Skip Navigation Linksصفحه اصلی : آرشیو موضوعی : جزئیات خبر
  ورود به سایت   |    هنوز ثبت نام نکر ده اید؟
  آپی آدرس :
54.81.220.239
   نام مرورگر :
Unknown
   نسخه مرورگر :
0.0
  بازدید امروز :
870
  بازدید دیروز :
566
   افراد آنلاین :
1
   بازدید ماه جاری :
25914
   بازدید ماه گذشته :
55327
   بازدید کل :
233048

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

از نگاه دینی کسی که به دنبال گرفتن مدیریت است اگر توانایی مدیریت نداشته باشد بی عقل است

بازگشت


حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه‌ی اول نماز جمعه 97/9/30 ارومیه ضمن دعوت به رعایت تقوای الهی به ادامه مباحث معاد پرداخته و به موضوع اتفاقات قیامت اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از نام‌های قیامت روز حساب یا یوم‌الحساب است.
وی در ادامه گفت: در روز قیامت کسانی که اهل عذاب، همان‌هایی هستند که از هوای نفس تبعیت می‌کنند و تبعیت از هوای نفس مایه بدبختی در روز قیامت خواهد بود.
وی در ادامه خطبه‌ی اول، با بیان آیاتی از قرآن کریم به هشدار خداوند در مورد عذاب شدید در روز حساب اشاره کرد و افزود: تبعیت از هوای نفس مایه عذاب شدید خواهد بود.
وی در ادامه با بیان کلامی از علی (ع) در مورد رسیدگی به کوچک‌ترین عمل از نامه اعمال و حساب بندگان اشاره کرد و خاطر نشان کرد: در روز قیامت و حسابرسی همه به دنبال پیدا کردن مکانی کوچک برای ایستادن هستند تا از حسابرسی و عذاب آسوده و در امان باشند.
وی در ادامه با اشاره به کلامی از حضرت لقمان به فرزندش در مورد نحوه حسابرسی در روز قیامت گفت: هر عملی حتی به اندازه دانه خردل در درون یک سنگ نیز در قیامت رسیدگی خواهد شد و این روز، روز سختی برای انسان خواهد بود.
نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه خاطر نشان کرد: از آیات و روایات معلوم می‌شود مردم در حسابرسی به دو گونه تقسیم می‌شوند عده‌ای حسابشان خیلی دقیق و شدید خواهد بود و از کوچک‌ترین اعمالشان گذشتی نخواهد شد و حسابرسی عده‌ای دیگر آسوده و راحت خواهد بود و در قیامت بسوی اهل خود راحت با خوشحالی برخواهند گشت.
وی در ادامه افزود: کسانی که نامه اعمالشان به دست چپ و از پشت سر داده شود کسانی هستند که در دنیا به دستورات پروردگار متعال اهمیتی نداده‌اند، لذا خداوند در قرآن می‌فرماید "ای کسانی که ایمان آورده‌اید خودتان و اعمالتان را وزن کنید و از خودتان حساب بکشید".
وی در ادامه سخنان خود به بیان اهمیت رعایت حقوق افراد در خانواده پرداخت و گفت: در خانواده هم باید خودمان را حسابرسی کنیم و از خودمان بپرسیم که آیا حقوق پدر و مادر، برادر و خواهر، همسر و فرزندان را به درستی ادا کرده‌ام یا خیر و اگر نقصانی بود سعی بر جبران آن نماییم تا در قیامت حقی بر ذمه نداشته باشیم.
وی در ادامه با اشاره به بیانی از رسول اکرم (ص) در اهمیت رعایت حق‌الناس گفت: کسی که حق‌الناسی بر ذمه دارد در روز قیامت نمی‌تواند جبران کند، انسان باید در این دنیا مواظب باشد که حق‌الناسی بر عهده او ایجاد نشود، لذا در زمان حاضر نیز با وجود فضای مجازی انسان باید بیشتر مراقب اعمال و نوشته‌های خود باشد چرا که یک کلام ناصحیح میلیون‌ها بازدید دارد.
امام جمعه ارومیه در خطبه‌ی دوم نماز جمعه این هفته ارومیه با اشاره به روز حمل و نقل گفت: ۲۶ آذر روز حمل و نقل است، در اوایل انقلاب زمانی که اجناس در بنادر مانده بود و کسی آن‌ها را شهرها نمی‌آورد، عده‌ای از رانندگان متدین با جابجایی این بارهای مردم به داد مردم‌ رسیدند لذا این روز را بعنوان روز حمل و نقل نامگذاری کردند.
وی در ادامه گفت: هر کسی هر عملی را با نیت الهی انجام دهد عبادت است و بعضی از کارهایی هستند که انجام آنها نه تنها عبادت است بلکه به دلیل سختی کار ثواب زیادی هم دارند.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: رانندگان نیز با تحمل تنهایی و سختی دور بودن از خانواده و با ایثار و فداکاری اگر نیت کارهایشان برای خدا باشد اجر و ثواب والایی دارند.
استاد حوزه و دانشگاه در ادامه خطبه دوم با اشاره به مصادف بودن با شب یلدا گفت: امشب شب یلدا و طولانی‌ترین شب سال است و اولین مسئله برای شب یلدا این است که ما باید در این شب کاری کنیم تا برای عقبای ما نیز معونه‌ای داشته باشد لذا با صله‌ارحام و سر زدن به بزرگان ثواب الهی را برای خود کسب کنیم.
وی در ادامه گفت: دومین مسئله این است که نباید در این شب زمینه معصیت را فراهم کنیم چرا که عده‌ای با این بهانه انواع فسق و فجور را انجام می‌دهند لذا نباید شب یلدا، مجلس معصیت باشد و حریم‌ها و حرمت‌های الهی در این شب زیر پا گذاشته شود.
وی در ادامه افزود: سومین مسئله با توجه وضعیت معیشت جامعه این است که باید حواسمان به فقرا و مستمندان باشد و کاری انجام دهیم که رضای خداوند در آن باشد.
خطیب جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم به بیانات اخیر مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در جلسه درس خارج فقه با اشاره به روایتی از رسول اکرم (ص) که فرموده‌اند: "کسی نیست که بر ده نفری مدیر باشد مگر اینکه در روز قیامت این مدیر را دست بسته می‌آورند"، فرمودند: "در روز قیامت اگر مدیری، مدیریتی درست انجام داده باشد غل و زنجیرش را باز می‌کنند اما اگر مدیریتی بد و ظالمانه داشته باشد غل و زنجیر بیشتری بر او می‌زنند".
وی در ادامه گفت: بنابراین هر کس عقل داشته باشد دنبال مدیریت نمی‌رود و کسی که دنبال مدیریت می‌رود از نگاه دینی انسان بی‌عقل و بی‌شعوری است، مگر اینکه او را مجبور کنند و تکلیف کنند تا مدیریت را بپذیرد و آن موقع باید درست و دقیق کار کند.
وی خاطر نشان کرد: لذا مردم به دنبال مسئولیت، مدیریت، نمایندگی مجلس و شورا و هر پست مسئولیتی و مدیریتی دیگر نباشند چرا که مسئولیت سنگینی متوجه انسان می شود، مگر تکلیفی باشد و فرد توانایی خود را خوب بشناسد.
دکتر قریشی در ادامه خطبه دوم با اشاره به ایام میلاد حضرت عیسی گفت: ۴ دی ماه مصادف است با میلاد حضرت عیسی مسیح علیه‌السلام و ما آنگونه که به پیامبر خود جایگاه و ارزش قائلیم و ایمان داریم به حضرت عیسی مسیح نیز بعنوان نبی الهی ایمان داریم.
وی در ادامه گفت: حضرت عیسی ماجرا و معجزه عجیبی دارد، در ماجرای تولد حضرت عیسی مسیح وقتی درد بارداری بر حضرت مریم عارض شد از شهر بیرون رفت نگرانی‌های مختلفی از نگاه و قضاوت مردم داشت زمانی که وارد شهر شد با طعنه مردم روبرو گشت ولی سکوت کرد و بر طفل خود اشاره نمود، حضرت مسیح به کلام درآمد و فرمود "من بنده خداوند هستم" و خود را معرفی کرد و این یکی از کرامات این پیامبر بزرگوار است.
وی افزود: اسلام همه انبیاء الهی را تایید کرده و اگر اسلام نبود هیچکدام از انبیاء را به رسمیت شناخته نمی‌شد.
وی خاطر نشان کرد: لذا بر همه ما لازم است میلاد با سعادت حضرت عیسی مسیح را گرامی بداریم و بنده این میلاد را خدمت همه مسلمانان و مسیحیان تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم این ایام برای همه پر از برکت و سعادت باشد.

منبع::sebghah.ir
کلمات کلیدی پست

نماز جمعه ارومیه شنبه ، 1 دی 1397 - 11:37 صبح
 ارومیه
 عمومی

گروه پست : نماز جمعه
کد پست : 2220


اطلاعات تماس


  ارومیه ، خیابان امام کوی 9 (اسلامی) ، اداره کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی
  044-32230113
  044-32221740  (دورنگار)
 Info@ido-ag.ir

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

طراح و برنامه نویس : مهندس امیر اباذرلو وب سایت : www.web99.ir همراه : 09143613790