خداوند مسئولیت و مدیریت ها را وسیله امتحان انسان قرار می دهد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:

شنبه, 19 اسفند 1396 ساعت 14:05

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی صبح امروز (چهارشنبه) در سلسله جلسات درس اخلاق ویژه مدیران که در سالن همایش اداره کل امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد، ضمن تبریک پیشاپیش ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت:

از بزرگترین نعمات خداوند به ما نعمت ولایت اهل بیت عصمت و طهارت است.

وی ادامه داد: در دین اسلام مقام و منزلت زنان از جانب خداوند مورد اهمیت زیادی قرار گرفته است، خداوند با فرستادن دین اسلام بر تمام افکار زمان جاهلیت قلم باطل کشید و برابری ارزش زن و مرد را مطرح کرد.

وی افزود: در هیچ مکتبی نمی توان مانند دین اسلام پیدا کرد که ارزش و اهمیت زنان به این اندازه مورد توجه باشد، این برای ما افتخار است اگر چه دشمنان دین دنبال زمینه های مختلف هستند تا دین اسلام را مورد هجمه قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: خداوند برای برخی از زنان چنان ارزش و اهمیتی قرار داده است که مردان به آن مقام نمی توانند برسند، حضرت معصومه (س) مقام عصمت ندارد اما اوتاد، ابرار و مراجع ما افتخار می کنند که ضریح حضرت را ببوسند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی با بیان قسمت هایی از فرمان حضرت امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر، گفت: مقام معظم رهبری در دیدار هیئت دولت به مسئولان توصیه کردند که این فرمان باید زیاد یادآوری شود و مدیران و مسئولان آن را مد نظر قرار دهند.

وی در ادامه گفت: بنابه فرمایش حضرت علی (ع) در فرمان خود به مالک اشتر، مدیر و مسئول همانطوری که انتظار دارد اگر خطایی کرد خداوند از او گذشت کند، باید خود نیز نسبت مردم همانگونه باشد و از خطا و اشتباه آن ها بگذرد.

وی افزود: واقعیت این است که اگر پروردگار تبارک و تعالی نسبت به انسان با عفو و رحمت رفتار نکند، وضعیت انسان نابسامان خواهد شد و هیچ کس غیر از معصومین (ع) اهل نجات نخواهد شد.

امام جمعه ارومیه در ادامه گفت: این مسئله مهمی است که انسان مدیریت و مسئولیت های خود را امتحان و آزمون الهی بداند، خداوند با این مسئولیت ها می خواهد انسان را امتحان کند و ببیند که به وظیفه خود درست عمل می کند یا خیر.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم موارد زیادی مانند، مال و اموال، خانواده و اولاد را وسیله امتحان بیان می کند و گاهاً صحنه را طوری تدبیر می کند که انسان را به امتحان بکشد، این مدیریت ها و مسئولیت ها به همین شکل وسیله آزمایش و امتحان الهی است.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه فرمایشات حضرت امیرالمومنین گفت: حضرت می فرمایند: "نفس خود را جلوی دشمنی با خداوند قرار نده، چون در مقابل انتقام خداوند قدرتی نداری"، انسان اگر به زیر دست خود ظلم کند و با آن ها به خوبی رفتار نکند مانند این است که خود را در مقابل خداوند قرار می دهد و به روی خداوند شمشیر می کشد.

وی در ادامه گفت: حضرت می فرمایند: "اگر از گناه زیر دست خود گذشته ای هیچگاه پشیمان و هیچگاه از تنبیه کردن خوشحال مباش"، البته با خلافکار باید برخورد شود اما در برخورد با خلافکار اینطور نباشد که مدیر خوشحال شود.

وی افزود: انسان بعضی وقت ها عصبانی و ناراحت می شود و می خواهد در همین حین شخصی را تنبه کند، حضرت انسان را در این حالت از تنبه سریع نهی می کند.

دکتر قریشی در ادامه گفت: حضرت می فرمایند: "هیچگاه نگو که چون من رئیس هستم باید دستور دهم و زیر دست من اطاعت کند، انسان اگر اینچنین فرض کند قلب خود را فاسد می کند و باعث می شود دین انسان از بین برود و خداوند این مقام را از انسان می گیرد".

وی در پایان گفت: اینکه امام خمینی (ره) فرمودند: "اگر به من خادم و خدمتکار بگویید بهتر از این است که رهبر بگویید"، این حرف به خاطر خود شخص است برای اینکه این حالت درون انسان را فاسد نکند باید با زبان نیز اقرار به خادم بودن و خدمتگذاری کند.

 

خواندن 134 دفعه

سخنرانی های مهم

فیلم‌ها و تصاویر منتخب