پوشاندن اسرار مردم از الطاف بزرگ خداوند است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:

یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 11:48

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در یکصدو چهارمین جلسه از سلسله جلسات تفسیر نهج‌البلاغه ضمن تفسیر خطبه سی و دوم نهج البلاغه، گفت:

حضرت امیرالمومنین در این خطبه مردم زمان خود را ذم می کنند و مردم زمان خود را عنود و ناسپاس معرفی می کند.

وی در ادامه گفت: حضرت در این خطبه مردم را به پنج گروه تقسیم می کند، که از این گروه ها چهار گروه انسان های دنیا طلب هستند که حضرت خصوصیات آن ها را بیان می کند و گروه پنجم اولیاء الله هستند و اوصاف آن ها را حضرت در آخر بیان می کنند.

وی خاطر نشان کرد: در جلسات قبل دو گروه از این پنج گروه را بیان کردم، که گروه اول دنیا طلبان و انسان های گنهکار هستند که با اینکه به دنبال دنیا نیستند اما این دلیل بر دنیا طلب نبودن آن ها نیست بلکه آن ها امکان دنیا طلبی ندارند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به خصوصیات گروه دوم انسان های دنیا طلب از زبان حضرت علی گفت: گروه دوم کسانی هستند که امکانات دارند و اعلام کرده اند و شمشیر کشیده اند و مردم را تحریک به خون ریزی می کنند و دینشان را تباه کرده اند و تمام سعی آن ها این است که به قدرت برسند و فساد ایجاد کنند.

وی در ادامه خصوصیات گروه سوم را اینگونه بیان کرد: این گروه از دو گروه قبلی خطرناک تر هستند، عده ای از مردم دنیا را با اعمال آخرت طلب می کنند، اعمال آخرت را انجام می دهند تا بر سر مردم کلاه گذاشته و به دنیا برسند و با اعمال دنیا آخرت را طلب نمی کنند و درست بر عکس دستور خداوند عمل می کنند.

وی در ادامه پوشاندن اسرار مردم توسط خداوند را از الطاف خداوند شمرد و گفت: از الطاف خداوند به انسان ها این است که اسرار انسان را پوشانده است، در روایات هست که اگر مردم از اعمال یکدیگر اطلاع داشته باشند حتی مرده های یکدیگر را دفن نمی کنند.

وی ادامه داد: از خصوصیات دیگر گروه سوم این است که افرادی هستند که از این لطف خداوند نیز سو استفاده می کنند و این لطف را وسیله معصیت قرار می دهد چون می دانند که خداوندآبروی آن ها را نخواهد برد هر کاری دوست دارند انجام می دهند، اما در حقیقت پرده پوشی خداوند به این خاطر است که وسیله ای باشد تا انسان خود را اصلاح کند.

 

وی در ادامه به اشاره دعایی از صحیفه سجادیه در مورد پرده پوشی خداوند گفت: اگر خداوند گناهان ما را آشکار می کرد نمی توانستیم سرمان را بالا بگیریم، انسان باید وقتی می بیند خداوند آبروی او را پوشانده، آن را برای خود موعظه گر بداند و آن را عامل انجام کارهای خوب و بازدارنده از کارهای بد بداند.

امام جمعه ارومیه در ادامه خصوصیات گروه چهارم را اینگونه عنوان کرد: گروه چهارم کسانی هستند که به قدرت نمی رسند به این علت که انسان های پستی هستند و امکانات هم ندارند، اما خود را زاهد نشان می دهند این افراد خسر الدنیا و آلاخره هستند و حتی زندگی معمولی هم ندارد.

وی در ادامه گفت: گروه چهارم چون به پست و قدرت نمی تواند برسد فقط خود را زاهد نشان می دهد و پست و مقام را هیچ می داند، این گروه بدبخت طوری هستند که خود را زاهد نشان می دهد اما زاهد هم نیستند.

وی خاطر نشان کرد: ما باید هوشیار و متوجه باشیم و افراد زمانه را بشناسیم و عده ای در مواقع حساس با چند شعار، خود را مطرح نکند، مسلمان و مومن باید بصیر باشد و مخصوصاً در زمان انتخابات که عده ای می خواهند خود را مطرح نمایند، باید به عمل و حرف دقت کند تا سر انسان کلاه نرود.

استاد حوزه و دانشگاه خصلت گروه پنج که خداوند آن ها را دوست دارد را اینگونه بیان کرد: حضرت گروه پنجم را افراد خوب می داند که یاد قیامت چشم آن ها را پوشانده است این مسئله دو وجه دارد، اول اینکه یعنی آنها به صحنه های حرام نگاه نمی کنند و دوم اینکه ترس از قیامت آنها را متوجه خداوند کرده است و به هرجا نگاه می کنند فقط خداوند را می بینند.

وی در ادامه با اشاره به روایتی از امام باقر (ع) گفت: تمام چشم ها در قیامت از ترس گریان خواهد بود به غیر سه چشم، چشمی که در راه خداوند تا صبح بیدار مانده است، چشمی که از ترس خداوند گریان باشد و چشمی که از حرام های الهی پوشیده شده باشند.

وی افزود: بعضی از چشم ها وقتی صحنه حرام می بینند آن را تعقیب می کنند و بعضی از چشم ها به دنبال حرام می گردند، پیامبر اکرم می فرمایند: "هر کس در دنیا با حرام چشم خود را پر کند در قیامت چشم هایش را با آتش پر خواهد کرد مگر اینکه توبه کند".

وی ادامه داد: امام صادق (ع) می فرمایند: "هیچ کس از هیچ کاری به اندازه ی بهره ی بپوشاندن چشم، بهره نبرده است"، یعنی اگر انسان نگاه خود را از نامحرم و حرام نگه دارد به جاهای بزرگی می رسد.

وی در پایان گفت: در بعضی از نقل ها هست که اگر می خواهید شیرینی ایمان را بچشید، چشم خود را از نامحرم نگه دارید، هر کس عظمت خداوند را ببیند به نامحرم نگاه نمی کند و انسان اگر بخواهد چشم بصیرت او باز شود چشم از نامحرم بپوشاند.

خواندن 200 دفعه

سخنرانی های مهم

 • مقاله ای در مورد شهادت حضرت محمد باقر (ع)

                                                                  بسمه تعالی

   

   

   

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام)


  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر  علیه السلام  ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم
  امام باقر علیه السلام
  إِنَّما یُداقُّ اللّهُ الْعِبادَ فِى الْحِسابِ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَلى قَدْرِ ما آتاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ فِى الدُّنْیا
  خداوند در روز قیامت در حساب بندگانش، به اندازه عقلى که در دنیا به آنها داده است، دقّت و باریک بینى مى کند.
   
  خلاصه ای از زندگی  پر برکت حضرت امام محمد باقر ( ع
   
  نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ،بدين جهت که : دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگری مانند شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده است.
  کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوی پدر به امام حسين ( ع ) می رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علی بن الحسين ( ع ) است.


  تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57هجری در مدينه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سيد الشهداء کودکی بود که به چهارمين بهار زندگيش نزديک می شد.


  دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95هجری که سال درگذشت امام زين العابدين ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114ه . يعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است.

  در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفر صادق ( ع ) مسائلی مانند انقراض امويان و بر سر کار آمدن عباسيان و پيدا شدن مشاجرات سياسی و ظهور سرداران و مدعيانی مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانی و ديگران مطرح است ، ترجمه کتابهای فلسفی و مجادلات کلامی در اين دوره پيش می آيد ، و عده ای از مشايخ صوفيه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پيدا می شوند . قاضيها و متکلمانی به دلخواه مقامات رسمی و صاحب قدرتان پديد می آيند و فقه و قضاء و عقايد و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسير می نمايد ، و تعليمات قرآنی - به ويژه مسأله امامت و ولايت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسياری از حق طلبان را به حقانيت آل علی ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموی و دين به دنيا فروشان برگرفته بود ، به انحراف می کشاندند و احاديث نبوی را در بوته فراموشی قرار می دادند . برخی نيز احاديثی به نفع دستگاه حاکم جعل کرده و يا مشغول جعل بودند و يا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می نمودند .


  اينها عواملی بود بسيار خطرناک که بايد حافظان و نگهبانان دين در برابر آنها بايستند . بدين جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وی امام جعفر صادق ( ع ) از موقعيت مساعد روزگار سياسی ، برای نشر تعليمات اصيل اسلامی و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشيع و علوم اسلامی را پايه ريزی نمودند.

  زيرا اين امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقيقی تعليمات پيامبر ( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و می بايست به تربيت شاگردانی عالم و عامل و يارانی شايسته و فداکار دست يازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوين و تدريس کنند . به همين جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء و دانشمندان و راويان حديث و خطيبان و شاعران بنام بود . در مکتب تربيتی امام باقر ( ع ) علم و فضيلت به مردم آموخته می شد .
  امام باقر 
  ( ع ) دارای خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامی بود . سيرت و صورتش ستوده بود . پيوسته لباس تميز میپوشید.

   

  محمد داداش زاده

 • نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه دراپلیکیشن پیام محراب به صورت رایگان منتشر شد.

  شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه منتشر شد

  به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال، نسخه الکترونیکی شماره جدید پیام محراب ویژه مرداد ماه در اپلیکیشن پیام محراب منتشر شده است

  ادامه مطلب...
 • مسئولین ما باید شب و روز در صدد حل مشکلات مردم و مردم هم باید کمک حال مسئولان باشند

  نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه ارومیه، ضمن بیان فضایلی از حضرت امام رضا (ع) گفت: حضرت با استفاده از علم غیب در مورد قبر خود که در طوس واقع خواهد شد به دعبل خزائی خبر داده بودند.

  ادامه مطلب...

فیلم‌ها و تصاویر منتخب