خداوند مسئولیت و مدیریت ها را وسیله امتحان انسان قرار می دهد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:

شنبه, 19 اسفند 1396 ساعت 14:05

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی صبح امروز (چهارشنبه) در سلسله جلسات درس اخلاق ویژه مدیران که در سالن همایش اداره کل امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد، ضمن تبریک پیشاپیش ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت:

از بزرگترین نعمات خداوند به ما نعمت ولایت اهل بیت عصمت و طهارت است.

وی ادامه داد: در دین اسلام مقام و منزلت زنان از جانب خداوند مورد اهمیت زیادی قرار گرفته است، خداوند با فرستادن دین اسلام بر تمام افکار زمان جاهلیت قلم باطل کشید و برابری ارزش زن و مرد را مطرح کرد.

وی افزود: در هیچ مکتبی نمی توان مانند دین اسلام پیدا کرد که ارزش و اهمیت زنان به این اندازه مورد توجه باشد، این برای ما افتخار است اگر چه دشمنان دین دنبال زمینه های مختلف هستند تا دین اسلام را مورد هجمه قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: خداوند برای برخی از زنان چنان ارزش و اهمیتی قرار داده است که مردان به آن مقام نمی توانند برسند، حضرت معصومه (س) مقام عصمت ندارد اما اوتاد، ابرار و مراجع ما افتخار می کنند که ضریح حضرت را ببوسند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی با بیان قسمت هایی از فرمان حضرت امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر، گفت: مقام معظم رهبری در دیدار هیئت دولت به مسئولان توصیه کردند که این فرمان باید زیاد یادآوری شود و مدیران و مسئولان آن را مد نظر قرار دهند.

وی در ادامه گفت: بنابه فرمایش حضرت علی (ع) در فرمان خود به مالک اشتر، مدیر و مسئول همانطوری که انتظار دارد اگر خطایی کرد خداوند از او گذشت کند، باید خود نیز نسبت مردم همانگونه باشد و از خطا و اشتباه آن ها بگذرد.

وی افزود: واقعیت این است که اگر پروردگار تبارک و تعالی نسبت به انسان با عفو و رحمت رفتار نکند، وضعیت انسان نابسامان خواهد شد و هیچ کس غیر از معصومین (ع) اهل نجات نخواهد شد.

امام جمعه ارومیه در ادامه گفت: این مسئله مهمی است که انسان مدیریت و مسئولیت های خود را امتحان و آزمون الهی بداند، خداوند با این مسئولیت ها می خواهد انسان را امتحان کند و ببیند که به وظیفه خود درست عمل می کند یا خیر.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم موارد زیادی مانند، مال و اموال، خانواده و اولاد را وسیله امتحان بیان می کند و گاهاً صحنه را طوری تدبیر می کند که انسان را به امتحان بکشد، این مدیریت ها و مسئولیت ها به همین شکل وسیله آزمایش و امتحان الهی است.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه فرمایشات حضرت امیرالمومنین گفت: حضرت می فرمایند: "نفس خود را جلوی دشمنی با خداوند قرار نده، چون در مقابل انتقام خداوند قدرتی نداری"، انسان اگر به زیر دست خود ظلم کند و با آن ها به خوبی رفتار نکند مانند این است که خود را در مقابل خداوند قرار می دهد و به روی خداوند شمشیر می کشد.

وی در ادامه گفت: حضرت می فرمایند: "اگر از گناه زیر دست خود گذشته ای هیچگاه پشیمان و هیچگاه از تنبیه کردن خوشحال مباش"، البته با خلافکار باید برخورد شود اما در برخورد با خلافکار اینطور نباشد که مدیر خوشحال شود.

وی افزود: انسان بعضی وقت ها عصبانی و ناراحت می شود و می خواهد در همین حین شخصی را تنبه کند، حضرت انسان را در این حالت از تنبه سریع نهی می کند.

دکتر قریشی در ادامه گفت: حضرت می فرمایند: "هیچگاه نگو که چون من رئیس هستم باید دستور دهم و زیر دست من اطاعت کند، انسان اگر اینچنین فرض کند قلب خود را فاسد می کند و باعث می شود دین انسان از بین برود و خداوند این مقام را از انسان می گیرد".

وی در پایان گفت: اینکه امام خمینی (ره) فرمودند: "اگر به من خادم و خدمتکار بگویید بهتر از این است که رهبر بگویید"، این حرف به خاطر خود شخص است برای اینکه این حالت درون انسان را فاسد نکند باید با زبان نیز اقرار به خادم بودن و خدمتگذاری کند.

 

خواندن 234 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب