وظیفه همه ماست که از کالای ایرانی حمایت کنیم ولو کالای ایرانی گران یا کیفیت خوبی نداشته باشد

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی:

دوشنبه, 17 ارديبهشت 1397 ساعت 12:02

* تمام اعمال، روحیه و کیفیت زندگی ما در دنیا، در روز قیامت مجسم خواهد شد

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن اشاره به اینکه تمام اعمال، روحیه و کیفیت زندگی ما در دنیا در روز قیامت مجسم خواهد شد، گفت: اعمالی که انجام می دهیم و افکار، روحیات و اخلاقی که در این دنیا داریم و شیوه زندگی ما در قیامت و در عرصات محشر صورت واقعی آن ها تجلی پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: اعمال، نیات، اعتقادات، روحیات و خلقیات خوب بصورت خوب و اعمال، نیات، اعتقادات، روحیات و خلقیات بد بصورت بد مجسم خواهند شد.

وی افزود: یکی از تجسمات این اعمال و روحیات این است که قیافه افراد خوب، نورانی، سفید و روشن خواهد بود و افراد بد و گنهکار، سیاه چهره محشور خواهند شد، خداوند در آیات مختلف در قرآن این مسئله را بیان فرموده است.

* کمک و خدمت به خانواده کفاره گناهان کبیره انسان است

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه خطبه اول به سلسله مباحث خانواده پرداخت و گفت: در خانواده مخصوصاً در داخل خانه، اعضای خانواده باید به یکدیگر در کارها کمک کنند، وظیفه انسان در داخل خانواده این است که اگر یکی اعضای خانه مشکلی دارد و سختی افتاده است باید به او کمک کند و بی تفاوت نباشد.

وی در ادامه گفت: زن و شوهر و مخصوصاً مرد خانه باید در کارهای منزل و در خرید و غیره به همسر خود کمک کند و همچنین زن خانه نیز باید به اندازه ای که از دستش بر می آید به همسر خود کمک کند و باید در زندگی پشتیبان هم باشند.

وی در ادامه به بیان روایتی از پیامبر اسلام پرداخت و گفت: هر کس از کمک به همسر و فرزندان خود در خانه ناراحت نشود خداوند او را وارد بهشت می کند و خدمت به خانواده کفاره گناهان کبیره انسان است و خشم خداند را فرو می نشاند و درجه انسان را در نزد خداوند بالا می برد.

* تفاوت نیروهای اطلاعاتی و نظامی ایران با سایر ممالک این است که وقتی گرهی در کار آن ها می افتد آن گره را با ختم صلوات، توسل به اهل بیت و با عنایات خداوند حل می کنند

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه، با اشاره به میلاد منجی عالم بشریت و هفته سربازان گمنام امام زمان (عج) گفت: به عنوان تقدیر از زحمات سربازان گمنام این ایام را به همه مخصوصاً به این عزیزان تبریک عرض می نمایم.

وی در ادامه افزود: ان شاء الله خداوند این عزیزان و همه کسانی که سربازان واقعی امام عصر (عج) هستند را از بلیات عرضی و سماوی حفظ نماید و در ماموریت ها آن ها را موفق و موید نماید.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بعضی از نیروهای اطلاعاتی و نظامی ایران افرادی هستند که وقتی انسان با آن ها مواجه می شود، به آن ها افتخار می کند و به حال آن ها غبطه می خورد.

وی افزود: تفاوت نیروهای اطلاعاتی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با نیروهای اطلاعاتی دیگر ممالک در این است که وقتی گرهی در کار نیروهای اطلاعاتی ایران می افتد آن مشکل را با ختم صلوات و توسل به اهل بیت و با عنایات خداوند حل می کنند.

* لازمه نعمت الهی، شکر الهی است

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به بارش های اخیر باران در منطقه گفت: لازمه نعمت الهی شکر الهی است ما باید در مقابل نعمت های خداوند شاکر باشیم، این شکر باعث می شود نعمت خداوند بر ما فراوان شود.

وی در ادامه افزود: از جمله از شکر این نعمت این است که کشاورزان ما به مسئله واجبات خود بیشتر دقت نمایند، مسئله زکات در استان ما در کل کشور در ردیف های اول است اما به آن اندازه ای که لازم است زکات پرداخت شود به آن اندازه پرداخت نمی شود.

وی افزود: لذا کشاورزان و باغداران و همه این نعمت خداوند را شکرگذار باشیم و شکر این نعمت عمل به واجبات شرعی است، این مسئله باعث می شود نعمات خداوند بیشتر شود.

وی خاطر نشان کرد: پیامبر اسلام در روایتی آثار برخی از گناهان را بیان فرموده اند، که اثر پرداخت نکردن زکات را می فرمایند: "زمین برکات خود را از کشت ها و معادن منع می کند".

* کسانی که در احداث مصلی کوچک ترین اثری داشته اند تا زمانی که در این مکان نماز خوانده می شود، از ثواب آن بهره خواهند برد

خطیب جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم گفت: در روایات داریم که انسان بعد از آنکه از دنیا رفت دستش از اعمال کوتاه می شود، مگر سه عمل، علمی که بعد از مرگ انسان از خود به جا می گذارد، فرزند صالحی که برای او استغفار می کند و صدقه ی جاریه.

وی ادامه داد: همین مصلای ارومیه تا زمانی که در اینجا نماز خوانده می شود، شب های قدر احیاء گرفته شود و غیره، تمام کسانی که در احداث این جا کوچک ترین اثری داشته است، از ثواب این اعمال بهره خواهد برد.

وی افزود: عرضم این است که فرش های مصلی کهنه شده اند، کسانی که امکانات مالی دارد و می توانند و مسئولین شهر، همه دست به دست هم دهیم و به عنوان صدقه جاریه فرش های این مکان عمومی را تعویض کنیم.

* وظیفه همه ما است که از کالای ایرانی حمایت کنیم ولو کالای ایرانی گران یا کیفیت خوبی نداشته باشد

دکتر قریشی در قسمت دیگری از خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مسئله تولید داخلی و حمایت از تولید داخلی گفت: مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود فرمودند: "اتاق جنگ آمریکا اکنون وزارت اقتصاد و خزانه داری آمریکا است و اصل هدف آمریکا مباحث اقتصادی و فرهنگی است و زمان بزن و در رو تمام شده است و اگر بزنند خواهند خورد".

وی ادامه داد: لذا آمریکا جرأت حمله نظامی ندارد، اما حمله اقتصادی و فرهنگی می کنند و ستاد جنگ آن ها وزارت خزانه داری آن ها است، در کشور ما نیز باید مسئولین نظام در مقابل آن ها مشخص کنند که اتاق جنگ ما کجا است و چه کسانی این اتاق جنگ را اداره می کند و برنامه آن ها چیست و در مقابل نقشه دشمن باید نقشه کشیده شود.

وی افزود: لذا هم مسئولین نظام و هم مردم باید دست به دست هم دهیم و این حیله دشمن را به حول و قوه الهی شکست دهیم، اما باید همت داشته، اگر همت داشته باشیم خداوند وعده پیروزی داده است اگر ما هم نباشیم خداوند کسان دیگری را خواهد آورد و آمریکا را به زمین می زنند.

وی خاطر نشان کرد: این وعده حتمی پروردگار است اما هنر این است که مسئولین و مردم ما در این عرصه وارد شوند و برای خود آخرت کسب کنند و هم دنیا و هم آخرت خود را آباد کنند.

وی افزود: لذا وظیفه همه ما است که از کالای ایرانی حمایت کنیم ولو کالای ایرانی گران یا کیفیت خوبی نداشته باشد.

خواندن 135 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب