وظیفه سه قوه جاری کردن عدالت اجتماعی را در جامعه است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی

چهارشنبه, 25 بهمن 1396 ساعت 10:17

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های این هفته ارومیه ضمن دعوت خود و دیگران به تقوای الهی و اطاعت از دستورات الهی، گفت:

از جمله مسائلی که در عرصات محشر اتفاق خواهد افتاد و آیات و روایات آن را بیان کرده اند، این است که تمامی انسان ها در آن صحنه حسرت خواهند خورد.

وی ادامه داد: انسان ها خوب حسرت خواهند خورد که چرا اعمال خوب بیشتری انجام ندادند و از نظر کیفیت اعمال خود را بالا نبرده اند و گناهکاران حسرت خواهند خورد که چرا ایمان نیاوردند و اعمال خوب انجام نداده اند.

وی افزود: حسرت آخرت مانند حسرت دنیا نیست، حسرت دنیا قابل جبران است، اما حسرت آخرت حسرت معمولی نیست و جبران نمی شود، آنکه اعمال بد انجام داده و اهل جهنم شده است نمی تواند جبران کند و تا ابد در عذاب خواهد بود.

 

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه به بیان مباحث خانواده پرداخت و گفت: مومن و مسلمان در خانواده تلاش می کند که رای و تصمیم خود را بر اعضای خانواده تحمیل نکند و با خانواده خود مشورت کند و نظر خود را بگوید اما آن را تحمیل نکند، چون تحمیل نظر باعث می شود در خانواده نفرت و خشم ایجاد شود.

وی در ادامه افزود: زندگی مشترک امیرالمومنین و حضرت فاطمه زهرا نزدیک به ده سال بود، امیرالمومنین به خداوند قسم می خورد که حتی یکبار هم حضرت فاطمه را عصبانی نکرده است و حضرت زهرا هم حتی یکبار حضرت علی را عصبانی نکرده است.

وی ادامه داد: انسان نمی تواند همانند معصومین باشد اما می تواند خود را شبیه به آن ها کند و عمداً خانواده خود را عصبانی نکند و نظر خود را تحمیل نکند.

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار نیروی هوایی ارتش، گفت: این سخنان را هم مردم و هم مسئولین باید آویزه گوش کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از اصول اساسی جمهوری اسلامی عدالت اجتماعی است گفت: شعارهای اساسی انقلاب اسلامی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است، ما به هیچ وجه در مباحث سیاسی و نظامی به کشورهای خارجی وابسطه نیستیم و همه تصمیمات در داخل کشور گرفته می شود.

وی ادامه داد: آزادی در کشور ما جاری و ساری است و در مسیر عمل کردن به احکام دین هستیم، مسئله عدالت اجتماعی از مسائل مهم است و نباید در جامعه فاصله طبقاتی باشد، در جامعه ی اسلامی و نظام مسلمین نباید تبعیض و فساد باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری اشاره کردند که "در این زمینه در کشور ضعف داریم اما از این اصل دست نکشیده ایم و با تمام قدرت به این اصل پایبند هستیم و باید این اصل در جامعه جاری شود"، عدالت اجتماعی همانطور که در دین اسلام محور است باید در جامعه ما محور باشد.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به مصادیق عدالت اجتماعی گفت: از مصادیق عدالت اجتماعی این است که نباید در جامعه فساد باشد، نباید اجازه داد تا عده ای به بیت المال دست اندازی کنند.

وی ادامه داد: مسئولین باید کاملا به مسئله عدالت اجتماعی دقت و اهتمام داشته باشند، نمایندگان باید در جاهایی از قانون که نقص هست و انسان های فاسد از آن سوء استفاده می کنند، جلوی آن ها را بگیرند تا برای انسان های فاسد در قانون محل گریز پیدا نشود، وظیفه سه قوه این است که عدالت اجتماعی را در جامعه جاری نمایند.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم با اشاره به اینکه شرکت در راهپیمایی وظیفه همه ما است، گفت: کوچک و بزرگ، پیر و جوان و زن و مرد همه باید به صحنه بیاییم، دشمن به هیچ کس رحم نمی کند اگر بخواهیم این نظام، دین و ایران پا برجا بماند وظیفه شرعی و انقلابی همه این است که به میدان بیایند.

وی در ادامه گفت: بر همه ما وظیفه است که روز 22 بهمن به خیابان ها بیاییم و با مشت محکم بر دهان آمریکا و اذناب آمریکا بزنیم تا آن ها بدانند که امکان ندارد که مسلمانان و مومنان را از صحنه خارج نمایند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بروی کره زمین یک مملکت، مملکت امام زمان است و یقیناً الطاف حضرت ولی عصر (عج) و به تبع آن الطاف و نصرت خداوند شامل حال این کشور هست و خواهد بود.

خواندن 209 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب