمودند: "سه مسئله در مورد امیرالمومنین هست که حضرت را جامع الاضداد می نماید، از طرفی حضرت در مقابل دشمن و ظالمین فردی باصلابت، شجاع و مستحکم بودند، از طرف دیگر روح حضرت، روح لطیفی بود که وقتی در محراب عبادت یا مقابل مظلومان قرار می گرفتند لطافت روح تجلی می کرد."

وی در ادامه گفت: امیرالمومنین شخصیتی بودند که در میدان جنگ باشجاعت، اما در مقابل یتیم و انسان های ضعیف رقیق القلب بودند و از طرفی از نظر مدیریت، مدیریت قوی، پرشور و با عدالت داشتند.

وی افزود: امیرالمومنین شخصیتی بودند که با تمام وجود فقر و فشار زندگی را درک می کردند اما حضرت با آن قدرت و بزرگی را طوری، مظلوم کردند که دشمنان گفتند که حضرت فردی شجاع است اما دانش جنگ ندارد.

وی خاطر نشان کرد: دشمنان حضرت چنان کینه ای از ایشان داشتند که بعد از شهادت حضرت نیز کینه آن ها خاموش نشد و شصت سال بعد از شهادت حضرت را در منابر سبّ و لعن می کردند، حضرت در عین قدرت و مردانگی به تمام معنا مظلوم بودند.

وی افزود: سه گروه در مقابل حضرت بودند، قاسطین مانند ابن زیاد و حجاج، مارقین که انسان های سست عنصر و دنیا مداری بودند و عهد خود را با حضرت شکستند و ناکسین که در مقابل حضرت منافقانه عمل کردند، مقام معظم رهبری فرمودند: "حضرت امام خمینی هم اینچنین بودند."

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه با اشاره به مسئله روز قدس گفت: ملت ایران به ندای امام خمینی و مقام معظم رهبری لبیک گفتند و با زبان روزه در خیابان ها حاضر شدند و این عمل عبادی و سیاسی را به نحو احسن انجام دادند.

وی ادامه داد: مبارزه با رژیم صهیونیستی و مبارزه با ظالمین از دستورات خداوند در دین اسلام است خداوند در قرآن دستور داده اند که باید در دفاع از مستضعفین در مقابل ظالمین ایستاد.

وی افزود: طبق فرمایش ائمه اطهار هر کس ندای مظلومی را بشنود و به او کمک نکند مسلمان نیست، مظلومین فلسطین ندا می دهند و کمک می خواهند، بر ما واجب و وظیفه شرعی است که به آن ها کمک کنیم و خداوند می داند کسانی که امروز بدون عذر از خانه بیرون نیامدند در قیامت نخواهند توانست پاسخگو باشند.

امام جمعه ارومیه در ادامه گفت: مقام معظم رهبری در سالگرد ارتحال امام خمینی در حرم امام از خصوصیات حضرت شمردند و فرمودند: "امام شخصیتی بودند که در مقابل دشمن می ایستادند و احساس ضعف نمی کردند."

وی در ادامه گفت: "امام در مقابل مسائل هیجان زده عمل نمی کردند، به مردم اعتماد داشتند و به دشمن اعتماد نداشتند و تماماً به وحدت و همدلی مردم سفارش می کردند و به نصرت الهی معتقد بودند."

وی افزود: امام به نصرت الهی اعتقاد داشتند ما هم باید به نصرت خداوند اعتقاد داشته باشیم، اگر به دستورات مقام معظم رهبری عمل کنیم صد در صد پیروزی برای ماست و ذره ای در این تردیدی نیست.

خواندن 76 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب