نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:

بعضی از اعمال، اعمال ارتجاعی هستند و نباید گذاشت این اعمال در کشور حاکم شود

یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:31

http://sebghah.ir/images/spacer.gifحجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های این هفته ارومیه، ضمن دعوت خود و دیگران به تقوای الهی و اطاعت از فرامین الهی گفت:

کسانی که انسان با آن ها رفاقت می کند باید انسان های خوبی باشند تا انسان را به مسیر انحراف نکشند و الا در قیامت با دو دست به سر خود خواهد زد که چرا من با فلان افراد نشست و برخاست داشتم.

وی ادامه داد: بر همه انسان ها وظیفه است که با مومنان نشست و برخاست داشته باشد، اهل بیت توصیه کرده اند که انسان باید با کسانی رفت و آمد داشته باشد که وقتی آن ها را می بیند به یاد خداوند بیافتد، انسان اگر با افراد بد رفیق شود در قیامت حسرت خواهد خورد.

وی افزود: از چیزهای دیگری که انسان در قیامت از آن ها حسرت خواهد خورد این است که خداوند می فرمایند کسی که نامه اعمال او را به دست چپ او می دهند و آن شخص خواهد گفت که ای کاش نامه اعمال مرا به من نمی دادند و هیچ چیز از حسابم نمی دانستم.

وی خاطر نشان کرد: قیامت روز حسرت و پشیمانی است و خداوند در آیات متعدد قرآن این مسئله را به تصویر کشیده است، انسان بخواهد در آن زمان راحت باشد و با آرامش وارد رحمت خداوند شود باید از الان به فکر آن باشد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه خطبه اول با اشاره به عدم تجسس در زندگی شخصی افراد از سلسله مباحث خانواده گفت: انسان نباید در زندگی شخصی دیگران تجسس کند، تجسس کار بسیار غلطی است، مگر مباحث امنیتی که وظیفه نیروهای امنیتی است.

وی ادامه داد: سرک کشیدن و تجسس شرعاً ممنوع است، بعضی از افراد می خواهند فکر مردم را بخوانند یا گمانه زنی بکنند و نیت خوانی کنند، متاسفانه اکنون در فضای مجازی این طور کارهای بسیار زیاد شده است.

وی خاطر نشان کرد: انسان برای این تجسس می کند که عیب و ایراد مردم را پیدا کند، پیامبر می فرمایند که "هر کس به دنبال پیدا کردن لغزش های دیگران باشد خداوند نیز به دنبال لغزش های آن شخص می گردد و هر کس خداوند دنبال لغزش های او باشد خداوند او را بی آبرو می کند هر چند در داخل خانه خود باشد".

وی افزود: در داخل خانواده نیز باید به همین شکل باشد و همسر و فرزند انسان باید در خانه احساس امنیت داشته باشند، تجسس کار خوبی نیست و شرعاً حرام است و با این کار امنیت از داخل خانه و جامعه از بین می رود.

امام جمعه ارومیه در قسمتی از خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه، از مردم استان که در ایام فاطمیه مجالس عزا و ماتم برگزار کردند تقدیر و تشکر کرد.

وی در ادامه ضمن تشکر از نیروهای انتظامی کشور گفت: از نیروهای انتظامی کشور مخصوصاً نیرو انتظامی تهران که در جریان فرقه ای که عده ای از افراد امنیت اجتماعی را مورد هجمه قرار دادند با عزت نفس و صبورانه با آن ها برخورد و چند نفر شهید دادند، تقدیر و تشکر می کنم.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم تبریز در 29 بهمن گفت: حضرت آقا در این دیدار به نکات خیلی مهمی اشاره کردند که از جمله آن مسئله استقلال کشور است که این مسئله یکی از نعمت های بزرگ خداوند است، یک زمان سفرای آمریکا، انگلیس و شوروی در کشور ما تصمیم می گرفتند.

وی در ادامه گفت: اکنون مسئله کاملاً تغییر کرده است، شورای شهر، شورای اسلامی و رئیس جمهور با رای مردم، وزراء با رای نمایندگان مردم در مجلس و رهبری با رای نمایندگان مردم در خبرگان انتخاب می شوند، اراده مردم در کشور حاکم است این یک نعمت بزرگ خداوند است.

وی افزود: ایران در منطقه مزدور آمریکا محسوب می شد و آمریکا هر کجا را می خواست سرکوب کند از ایران استفاده می کرد، اما اکنون مقابل آمریکا ایستاده ایم و به کشور قلدری مثل آمریکا می گوییم «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند انجام دهد»، این خیلی با ارزش است.

وی خاطر نشان کرد: کشور ما از لحاظ علمی در کجا بود و اکنون به کجا رسیده ایم، کماً و کیفاً پیشرفت کرده ایم اما تبلیغات ما کم است و باید مسئولین این دستاوردها را به مردم اطلاع دهند، در عرصه های مختلف جزء کشورهای انگشت شماری است که آن عرصه ها را فتح کرده اند، کسانی که سنشان زیاد است می دانند که اوضاع اجتماعی قبل از انقلاب و الان چگونه است.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به مسئله ارتجاع که رهبر انقلاب در بیانات خود فرمودند گفت: باید از ارتجاع مواظبت کنیم، مردم قیام کردند و یکسری اهداف را در نظر گرفتند و به سمت آن حرکت کردند، ارتجاع این است که انسان از آن هدف ها، آرام آرام سست شود و از حرکت بایستد و به عقب باز گردد.

وی ادامه داد: عده ای ارتجاعی فکر می کنند و بعضی از اعمال، اعمال ارتجاعی هستند و نباید گذاشت که این اعمال در کشور حاکم شود.

وی افزود: حضرت آقا نمونه های اعمال ارتجاعی را بیان نمودند که یکی از آن ها اشرافی گری است، اگر مسئولین و مردم که ساده زیستی در ابتدای انقلاب از اهداف آن ها بود را کنار بگذارند، این کار همان ارتجاعی عمل کردن است.

وی خاطر نشان کرد: طبق فرموده امام علی (ع) حاکمان عادل باید سطح زندگی خود را با مردم فقیر هم سطح کنند تا فقر، مردم فقیر را اذیت نکند، هر زمان انسان ببیند که به سمت اشرافی گری می رود معلوم است که از انقلاب روی گردانده و مرتجعانه عمل کرده است.

دکتر قریشی در ادامه گفت: حضرت آقا امتیاز طلبی را از نمونه های ارتجاع نامید و گفت: "هر کدام از مسئولان امتیاز طلبی کند مرتجعانه عمل می کند"، حضرت علی با آن مقام در سختی های زندگی خود را الگوی مردم قرار می داد.

وی ادامه داد: مردم را رها کردن و اعتماد به بیگانگان از نمونه های ارتجاع است، مسئولین باید در صحبت کردن هم مواظبت کنند، حضرت آقا مشکل اساسی را مسئله اقتصادی بیان کردند و گفتند: "در اقتصاد نیز باید به مردم تکیه نمایید".

وی در پایان افزود: لذا باید فرمایشات حضرت آقا را نصب العین قرار دهیم و حرکت مسئولین را رصد نماییم و طبق فرمایش مقام معظم رهبری مردم در هر کجا که دیدند مسئولی ارتجاعی حرکت می کند تذکر دهند، البته بیشتر مدیران و مسئولین ما در راه درست قدم بر می دارند و این جفا به مسئولین است که خلاف این گفته شود.

خواندن 218 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب