Skip Navigation Linksصفحه اصلی : جزئیات خبر
  ورود به سایت   |    هنوز ثبت نام نکر ده اید؟
  آپی آدرس :
3.227.233.78
   نام مرورگر :
Unknown
   نسخه مرورگر :
0.0
  بازدید امروز :
771
  بازدید دیروز :
837
   افراد آنلاین :
2
   بازدید ماه جاری :
20370
   بازدید ماه گذشته :
25488
   بازدید کل :
308215

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه :

وظیفه مردان با غیرت تربیت زنان و فرزندان با حیا در جامعه است

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: وظیفه مردان با غیرت تربیت زنان و فرزندان با حیا در جامعه است
فلذا مردان خانواده باید دقت داشته باشند و مراقب عفت زن و دختران خود در جامعه باشد چرا که در روز قیامت هم خانواده و هم سرپرست خانواده در مقابل بی عفتی و بی حجابی مسئول خواهند بود.

بازگشت


حجت الاسلام سیدمهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه ارومیه ضمن دعوت همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی به ادامه مباحث معاد و شاهدان روز قیامت پرداخته و گفت :

انسان باید مباحث معاد و آخرت را یادآوری کند چرا که باعث ایجاد تقوا و خدا ترسی در وجود انسان خواهد شد و یکی از وظایف خطیب نماز جمعه دعوت مردم ه رعایت تقوا و خداترسی است.

وی افزود : در دنیا شاهدان زیادی بر اعمال انسان وجود دارد و آن ها عبارتند از : زمین ، ملائکه الهی ، وجود مقدس پیامبر بزرگوار اسلام (ص) و ائمه معصومین نیز از طرف خداوند متعال شاهد اعمال انسان خواهد بود و عجیب تر از همه اعضا و جوارح انسان هستند که در محضر الهی بر اعمال انسان شهادت خواهند داد.

سید مهدی قریشی با اشاره به شاهد اصلی اعمال انسان در دنیا تأکید کرد : مهمترین شاهد بر اعمال انسان ها وجود مقدس پروردگار متعال است و اصل شاهد به تصریح آیات و روایات خداوند متعال است که اعمال انسان را هر لحظه میبیند و بر همه اعمال و نیات انسان شاهد و ناظر است.

وی افزود : خداوند در روز قیامت در مقام قضاوت خواهد بود و در مقام قضاوت اعمال و حرکات و سکنات بندگان را تفهیم و حکم خواهد کرد همانگونه که در آیه 4 سوره مبارکه حدید به خلقت آسمان ها و زمین و تدبیر امور و شهادت اعمال توسط خداوند متعال اشاره شده است.

امام جمعه ارومیه با اشاره به آیه 16 سوره مبارکه قاف گفت : خداوند متعال نه تنها شاهد و ناظر بر اعمال انسان است برآنچه که در نیت قلبی و وسوسه های فکری انسان خطور میکند را نیز میداند و از رگ گردن انسان به انسان نزدیک تر است.

وی افزود : خداوند متعال از حب و بغض انسان در مورد همه انسان ها حتی اگر به زبان نیز نیاید آگاه است فلذا نباید از خداوند متعال غافل شد چرا که خداوند متعال در خلوت ترین و تنها ترین مکان ها در کنار انسان است و به آنها احاطه دارد.

ریاست شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به کلام امیرالمؤمنین علی علیه السلام گفت : خداوند متعال حتی از ناله حیوانات وحشی و از معصیت های پنهانی و زندگانی ماهیان در قعر اقیانوس ها و تعداد امواج و قطره های باران و حرکات ابرها مطلع است و بر زندگانی مورچه ها و میزان روزی حشرات و نطفه های درون شکم انسان ها و حیوانات احاطه دارد فلذا باید از خداوند متعال ابا کنیم و در خلوت معصیت نکنیم چا که خداوند متعال ناظر بر اعمال انسان است و در روز قیامت حاکم خواهد بود و بر اعمال انسان قضاوت خواهد کرد.

وی با بیان روایتی از امام صادق علیه السلام گفت : انسان باید هر لحظه خداوند را شاهد بر اعمال خود ببیند وغفلت نکند و دچار معصیت الهی نشود

امام جمعه ارومیه با اشاره به موعظه های امام حسین علیه السلا.م به یکی از صحابه که در مقابل معصیت سستی میکرد گفت : سیدالشهداعلیه السلام در سفارش خود فرمودند که اگر به پنج مسأله عمل کنی وازآن پس براحتی و با فراغ بال میتوانی دچار معصیت شوی و آنها عبارتند از : اولا روزی های خداوند متعال استفاده نکن دوما از ولایت خداوند متعال خارج شو و متکی به خداوند نباش سوما مکانی پیدا کن که خداوند متعال در آنجا نباشد و تو را نبیند و سپس مرتکب گناه شو چهارما هر زمانی که ملک الموت برای قبض روحت خواهد آمد مانعش شو و از مرگ جلوگیری کن و پنجم زمانی که درقیامت وارد جهنم خواهی شد امتناع کن و داخل دوزخ نشو و اگر توانستی بر این پنج مورد غلبه کنی و انجام دهی در آن حال میتوانی خود را در معصیت الهی غرق کنی فلذا همه مؤمنین باید از حضور خداوند در زندگی خود غافل نشوند و اگر خداوند را شاهد بر اعمال خود ببینیم دچار معصیت و گناه نخواهیم شد و ادب حضور در محضر الهی مانع از گناه و معصیت خواهد شد.

سید مهدی قریشی در ادامه بیانات خود با اشاره به مباحث سبک زندگی اسلامی به مسأله تدبیر معیشت و مدیریت اقتصادی خانواده پرداخته و گفت : در شرایط سخت اقتصادی امروزه یکی از مسائل مهمی که سرپرست خانواده و اعضای خانه باید به آن توجه داشته باشند مسأله تدبیر معیشت و مدیریت دخل و خرج زندگی است و باید تلاش کنند به اندازه درآمد هزینه داشته باشند.

وی افزود :در دین اسلام اهمیت ویژه ای به این موضوع داده شده و در بیان معصومین علیه السلام کسانی که تدبیر و مدیریت هزینه ندارند و درآمدشان را نمیتوانند مدیریت کنند مطابق آموزه های دینی زندگی نمیکنند و کامل شدن انسان در سه چیز است : اول اینکه دین شناس خوبی باشد و دوم در بلا و مصیبت صبور باشد و سوما تدبیر معیشت و مدیریت زندگی داشته باشد و این علائم نشانه بزرگی و کمال انسان است.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام (ص) گفت : میانه روی در هزینه ها و تعادل در خرج کردن و عدم ریخت و پاش در زندگی باعث برکت الهی در زندگی خواهد شد و اگر کسی دچار تبذیر و ریخت و پاش باشد فقیر خواهد شد.

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود و در انتقاد از ریخت و پاش ها در زندگی و فرهنگ مردم گفت : متأسفانه در زندگی های امروزی ریخت و پاش ها و اسراف زیاد است ، چشم و هم چشمی ها و تجمل گرایی و تعویض اسباب منزل و لوازم قابل استفاده بخاطر مدگرایی و تجمل باعث اسراف و تحمیل هزینه های اضافی در خانواده ها شده است

وی افزود : متاسفانه انتظارات بی جا باعث می شود سرپرست خانواده مجبور به قرض گرفتن و تحمل فشار اقتصادی مضاعف شود فلذا اعضای خانواده باید درانتظارات خود تجدید نظر کنند و اگر خانواده ها با فکر اقتصادی خرج کنند و لوازمی که ضرورت ندارد را نخرند زندگانی دچار مشکل و سختی نخواهند شد.

سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه این هفته با تبریک ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و آغاز دهه کرامت گفت : از الطاف بزرگ خداوند متعال به ما وجود نورانی امام رضا علیه السلام و خواهر بزرگوارشان است و در روز قیامت معلوم خواهد شد به سبب برکات حضور این دو بزرگوار چه بلایایی از این کشور و ملت دفع شده است.

وی با تبریک روز دختر به همه دختران گفت : امیدواریم وجود نورانی حضرت معصومه سلام الله علیها الگو و سرمشق دختران ایران اسلامی باشد و ایمان و عفاف و حجاب در بین همه دختران جامعه اسلامی نهادینه شود.

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود به روز 21 تیرماه که بعنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده اشاره کرده و گفت : در سال 1313 رضا شاه پس از برگشت از سفر ترکیه دستور کشف حجاب را صادر کرد و چادر را دشمن ترقی و پیشرفت جامعه خواند که با واکنش و مقاومت علما و مردم همراه شد و علما با تحصن در مسجد گوهرشاد علیه این اقدام قیام کردند که در اقدام وحشیانه و حمله به علما در این مسجد توسط رضا شاه 2000 نفر شهید و زخمی و زندانی شدند تا او بتواند مسأله کشف حجاب و بی عفتی را در جامعه آنروز ایران نهادینه کند.

وی افزود : یکی از تلاش های استعمارگران و کشورهای غربی تغییر فرهنگ اسلامی در جامعه ایرانی بود و یکی از مهمترین نشانه های آن وجود حجاب و عفاف در بین زنان ایرانی در آن زمان بود که در نهایت با دستور رضاشاه ملعون در مراکز دانشگاهی کشف حجاب صورت گرفت وبی حجابی در کشور رسمی شد که بحمدالله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جلوی بی حجابی گرفته شد و باید همگی دقت داشته باشیم که رعایت عفت و حجاب در بین زنان دستور صریح خداوند متعال است فلذا مردان خانواده باید دقت داشته باشند و مراقب عفت زن و دختران خود در جامعه باشد چرا که در روز قیامت هم خانواده و هم سرپرست خانواده در مقابل بی عفتی و بی حجابی مسئول خواهند بود.

وی در ادامه بیانات خود به وجود غیرت در بین مردان اشاره کرده و گفت : طبق فرموده اهل بیت علیهم السلام خداوند باغیرت است و مردان با غیرت را دوست دارد فلذا مردان دقت کنند و دخران و زنان با حیا تربیت کنند تا در جامعه شاد بی عفتی و بی حیایی نباشیم.

وی افزود : طبق آمار جوامع غربی آمار حرام زادگی روز به روز در حال افزایش است و نزدیک به 40 درصد از فرزندان متولد شده در آمریکا و اروپا از طریق روابط نامشروع به دنیا آمده اند و این ها همه بخاطر بی حیایی و عدم رعابت عفاف و حجاب است که دشمنان اسلام و ایران در صدد آن هستند این مسأله را در کشورهای اسلامی نهادینه کنند فلذا باید در زندگانی ها توجه بیشتری به مقوله عفاف و حجاب داشته باشیم و بدانیم که نمایاندن زنان و مردان در جامعه باعث ایجاد فساد و فروپاشی زندگی ها خواهد شد .

امام جمعه ارومیه در پایان بیانات خود به اقدام وحشیانه ناو آمریکایی در حمله به هواپیمای مسافربری ایران در سال 67 اشاره کرده و گفت : این اقدام که باعث کشته شدن 300 نفر از هموطنان بی گناهمان شد سند آشکاری بر خوی وحشی گری آمریکایی ها دارد و درآن زمان بوش پدر حاضر به عذرخواهی هم نشد و به فرمانده آن ناو نیز مدال افتخار دادند فلذا باید دشمن را بخوبی بشناسیم و فریب حیله ها و نیرنگ آنها نشویم.

مبنع: sebghah.ir
کلمات کلیدی پست

تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی ارومیه نماز جمعه نماینده ولی فقیه عبادی سیاسی مسلمان عفاف حجاب شنبه ، 15 تیر 1398 - 11:47 صبح
 ارومیه
 عمومی

گروه پست : نماز جمعه
کد پست : 3367


اطلاعات تماس


  ارومیه ، خیابان امام کوی 9 (اسلامی) ، اداره کل تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی
  044-32230113
  044-32221740  (دورنگار)
 Info@ido-ag.ir

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

طراح و برنامه نویس : مهندس امیر اباذرلو وب سایت : www.web99.ir همراه : 09143613790